Jodła koreańska - wymagania, uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

2021-04-27 7:10

Jodła koreańska (Abies koreana) to jeden z najpiękniejszych iglaków uprawiany w ogrodach i wykorzystywany jako choinka w czasie świąt Bożego Narodzenia. Jak rozpoznać jodłę koreańską i co wiedzieć o jego wymaganiach i pielęgnacji? Które odmiany jodły koreańskiej zasługują na wyróżnienie?

Jodła koreańska
Autor: GettyImages Szyszki jodły koreańskiej są długie (7 cm), wąskie, fioletowawe. Pojawiają się na jodle już po kilku latach uprawy

Jodła koreańska (Abies koreana), jak wskazuje nazwa, pochodzi z Półwyspu Koreańskiego, ale w wielu rejonach świata jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Iglaki w ogrodzie - kompozycje z iglaków

Jodła koreańska – charakterystyka gatunku

Jodła koreańska to niskie drzewo w Polsce osiągające zwykle do 8 m wysokości. Rośnie wolno, po 30-40 latach osiąga zaledwie 5-6 m wysokości. Ma regularną, stożkowatą koronę. Pędy są sztywne, usytuowane poziomo, pokryte krótkimi (1-2 cm), płaskimi, tępymi, nastroszonymi igłami. Igły od spodu są niemal białe. Po roztarciu wydzielają przyjemny zapach kojarzący się cytryną. Szyszki są długie (7 cm), wąskie, fioletowawe. Pojawiają się na jodle już po kilku latach uprawy.

Ciekawe odmiany jodły koreańskiej

 • -Aurea' – igły tej odmiany mają zielonożółtą barwę. Jest to widoczne zwłaszcza na młodych przyrostach. Drzewko po 10 latach osiąga ok. 1 m wysokości.
 • 'Blauer Pfiff' – ma zielononiebieskie igły. Pokrój jest nieregularny.
 • 'Blue Emperor' – to jedna z najpiękniej wybarwionych jodeł o niebieskawych igłach. Ma zwarty, szeroko stożkowaty pokrój.
 • 'Green Carpet' – to jedna z najcenniejszych i najpiękniejszych odmian płożących. Po 10 latach osiąga 1 m wysokości i mocno rozrasta się wszerz.
 • 'Verdener Dom' – to odmiana o smukłym, wąsko stożkowym pokroju. Igły są intensywnie zielone, jasne.

​Wymagania jodły koreańskiej

Jodła koreańska ma dosyć duże wymagania uprawowe:

 • Stanowisko. Powinna rosnąć w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Odmiany o żółtej barwie igieł nie lubią bezpośredniego słońca (ryzyko poparzenia igieł). Stanowisko musi być zaciszne, osłonięte od mroźnych i wysuszających wiatrów. Lubi miejsca o wysokiej wilgotności powietrza. Źle znosi zanieczyszczenie powietrza. 
 • Cięcie. Regularne cięcie nie jest potrzebne.
 • Podłoże. Podłoże powinno być żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne o odczynie pH od lekko kwaśnego po obojętne. W podłożu wapiennym słabo rozwija się i stwarza problemy. Glebę zaleca się dobrze zdrenować.
 • Odporność na przymrozki. Drzewo jest wystarczająco mrozoodporne, ale problemem mogą być wiosenne przymrozki.

Przeczytaj też:

Zastosowanie iglaków w ogrodzie: zalety roślin iglastych >>

Jodła koreańska
Autor: GettyImages Jodła koreańska jest cenna, gdyż ma nie tylko wysokie walory dekoracyjne, ale jednocześnie zdobi ogród przez cały rok

​Jak uprawiać jodłę koreańską?

 • stanowisko dla jodły koreańskiej

Sadzonki zaleca się sadzić w gruncie na początku jesieni lub wiosną. W dołkach można umieścić trochę kompostu. Teren powinien być oczyszczony.

 • podlewanie jodły koreańskiej

Podstawowy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. Drzewa należy nawadniać w czasie długo utrzymujących się okresów bezdeszczowej pogody. Ponadto sporadycznie podlewa się je zimą, w umiarkowanie ciepłe (tj. bezmroźne) i bezśnieżne dni. Zabieg zapobiega wystąpieniu suszy fizjologicznej (jedna z przyczyn brązowienia igieł).

 • ściółkowanie jodły koreańskiej

Jodłę warto ściółkować, to ograniczy wyparowywanie wody z gleby. Raz w sezonie - wiosną można zastosować obornik granulowany lub nawóz wieloskładnikowy

 • ochrona przed szkodnikami

Może być atakowana przez mszyce i przędziorki. Z chorób występuje m.in rdza i osutka. Najgroźniejszą chorobą jest natomiast fytoftoroza. Zaleca się regularnie przeglądać pędy i w razie wystąpienia problemu zastosować odpowiedni środek ochrony.

Przeczytaj też:

Iglaki w ogrodzie - sadzenie i pielęgnacja młodych roślin >>

Jodła koreańska
Autor: GettyImages Jodła koreańska może być atakowana przez mszyce i przędziorki. Zaleca się regularnie przeglądać pędy i w razie wystąpienia problemu zastosować odpowiedni środek ochrony
warto wiedzieć

Jodła koreańska jest cenna, gdyż ma nie tylko wysokie walory dekoracyjne (od razu zwraca na siebie uwagę), ale jednocześnie zdobi ogród przez cały rok. Cieszy kojącą zielenią, gdy na działce dominują barwy białe lub brunatnoszare.

​Zastosowanie jodły koreańskiej w ogrodzie

Jodła koreańska to jeden z najpiękniejszych soliterów sprawdzających się zarówno w małych ogrodach, jak i dużych ogrodach przydomowych. Pasuje faktycznie do każdego stylu urządzania, z wyszczególnieniem ogrodu orientalnego.

Ze względu na wymagania warto ją sadzić w pobliżu oczka wodnego, stawu lub przy strumyku. Nadaje się do dekoracji wrzosowisk. Można tworzyć z niej efektowne szpalery (nie od strony wschodniej).

Odmiany karłowe jodły koreańskiej pięknie wyglądają w wydzielonych miejscach na trawniku i wzdłuż nawierzchni. Można komponować je z bylinami i trawami ozdobnymi na rabatach. Przy odpowiednim zabezpieczeniu (np. użyciu osłonek ze styropianu) nadają się do uprawy pojemnikowej na balkony i tarasy.

Jodła koreańska pod względem wymagań nie należy do gatunków najłatwiejszych w uprawie. W dodatku rośnie wolno i potrzebuje lat, by stać się jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodu. Jeśli uda się spełnić jej potrzeby, a w dodatku jesteśmy cierpliwi, odwdzięczy się fantastycznym wyglądem.

Jodła koreańska
Autor: GettyImages Odmiany karłowe pięknie wyglądają w wydzielonych miejscach na trawniku i wzdłuż nawierzchni

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1