Usychające jałowce [Porada eksperta]

2016-11-03 14:28

W ciągu 2 lat zmuszona byłam do wycięcia części kilkunastoletnich, rosnących w szpalerze jałowców (zupełnie uschły). Te które zostały jeszcze, podsychają od dołu. Mam w związku z tym 2 pytania: 1) czy jest sens ratować te, które pozostały (jeśli tak, to w jaki sposób), czy też może lepiej profilaktycznie usunąć je wszystkie (bo przyczyną mógł być np. jakiś szkodnik i lepiej w ten sposób zapobiec jego rozprzestrzenianiu się; nie wykluczam, że przyczyną uschnięcia mógł być niedobór wody, bo jałowce nie są w ogóle podlewane, a dwa ostatnie sezony były suche). 2) w miejscu wyciętych jałowców chciałabym na wiosnę posadzić kosodrzewinę; czy w związku z tym, że przyczyną uschnięcia mogły być jakieś szkodniki powinnam może jakoś profilaktycznie odkazić ziemię? Jak przygotować glebę pod kosodrzewinę? A może powinnam dłużej odczekać niż tylko kilka zimowych miesięcy, żeby móc ponownie zagospodarować ten fragment ogrodu?

Jałowiec łuskowaty 'Blue Star'
Autor: GettyImages Jałowiec łuskowaty 'Blue Star'
Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

1. Prawdopodobnie jałowce wyschły. Nie tylko w czasie sezonu wegetacyjnego, ale także zimą. Rośliny zimozielone tracą wodę także w miesiącach zimowych (susza fizjologiczna). Dlatego trzeba je wtedy sporadycznie podlewać - gdy trafią się dni bez mrozu. Jałowiec ogólnie jest dość odporny na susze - ale przy długim braku brązowieje i zamiera. Jeśli straty nie są duże - można je pozostawić. 2. Brązowienie może być oznaką chorób grzybowych. Tego nie można wykluczyć. Dlatego proponuję zastosować profilaktycznie fungicyt - może Miedzian lub Topsin. 3. Glebę można odkazić naturalnymi sposobami. Proponuję przyrządzić gnojówkę z pokrzywy i skrzypu. Po kilku dniach podlać (w rozcieńczeniu z wodą) nimi jałowce. To nie zaszkodzi, może zniszczyć patogeny a przy okazji będzie bezpiecznym nawozem. 4. Jałowców proszę nie dokarmiać dodatkowo - nawozami. To roślina mało wymagająca pod tym względem. Zakup nawozy "jesiennego" będzie niepotrzebnym wydatkiem i w dodatku może osłabić rośliny. 5. Pod kosodrzewinę nie trzeba szczególnie przygotowywać gleby. Wystarczy oczyścić ją i przekopać. Można dać co najwyżej kompostu. Proszę jednak przemyśleć, że kosodrzewina jest dobrym gatunkiem na szpaler. Roślina rozrasta się głównie wszerz i potrzebuje dużo miejsca. Lepszy efekt dałyby np. cisy.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają