Musztardowiec (Brassica juncea) - uprawa w domu i na balkonie
Musztardowiec (Brassica juncea) to wciąż mało znane warzywo w Polsce. Warto rozpropagować jego uprawę ze względu na pikantny, lekko musztardowy, przyjemny smak oraz szerokie wykorzystanie w kuchni. W dodatku roślina ma małe wymagania i można uprawiać ją nawet na balkonie. Co trzeba robić, by uzyskać dobry plon musztardowca?
Musztardowiec (łac. Brassica juncea), nazywany również gorczycą sarepską i kapustą sitowatą, to smaczne warzywo liściowe, które cieszy się ogromną popularnością m.in. w krajach azjatyckich. W Polsce wciąż czeka na swoje "pięć minut". Niewykluczone, że pójdzie śladem kuzyna – jarmużu, który robi oszałamiającą karierę w ostatnich latach, a do niedawna był pomijany w warzywnikach. Uprawa musztardowca nie jest trudna, warzywo nadaje się nawet dla osób początkujących.
Musztardowiec - podstawowe wymagania uprawy
- Temperatura dla musztardowca. Musztardowiec ma niewielkie wymagania klimatyczne, Kiełkuje w temp. 5°C. Po wschodach wytrzymuje nawet przymrozki (maks. do -6°C).
- Stanowisko dla musztardowca. Lubi miejsca o dużej ilości światła rozproszonego (zaleca się go chronić latem przed bezpośrednim nasłonecznieniem).
- Podłoże dla musztardowca. Toleruje różne typy podłoży poza podmokłymi i suchymi, piaszczystymi. Na potrzeby uprawy balkonowej najczęściej stosuje się podłoże dla warzyw lub uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych.
- Wymagania wodne musztardowca. Gatunek ma jedynie duże wymagania wodne. Nie wolno go przesuszać. Niedobór wody prowadzi nie tylko do zasychania i obniżania plonu, ale jednocześnie negatywnie wpływa na smak liści (są bardziej włókniste). Wymaga standardowych pojemników, o głębokości 20-25 cm.
Uprawa musztardowca – krok po kroku
Musztardowiec można uprawiać z rozsady lub siać od razu do pojemników docelowych. Pierwszy sposób zapewnia szybszy zbiór. Nasiona musztardowca wysiewa się w marcu w pojemnikach umieszczonych na parapecie. Sadzonki po 3-4 tygodniach wysadza do większych donic i przenosi na balkon. Najlepiej używać donic torfowych, które umieszcza się po prostu w donicy z ziemią (rozkładają się). To ograniczy ryzyko zniszczenia delikatnych korzeni. Siew w pojemnikach ustawionych na balkonie wykonuje się w kwietniu. Głębokość siewu w obu przypadkach wynosi około 1 cm.
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie musztardowca. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem. Należy używać odstanej, letniej wody. Latem zabieg wykonuje się codziennie, czasem nawet dwukrotnie. Warzywa warto osłaniać przed prażącym słońcem. Donice z gorczycą sarepską można ustawić przy poręczach, na których zamontowane są skrzynie z innymi roślinami. Nawożenie warto stosować co 2-3 tygodnie. Optymalne są nawozy w płynie zawierające mało azotu, bogate w pozostałe makroelementy, a także w mikroelementy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów humusowych.
Co jakiś czas warto przejrzeć liście musztardowca w poszukiwaniu oznak chorób i szkodników. Choć musztardowiec nie jest podatny na wymienione problemy, ale czasem pojawiają się u niego powszechne szkodniki (np. mszyce) lub szkodniki typowe dla warzyw kapustnych.
Przeczytaj też: Warzywnik na balkonie – jak uprawiać warzywa na balkonie >>>
Musztardowiec - zbiór i wykorzystanie w kuchni
Okres wegetacyjny musztardowca średnio trwa 110 dni (to cecha odmianowa), ale w praktyce pierwsze, niewielkie jeszcze plony można zbierać po 3-4 tygodniach od siewu. Liście są chrupiące i mają lekko musztardowy, pikantny smak. Spożywa się je na surowo, dusi, gotuje, smaży lub podpieka. Można dodawać go do kanapek, zup, sosów sałatek, dań z serem, mięs i ryb. Popularną przekąską w Chinach jest musztardowiec marynowany.
Wiele odmian musztardowca ma atrakcyjny wygląd, np. postrzępione liście ('Red Frills') i nadaje się do dekoracji potraw.
Liście musztardowca zawierają m.in. witaminy (A, grupa B, C, K), sulforan, przeciwutleniacze i znaczną ilość soli mineralnych. 100 g musztardowca pokrywa ponad 1/5 dziennego zapotrzebowania na potas u dorosłego człowieka. Spożywanie musztardowca podnosi odporność na infekcje, pomaga na zaparcia i usprawnia pracę jelit. Ze względu na zawartość przeciwutleniaczy warzywo może obniżać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Warto traktować je jako dodatek do diety. Stosowane codziennie w dużych ilościach mogłoby podrażniać żołądek.
Musztardowiec należy do grupy warzyw, których uprawa znakomicie udaje się na balkonie. Może być więc ciekawym uzupełnieniem dla sałaty i innych podstawowych roślin jadalnych uprawianych w pojemnikach. Jest smaczny, mało wymagający i można polecić go osobom początkującym.
Autor: Getty Images
Warzywa kapustne są chętnie uprawiane w przydomowych warzywnikach