Uprawa papryki na balkonie. Jak uprawiać paprykę w donicach?

2023-05-16 8:52

Uprawa papryki na balkonie staje się bardzo popularna. Papryka to warzywo ciepłolubne, które uchodzi za średnio trudne w uprawie. Ograniczeniem w uprawie „na powietrzu” jest właśnie klimat. Dlatego rozsadę produkuje się w domu. Przy dobrej opiece uzyskanie plonów papryki jest możliwe nawet na balkonie.

Uprawa papryki na balkonie
Autor: GettyImages Uprawa papryki na balkonie w doniczkach staje się coraz popularniejsza

Spis treści

  1. Jakie wymagania ma papryka?
  2. W jakie pojemniki sadzić paprykę na balkonie?
  3. Galeria zdjęć: Uprawa papryki na balkonie
  4. Przygotowanie rozsady papryki
  5. Pielęgnacja papryki uprawianej na balkonie
  6. Papryka w pojemnikach a aranżacja balkonu

Papryka (łac. Capsicum) to szeroka grupa roślin obejmująca różne rodzaje, a także niezliczoną liczbę odmian. Nie każde z nich dają dobry plon w uprawie pojemnikowej. Do uprawy na balkonie najlepiej wybierać karłowe, niskie odmiany papryki. Zajmują mniej miejsca i nie wymagają dużych pojemników. Największą popularnością cieszą się papryczki chili. Z odmian wielkoowocowych dobry plon uzyskuje się m.in. z fioletowej 'Ody'. Szczegółowy wybór odmian to już sprawa indywidualna.

Jakie wymagania ma papryka?

  • Stanowisko dla papryki. Paprykę powinno się uprawiać na słonecznym balonie. Lekkie zacienienie również jest odpowiednie, gdyż w okresie upałów rośliny są mniej narażone na wysychanie i poparzenie. Cień (np. na balkonie północnym) jest niewskazany, papryka słabo plonuje w takich warunkach.
  • Temperatura dla papryki. To roślina wybitnie ciepłolubna. Optymalna temperatura wynosi 19-27°C w dzień i 16-18°C w nocy. Nie powinna zaś spadać poniżej 14°C, gdyż to hamuje wzrost i rozwój. Jeśli już po wystawieniu na balkon nadejdzie okres chłodów, sadzonki zaleca się osłonić włókniną. Papryka ginie przy przymrozkach.
  • Podłoże dla papryki. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne, o pH 6,0-6,8. Warto skorzystać ze specjalistycznego (np. ziemia do warzyw, ziemia do pomidorów). Warzywo źle reaguje na zasolenie gleby. Ziemię warto wymieszać z kompostem.

W jakie pojemniki sadzić paprykę na balkonie?

Niskie i karłowe odmiany papryki z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach o głębokości 15-20 cm. Odmianom wielkoowocowym warto zapewnić donice o głębokości 25-30cm. Papryka od pomidorów znosi ciasne pojemniki, niemniej zaleca się nadmiernie na tym „oszczędzać”. Na dnie zaleca się usypać warstwę drenażu, np. z keramzytu.

Galeria zdjęć: Uprawa papryki na balkonie

Przygotowanie rozsady papryki

Paprykę - zarówno do uprawy w gruncie czy pod osłonami, jak i w pojemnikach - uprawia się z rozsady. Nasiona zaleca się wysiewać w marcu do pojemników umieszczonych w pomieszczeniu. Wymagają ciepła (temperatura pokojowa) i umiarkowanej wilgotności podłoża. Kiełkują średnio po 6-10 dniach. Siew jest względnie płytki (0,5-1 cm). Wschody powinno się pikować.

Gdy sadzonki papryki wytworzą kilka liści właściwych (dwa pierwsze to liścienie) można je przesadzić do właściwych pojemników. Umieszcza się je głęboko w podłożu. Jeśli chcemy, by sadzonki papryki rosły w jednym pojemniku, pamiętajmy że zalecana odległość między roślinami zależy od gatunku i odmiany, ale zwykle potrzebują od 25 do 50 cm przestrzeni. Do połowy maja należy je pozostawić w pomieszczeniu. Na 1-2 tygodnie przed przeniesieniem na balkon, warto je wystawiać na zewnątrz na kilka godzin w ciepłe dni (hartowanie).

Przeczytaj też o uprawie innych warzyw na balkonie:

Warzywa na balkon - papryka

Pielęgnacja papryki uprawianej na balkonie

Papryka ma duże wymagania wodne i pokarmowe. Należy ją regularnie podlewać, podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Nie można dopuszczać do całkowitego przeschnięcia. Dłuższy niedobór wody w czasie upałów może spowodować nie tylko więdniecie, ale także występowanie gnilnych plam na owocach. W praktyce oznacza to, że w okresie upałów warzywa na słonecznym balkonie podlewa się nawet 1-2 razy dziennie (rano i wieczorem). Zaleca się używać odstanej, letniej wody. Woda bezpośrednio z kranu (zimna) może spowodować stres fizjologiczny. Nie wolno zalewać roślin - nadmiar wody również jest szkodliwy.

Do nawożenia można używać nawozy mineralne w płynie (najlepiej wieloskładnikowych) lub nawozy humusowe. Zwykle aplikuje się je raz na 1-2 tygodnie. Papryka ma największe potrzeby pokarmowe w fazie wykształcania owoców.

Zapylanie w czasie kwitnienia można wspomóc używając pędzelka. Muska się nim kwiaty. To poprawi owocowanie.

Wyższe odmiany papryki mogą wymagać podpórek, to ochroni je przed złamaniem.

Pod koniec lipca paprykę warto ogłowić, usuwając wierzchołki. Pozostawia się trzy liście nad ostatnim owocem.

Na bieżąco trzeba także sprawdzać rośliny w poszukiwaniu szkodników i objawów chorób. Dzięki wczesnemu wykryciu uda się rozwiązać ewentualny problem przy pomocy ekologicznych preparatów.

Papryka w pojemnikach a aranżacja balkonu

Papryki na balkonie to jednocześnie efektowna dekoracja. Warto łączyć ze sobą odmiany o różnej barwie i kształcie owoców. Owoce mogą być zielone, żółte, pomarańczowe, czerwone, kremowe, a także fioletowe (po prawie czarne). Warzywa można ustawiać przy roślinach kwitnących czy trawach ozdobnych.

Papryka, chociaż ma swoje wymagania, daje dobry plon i pozwala na eksperymenty kulinarne. Poszczególne odmiany różnią się nie tylko wyglądem, a także smakiem.

Przeczytaj też:

Papryka na balkonie
Autor: GettyImages Doniczki z owocującą papryką efektownie wyglądają na tle roślin o ozdobnych kwiatach

QUIZ: Słodko, lekko pikantnie, bardzo ostro... Papryka w roli głównej!

Pytanie 1 z 10
Jak sie nazywa słodka papryka, występująca w różnych kolorach, popularna w Polsce?
Papryka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.