Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - jak ich uniknąć?

2021-03-08 8:05
Warzywa na balkonie
Autor: GettyImages Aby uprawa warzyw na balkonie była efektywna i jednocześnie udało się ładnie zaaranżować nasz letni salon, trzeba unikać błędów

Warzywnik na balkonie to jeden z najmodniejszych trendów ostatnich lat. W uprawie pojemnikowej można uzyskać plony z wielu gatunków warzyw. Przy zakładaniu warzywnika na balkonie trzeba uniknąć błędów, gdyż uprawa pojemnikowa, zwłaszcza w warunkach ograniczonej przestrzeni, rządzi się własnymi prawami.

Uprawa warzyw na balkonie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Przyjemne, gdyż uzyskanie plonów sprawia satysfakcję, a pożyteczne, bo można uzyskać smaczne i zdrowe dodatki do potraw. Dla wielu osób jest to jedna z nielicznych możliwości (poza ogródkami działkowymi) samodzielnej produkcji warzyw. Aby uprawa była efektywna i jednocześnie udało się ładnie zaaranżować balkon, trzeba unikać poniższych błędów.

Warzywa na balkon - pomidory

1. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - nieodpowiedni dobór stanowiska

Warzywom w ogrodzie łatwo dobiera się optymalne miejsce, tunel foliowy zawsze można przestawić. Natomiast z balkonem nic się nie zrobi, stoi tam, gdzie stoi. Co to oznacza w aspekcie uprawy warzyw? Na balkonie o wystawie północnej lepiej zrezygnować z uprawy. Wystawa wschodnia i zachodnia są dużo korzystniejsze i dają dobry plon. Na prażącym słońcu (południe) uprawa jest możliwa, ale potrzebuje większej troski i pewnej modernizacji. Warzywa lubią dużą ilość światła, ale bezpośrednie nasłonecznienie w okresie upałów może im szkodzić (wysychanie, poparzenia). Dlatego warto skorzystać z rozwiązania, które umożliwi częściową osłonę balkonu (np. maty, panele ogrodzeniowe, kratownice z pnączami lubiącymi słońce i markizy). Wzmożona pielęgnacja sprowadza się natomiast do częstszego podlewania (latem nawet nawet dwa razy dziennie).

Kwiaty balkonowe - podlewanie. Jak dobrze podlewać rośliny na balkonie >>>

2. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - niewłaściwie dobrane pojemniki

Warzywa na balkonie muszą mieć odpowiednio pojemne skrzynie i donice, by wydać dobry plon. Warzywa korzeniowe w płytkiej skrzyni rozrosną się głównie w części nadziemnej. Niektóre grupy, np. sałata, wyrosną w pojemnikach o głębokości zaledwie 10 cm. Najczęściej warzywa potrzebują donic o głębokości 25-30 cm. U batatów minimalna rekomendowana głębokość pojemnika wynosi aż 60 cm.

Materiał, z jakiego wykonane są pojemniki do uprawy warzyw na balkonie, ma mniejsze znaczenie, chociaż nie jest go całkowicie pozbawiony. Gliniane i ceramiczne donice mniej nagrzewają się, utrzymują wilgoć i przez to są bardziej korzystne na słoneczne balkony.

Przeczytaj też: Skrzynia na warzywa: jak zrobić samodzielnie >>>

Warzywa na balkonie
Autor: GettyImages Mały ogród na balkonie: warzywa i zioła rosną w skrzynkach i doniczkach

3. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - nadmierne zagęszczenie roślin

Nadmierne zagęszczenie to problem, który na balkonach jest wręcz normą. W końcu trzeba gdzieś upchać lubiane rośliny, a dużo przestrzeni nie ma (zwłaszcza jeśli balkon jest mały lub wstawiło się tam meble ogrodowe). O ile wiele roślin ozdobnych wybaczy taki brak „prywatności”, u warzyw najczęściej skutkuje to słabym wzrostem, wzmożonym występowaniem chorób i szkodników, w konsekwencji słabym plonem lub jego brakiem. Dlatego warto sprawdzać rozstawę warzyw (np. na opakowaniach). Z reguły i tak będą mniejsze w gruncie, np. w skrzyni posadzi się 2-4 sadzonki, jednak jest to pewien wskaźnik.

Nawożenie warzyw uprawianych w pojemnikach na balkonie >>>

Warzywa na balkonie
Autor: www.thinkstockphotos.com W skrzynce balkonowej obok petunii rosną pomidory

4. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - zbyt dużo warzyw na niekorzyść roślin ozdobnych

Uprawa warzyw na balkonie a aranżacja balkonu nie zawsze idą w parze. Tylko niektóre warzywa mają duże walory dekoracyjne (jarmuż, barwne odmiany buraczków, sałaty, musztardowiec) i warto je łączyć z gatunkami ozdobnymi. Większość jest uprawiana wyłącznie w celach praktycznych. Dlatego, aby cieszyć się pięknym balkonem, nie powinno się rezygnować również z roślin ozdobnych takich jak plektrantusy, surfinie, petunie, lobelie, bratki, pelargonie i wiele innych.

Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: TOP 10 – kwiaty do skrzynek balkonowych>>>

5. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - siew od razu do docelowych pojemników

Najskuteczniejsza metoda uprawy warzyw w odniesieniu do większości gatunków to produkcja rozsady. Ma to praktyczną zaletę, gdyż nasiona można wysiać pod koniec zimy lub na przedwiośniu w pomieszczeniu, a później wysadzić na balkon. Takie działanie najczęściej jest praktykowane przy uprawie roślin ciepłolubnych (papryka, pomidor), a także o długim okresie wegetacyjnym (np. orzeszki ziemne, gąbczak). Jednocześnie łatwiej można zachować prawidłowe odległości między warzywami.

6. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - brak dobrego zagospodarowania przestrzeni

Balkon wymaga wielu wyrzeczeń – nigdy nie da się wprowadzić wszystkiego, co się zamarzyło. Dotyczy to zarówno różnorodnych obiektów (meble), jak i roślin. Dlatego kluczem jest dobre zagospodarowanie powierzchni. W przypadku warzyw obejmuje to m.in. przedplony i poplony. Po zbiorze nowalijek pojemniki z powodzeniem można wykorzystać do uprawy warzyw, które wystawia się na balkon po drugiej połowie maja. Do tego można wykorzystać wszelkie możliwe elementy na balkonie.

Rośliny rosnące w pojemnikach wolnostojących można osłonić przed nadmiernym słońcem montując skrzynie z innymi gatunkami na poręczach. Oprócz tego warto zagospodarować parapet okna (o ile nie zaciemni to pomieszczenia). Donice trzeba zabezpieczyć przed spadaniem (np. sznurem do prania). Część roślin ozdobnych o pnącym pokroju warto uprawiać w wiszących pojemnikach montowanych do zadaszenia lub elementów elewacji. Dobrym sposobem na uprawę warzyw jest także założenie na balkonie ogrodu wertykalnego. Można go kupić lub zbudować samemu (np. z palety, skrzyń lub butelek pet).

7. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - mobilność na balkonie

Wszystkie rośliny, także warzywa, powinny znajdować się w takich miejscach, by nie utrudniały poruszania się po balkonie i korzystania z ustawionych tam mebli. Jednocześnie dostęp do nich powinien być na tyle dobry, by swobodnie i bezpiecznie wykonywać wszystkie zabiegi pielęgnacyjne.

Warzywa na balkonie to ogrodnicza „droga”, którą warto podążać. Jakieś błędy zazwyczaj się popełni, chociażby wynikające z braku systematyczności czy wolnego czasu. W końcu to radość z kontaktu z zielenią i pole do eksperymentów a nie budowa silnika rakietowego. Niemniej jednak ważne jest, by starać się je eliminować.

Przeczytaj też:

Uprawa rzodkiewki na balkonie. Jak uprawiać rzodkiewkę w pojemnikach? >>>

Uprawa sałaty na balkonie. Jak uprawiać sałatę w pojemnikach >>>

Uprawa papryki na balkonie. Jak uprawiać paprykę w pojemnikach? >>>

Pomidory na balkonie. Poznaj zasady uprawy i odmiany pomidorów na balkon >>>

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE