Zastosowanie iglaków w ogrodzie. Zalety roślin iglastych
Iglaki są dekoracyjne przez cały rok. Mogą mieć różne zastosowanie w ogrodzie, a przy tym nie są bardzo wymagające i dobrze rosną w prawie każdym miejscu. Czy to nie są wystarczające powody, żeby je posadzić w ogrodzie? Poznaj zalety iglaków. Dowiedz się, jakie funkcje spełniają iglaki w ogrodzie - zastosowanie iglaków.
Iglaki są chętnie sadzone w ogrodach ze względu na ich liczne zalety i wszechstronne zastosowanie. To rośliny eleganckie, niezmienne, wytrzymałe, zimozielone. Dzięki iglakom ogród jest atrakcyjny także zimą. Tworzą mnóstwo odmian różniących się wielkością, kształtem i kolorem. Niektóre rosną szybko, inne pozostają przez lata w prawie niezmienionej formie. Dobrze znoszą cięcie. Można je uprawiać w donicach albo zastąpić nimi trawnik. Przebywanie w ich sąsiedztwie korzystnie wpływa na zdrowie. Ponieważ iglaki prawie nie wymagają pielęgnacji, są to wymarzone rośliny dla osób, które nie mają czasu na pracę w ogrodzie.
Zalety iglaków
- Iglaki to rosliny dekoracyjne cały rok - uatrakcyjnią więc ogród także zimą.
- Wiele roślin iglastych wolno rośnie i nie osiąga dużych rozmiarów - nadają się więc nawet na małe działki.
- Dzięki mnogości gatunków i odmian można wybrać rośliny różniące się nie tylko wielkością i pokrojem, ale również zabarwieniem.
- Pielęgnacja iglaków nie zajmuje dużo czasu: nie trzeba ich przycinać (choć można), bo z natury mają ładną formę, nie zaśmiecają otoczenia, ponieważ ich igły są wieloletnie (wyjątkiem są modrzewie, metasekwoje i cypryśniki), a do tego większość z nich dobrze rośnie w przeciętnej ogrodowej ziemi.
Zastosowanie iglaków w ogrodzie
- Ze względu na swoją niezmienność rośliny iglaste sprawdzają się jako kanwa ogrodu. Ich regularne stożkowate, kolumnowe czy kuliste korony często tworzą zdecydowany punkt, wokół którego skupiona jest kompozycja.
- Iglaki towarzyszące roślinom sezonowym latem są dla nich tłem, wypełniają przestrzeń i uzupełniają je kolorystycznie, zwłaszcza odmiany o różnych odcieniach zieleni, a także srebrne i złociste.
- Iglaki posadzone po kilka w grupach lub w formie szpaleru dzielą ogród na kameralne wnętrza, zasłaniają też mniej atrakcyjne części działki, na przykład śmietnik, zaplecze gospodarcze albo kompostownik.
- Zimą, gdy większość roślin zamiera, stają się najważniejszym elementem ogrodu. Szczególnie efektowne odmiany iglaków o płaczącym pokroju (takie jak cyprysik nutkajski ‘Pendula’ i ‘Jubilee’, jałowiec pospolity ‘Horstmann’, jodła kaukaska ‘Pendula’, modrzew europejski ‘Repens’, świerk pospolity ‘Inversa’, świerk serbski ‘Pendula Kuck’) czy odmiany iglaków o barwnych pędach (świerk kaukaski ‘Aureospicata’, świerk kłujący ‘Białobok’), to dobre rośliny soliterowe. Najładniej wyglądają, jeśli rosną pojedynczo, w takim miejscu, żeby dobrze było widać ich niezwykły kształt.
- Z kolei odmiany płożące iglaków coraz częściej wykorzystywane są jako rośliny okrywowe. Sadzi się je zamiast trawnika na skarpach, gdzie koszenie jest dość uciążliwe (dodatkową zaletą jest to, że ich mocne korzenie wiążą ziemię, zapobiegając erozji), czy na piaszczystej glebie, na której trawa bardzo szybko przesycha i marnieje. W takim miejscu sprawdzą się wytrzymałe na suszę jałowce pospolite ‘Green Carpet’ i ‘Greenmantle’ oraz większość odmian jałowców nadbrzeżnych i płożących, które przy wysokości kilkunastu centymetrów osiągają nawet ponad dwumetrową średnicę.
- Odmiany wolno rosnące i karłowe bywają sadzone na skalniakach, nadają się też do uprawy w donicach.
Zobacz w galerii zdjęć, jak zastosować iglaki w ogrodzie
Autor: Jacek Kucharczyk
Otoczenie niewielkiej posesji litym ogrodzeniem sprawia, że wydaje się ona jeszcze mniejsza. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest ściana z żywotników. Oddziela działkę od sąsiada, ale nie przytłacza