Najpopularniejsze iglaki o ozdobnych szyszkach

2016-05-09 14:21 Michał Mazik

Iglaki o ozdobnych szyszkach to ciekawy pomysł na aranżację ogrodu. Rośliny uprawia się głównie dla ozdobnych liści oraz kwiatów. Zdarza się jednak, że atrakcyjną dekoracją są także inne fragmenty, chociażby szyszki. Poznaj iglaki ozdobne właśnie z takich, długo utrzymujących się owoców.

Wartość dekoracyjna iglaków jest jeszcze większa, jeśli wytwarzają atrakcyjne owoce - szyszki. Szyszki pełnią także inną funkcję – dostarczają pokarmu ptakom (np. krzyżodziobom). Aby szyszki iglaków otworzyły się i uwolniły nasiona, wymagają specyficznych warunków – długo utrzymujących się niskich lub wysokich temperatur. Niektóre gatunki, np. sosna Banksa, do rozmnażania potrzebują... pożaru. Łuskowate owoce są jednak najbardziej efektowne przed otworzeniem. Na rynku można znaleźć liczne gatunki iglaków tworzących ozdobne szyszki.

>>Przeczytaj też: 10 najpopularniejszych iglaków o zwisłym pokroju

Najpopularniejsze iglaki o ozdobnych szyszkach

  • Jodła koreańska – to pokaźne, gęste drzewo wytwarza szyszki stojące. Mają wydłużony, nieco jajowaty kształt, nietypowe fioletowe zabarwienie i osiągają do 7 cm długości. Łuski są na szyszce gęsto ułożone i dość ściśle przylegają do siebie. Jodła jest chętnie sadzona w ogrodach także ze względu na atrakcyjne, gęste ulistnienie i regularny, stożkowaty pokrój.
  • Jodła kaukaska – drzewo wytwarza największe szyszki w obrębie rodzaju. Ich długość dochodzi nawet do 20 cm. Wyrastają głównie na wierzchołku. Są osadzone na sztorc. Mają brunatną barwę. Jodłę coraz częściej wykorzystuje się jako dekorację bożonarodzeniową.

>>Przeczytaj też: Jodła – ciekawe gatunki jodły do ogrodów

  • Daglezja zielona – szybko rosnące, wysokie drzewo wytwarza szyszki o nietypowym kształcie. Ich łuski okrywające są długie (wystają daleko poza łuski nasienne) i trójzębne. Szyszka ma wydłużony kształt, brązową barwę i długość do 10 cm. Ze względu na rozmiary daglezję zaleca się sadzić w dużych ogrodach.
  • Świerk czarny – drzewo pochodzące z Ameryki Północnej wytwarza szyszki drobne (do 3,5 cm), ale wyróżniające się na tle pędów. Mają jajowaty kształt i purpurowobrązową barwę. Na drzewie mogą pozostawać nawet przez kilkadziesiąt lat.
  • Modrzew (różne gatunki) – posiada szyszki drobne, kuliste o brązowej barwie. Mają gruby, nieodginający się brzeg. Są szczególną dekoracją drzewa w czasie zimy, gdy opadną igły.
  • Choina kanadyjska – wytwarza dużą ilość, drobnych szyszek osadzonych na końcach pędów. Jak na niewielkie rozmiary (zwykle do 2 cm długości) wyróżniają je duże łuski okrywające. Posiadają ciemnobrunatną barwę.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE