Jodła koreańska - jeden z najpiękniejszych iglaków! Odkryj tajemnice uprawy jodły koreańskiej
Jodła koreańska (Abies koreana) to jedno z najpiękniejszych drzew iglastych uprawianych w ogrodach oraz wykorzystywanych jako choinka w czasie świąt Bożego Narodzenia. Jak rozpoznać jodłę koreańską i co wiedzieć o jej wymaganiach i pielęgnacji? Które odmiany jodły koreańskiej zasługują na wyróżnienie?
Autor: GettyImages
Jodła koreańska pasuje do każdego stylu urządzania ogrodu, szczególnie ciekawie prezentuje się w ogrodzie orientalnym
Spis treści
- Jak wygląda jodła koreańska?
- Ciekawe odmiany jodły koreańskiej
- Wymagania jodły koreańskiej
- Jak uprawiać jodłę koreańską?
- Zastosowanie jodły koreańskiej w ogrodzie
Jodła koreańska (Abies koreana), jak wskazuje nazwa, pochodzi z Półwyspu Koreańskiego, ale w wielu rejonach świata jest uprawiana jako roślina ozdobna.
Jak wygląda jodła koreańska?
Jodła koreańska to niskie drzewo w Polsce osiągające zwykle do 8 m wysokości. Rośnie wolno, po 30-40 latach osiąga zaledwie 5-6 m wysokości. Ma regularną, stożkowatą koronę. Pędy są sztywne, usytuowane poziomo, pokryte krótkimi (1-2 cm), płaskimi, tępymi, nastroszonymi igłami. Igły od spodu są niemal białe. Po roztarciu wydzielają przyjemny zapach kojarzący się cytryną. Szyszki są długie (7 cm), wąskie, fioletowawe. Pojawiają się na jodle już po kilku latach uprawy.
Ciekawe odmiany jodły koreańskiej
- -Aurea' – igły tej odmiany mają zielonożółtą barwę. Jest to widoczne zwłaszcza na młodych przyrostach. Drzewko po 10 latach osiąga ok. 1 m wysokości.
- 'Blauer Pfiff' – ma zielononiebieskie igły. Pokrój jest nieregularny.
- 'Blue Emperor' – to jedna z najpiękniej wybarwionych jodeł o niebieskawych igłach. Ma zwarty, szeroko stożkowaty pokrój.
- 'Green Carpet' – to jedna z najcenniejszych i najpiękniejszych odmian płożących. Po 10 latach osiąga 1 m wysokości i mocno rozrasta się wszerz.
- 'Verdener Dom' – to odmiana o smukłym, wąsko stożkowym pokroju. Igły są intensywnie zielone, jasne.
Poznaj inne gatunki jodły:
Autor: GettyImages
Jodła koreańska pasuje do każdego stylu urządzania ogrodu, szczególnie ciekawie prezentuje się w ogrodzie orientalnym
Polecany artykuł:
Wymagania jodły koreańskiej
Jodła koreańska ma dosyć duże wymagania uprawowe:
- Stanowisko. Powinna rosnąć w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym. Odmiany o żółtej barwie igieł nie lubią bezpośredniego słońca (ryzyko poparzenia igieł). Stanowisko musi być zaciszne, osłonięte od mroźnych i wysuszających wiatrów. Lubi miejsca o wysokiej wilgotności powietrza. Źle znosi zanieczyszczenie powietrza.
- Cięcie. Regularne cięcie nie jest potrzebne.
- Podłoże. Podłoże powinno być żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne o odczynie pH od lekko kwaśnego po obojętne. W podłożu wapiennym słabo rozwija się i stwarza problemy. Glebę zaleca się dobrze zdrenować.
- Odporność na przymrozki. Drzewo jest wystarczająco mrozoodporne, ale problemem mogą być wiosenne przymrozki.
Przeczytaj też:
Jak uprawiać jodłę koreańską?
- stanowisko dla jodły koreańskiej
Sadzonki zaleca się sadzić w gruncie na początku jesieni lub wiosną. W dołkach można umieścić trochę kompostu. Teren powinien być oczyszczony.
- podlewanie jodły koreańskiej
Podstawowy zabieg pielęgnacyjny to podlewanie. Drzewa należy nawadniać w czasie długo utrzymujących się okresów bezdeszczowej pogody. Ponadto sporadycznie podlewa się je zimą, w umiarkowanie ciepłe (tj. bezmroźne) i bezśnieżne dni. Zabieg zapobiega wystąpieniu suszy fizjologicznej (jedna z przyczyn brązowienia igieł).
- ściółkowanie jodły koreańskiej
Jodłę warto ściółkować, to ograniczy wyparowywanie wody z gleby. Raz w sezonie - wiosną można zastosować obornik granulowany lub nawóz wieloskładnikowy.
- ochrona jodły koreańskiej przed szkodnikami
Może być atakowana przez mszyce i przędziorki. Z chorób występuje m.in rdza i osutka. Najgroźniejszą chorobą jest natomiast fytoftoroza. Zaleca się regularnie przeglądać pędy i w razie wystąpienia problemu zastosować odpowiedni środek ochrony.
Przeczytaj też:
Jodła koreańska jest cenna, gdyż ma nie tylko wysokie walory dekoracyjne, ale jednocześnie zdobi ogród przez cały rok. Cieszy kojącą zielenią, gdy na działce dominują barwy białe lub brunatnoszare.
Zastosowanie jodły koreańskiej w ogrodzie
Jodła koreańska pod względem wymagań nie należy do gatunków najłatwiejszych w uprawie. W dodatku rośnie wolno i potrzebuje lat, by stać się jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodu. Jeśli uda się spełnić jej potrzeby, a w dodatku jesteśmy cierpliwi, odwdzięczy się fantastycznym wyglądem.
Jodła koreańska to jeden z najpiękniejszych soliterów sprawdzających się zarówno w małych ogrodach, jak i dużych ogrodach przydomowych. Pasuje faktycznie do każdego stylu urządzania, z wyszczególnieniem ogrodu orientalnego.
Ze względu na wymagania warto ją sadzić w pobliżu oczka wodnego, stawu lub przy strumyku. Nadaje się do dekoracji wrzosowisk. Można tworzyć z niej efektowne szpalery (nie od strony wschodniej).
Odmiany karłowe jodły koreańskiej pięknie wyglądają w wydzielonych miejscach na trawniku i wzdłuż nawierzchni. Można komponować je z bylinami i trawami ozdobnymi na rabatach. Przy odpowiednim zabezpieczeniu (np. użyciu osłonek ze styropianu) nadają się do uprawy pojemnikowej na balkony i tarasy.