Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - jak ich uniknąć?

2021-03-08 8:05

Warzywnik na balkonie to jeden z najmodniejszych trendów ostatnich lat. W uprawie pojemnikowej można uzyskać plony z wielu gatunków warzyw. Przy zakładaniu warzywnika na balkonie trzeba uniknąć błędów, gdyż uprawa pojemnikowa, zwłaszcza w warunkach ograniczonej przestrzeni, rządzi się własnymi prawami.

Warzywa na balkonie
Autor: GettyImages Aby uprawa warzyw na balkonie była efektywna i jednocześnie udało się ładnie zaaranżować nasz letni salon, trzeba unikać błędów

Uprawa warzyw na balkonie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Przyjemne, gdyż uzyskanie plonów sprawia satysfakcję, a pożyteczne, bo można uzyskać smaczne i zdrowe dodatki do potraw. Dla wielu osób jest to jedna z nielicznych możliwości (poza ogródkami działkowymi) samodzielnej produkcji warzyw. Aby uprawa była efektywna i jednocześnie udało się ładnie zaaranżować balkon, trzeba unikać poniższych błędów.

Warzywa na balkon - pomidory

1. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - nieodpowiedni dobór stanowiska

Warzywom w ogrodzie łatwo dobiera się optymalne miejsce, tunel foliowy zawsze można przestawić. Natomiast z balkonem nic się nie zrobi, stoi tam, gdzie stoi. Co to oznacza w aspekcie uprawy warzyw? Na balkonie o wystawie północnej lepiej zrezygnować z uprawy. Wystawa wschodnia i zachodnia są dużo korzystniejsze i dają dobry plon. Na prażącym słońcu (południe) uprawa jest możliwa, ale potrzebuje większej troski i pewnej modernizacji. Warzywa lubią dużą ilość światła, ale bezpośrednie nasłonecznienie w okresie upałów może im szkodzić (wysychanie, poparzenia). Dlatego warto skorzystać z rozwiązania, które umożliwi częściową osłonę balkonu (np. maty, panele ogrodzeniowe, kratownice z pnączami lubiącymi słońce i markizy). Wzmożona pielęgnacja sprowadza się natomiast do częstszego podlewania (latem nawet nawet dwa razy dziennie).

Kwiaty balkonowe - podlewanie. Jak dobrze podlewać rośliny na balkonie >>>

2. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - niewłaściwie dobrane pojemniki

Warzywa na balkonie muszą mieć odpowiednio pojemne skrzynie i donice, by wydać dobry plon. Warzywa korzeniowe w płytkiej skrzyni rozrosną się głównie w części nadziemnej. Niektóre grupy, np. sałata, wyrosną w pojemnikach o głębokości zaledwie 10 cm. Najczęściej warzywa potrzebują donic o głębokości 25-30 cm. U batatów minimalna rekomendowana głębokość pojemnika wynosi aż 60 cm.

Materiał, z jakiego wykonane są pojemniki do uprawy warzyw na balkonie, ma mniejsze znaczenie, chociaż nie jest go całkowicie pozbawiony. Gliniane i ceramiczne donice mniej nagrzewają się, utrzymują wilgoć i przez to są bardziej korzystne na słoneczne balkony.

Przeczytaj też: Skrzynia na warzywa: jak zrobić samodzielnie >>>

Warzywniak na balkonie
Autor: GettyImages W warzywniaku na balkonie warzywa i zioła rosną w skrzynkach i doniczkach

3. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - nadmierne zagęszczenie roślin

Nadmierne zagęszczenie to problem, który na balkonach jest wręcz normą. W końcu trzeba gdzieś upchać lubiane rośliny, a dużo przestrzeni nie ma (zwłaszcza jeśli balkon jest mały lub wstawiło się tam meble ogrodowe). O ile wiele roślin ozdobnych wybaczy taki brak „prywatności”, u warzyw najczęściej skutkuje to słabym wzrostem, wzmożonym występowaniem chorób i szkodników, w konsekwencji słabym plonem lub jego brakiem. Dlatego warto sprawdzać rozstawę warzyw (np. na opakowaniach). Z reguły i tak będą mniejsze w gruncie, np. w skrzyni posadzi się 2-4 sadzonki, jednak jest to pewien wskaźnik.

Nawożenie warzyw uprawianych w pojemnikach na balkonie >>>

Warzywa na balkonie
Autor: www.thinkstockphotos.com W skrzynce balkonowej obok petunii rosną pomidory

4. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - zbyt dużo warzyw na niekorzyść roślin ozdobnych

Uprawa warzyw na balkonie a aranżacja balkonu nie zawsze idą w parze. Tylko niektóre warzywa mają duże walory dekoracyjne (jarmuż, barwne odmiany buraczków, sałaty, musztardowiec) i warto je łączyć z gatunkami ozdobnymi. Większość jest uprawiana wyłącznie w celach praktycznych. Dlatego, aby cieszyć się pięknym balkonem, nie powinno się rezygnować również z roślin ozdobnych takich jak plektrantusy, surfinie, petunie, lobelie, bratki, pelargonie i wiele innych.

Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: TOP 10 – kwiaty do skrzynek balkonowych>>>

5. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - siew od razu do docelowych pojemników

Najskuteczniejsza metoda uprawy warzyw w odniesieniu do większości gatunków to produkcja rozsady. Ma to praktyczną zaletę, gdyż nasiona można wysiać pod koniec zimy lub na przedwiośniu w pomieszczeniu, a później wysadzić na balkon. Takie działanie najczęściej jest praktykowane przy uprawie roślin ciepłolubnych (papryka, pomidor), a także o długim okresie wegetacyjnym (np. orzeszki ziemne, gąbczak). Jednocześnie łatwiej można zachować prawidłowe odległości między warzywami.

6. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - brak dobrego zagospodarowania przestrzeni

Balkon wymaga wielu wyrzeczeń – nigdy nie da się wprowadzić wszystkiego, co się zamarzyło. Dotyczy to zarówno różnorodnych obiektów (meble), jak i roślin. Dlatego kluczem jest dobre zagospodarowanie powierzchni. W przypadku warzyw obejmuje to m.in. przedplony i poplony. Po zbiorze nowalijek pojemniki z powodzeniem można wykorzystać do uprawy warzyw, które wystawia się na balkon po drugiej połowie maja. Do tego można wykorzystać wszelkie możliwe elementy na balkonie.

Rośliny rosnące w pojemnikach wolnostojących można osłonić przed nadmiernym słońcem montując skrzynie z innymi gatunkami na poręczach. Oprócz tego warto zagospodarować parapet okna (o ile nie zaciemni to pomieszczenia). Donice trzeba zabezpieczyć przed spadaniem (np. sznurem do prania). Część roślin ozdobnych o pnącym pokroju warto uprawiać w wiszących pojemnikach montowanych do zadaszenia lub elementów elewacji. Dobrym sposobem na uprawę warzyw jest także założenie na balkonie ogrodu wertykalnego. Można go kupić lub zbudować samemu (np. z palety, skrzyń lub butelek pet).

7. Błędy przy zakładaniu warzywnika na balkonie - mobilność na balkonie

Wszystkie rośliny, także warzywa, powinny znajdować się w takich miejscach, by nie utrudniały poruszania się po balkonie i korzystania z ustawionych tam mebli. Jednocześnie dostęp do nich powinien być na tyle dobry, by swobodnie i bezpiecznie wykonywać wszystkie zabiegi pielęgnacyjne.

Warzywa na balkonie to ogrodnicza „droga”, którą warto podążać. Jakieś błędy zazwyczaj się popełni, chociażby wynikające z braku systematyczności czy wolnego czasu. W końcu to radość z kontaktu z zielenią i pole do eksperymentów a nie budowa silnika rakietowego. Niemniej jednak ważne jest, by starać się je eliminować.

Przeczytaj też:

Uprawa rzodkiewki na balkonie. Jak uprawiać rzodkiewkę w pojemnikach? >>>

Uprawa sałaty na balkonie. Jak uprawiać sałatę w pojemnikach >>>

Uprawa papryki na balkonie. Jak uprawiać paprykę w pojemnikach? >>>

Pomidory na balkonie. Poznaj zasady uprawy i odmiany pomidorów na balkon >>>

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to: