Miksokret - szybkie i równe wylewki maszynowe. Podkład podłogowy w jeden dzień!
Wykonywanie podkładów podłogowych z użyciem miksokreta jest popularne. Wynajęcie ekipy z miksokretem to sposób na szybkie, dobre i tanie przygotowanie wylewki, czyli betonowego podkładu podłogowego, na którym robi się posadzkę.
Miksokret (mixokret) to agregat mieszająco-pompujący, do którego wsypuje się piasek i cement oraz dolewa wodę. Maszyna jest wyposażona w sprężarkę i wąż o dużej średnicy zakończony podajnikiem. Mieszanka betonowa urobiona w miksokrecie jest wężem szybko i sprawnie podawana na podłoże wewnątrz domu. Wylewkarze rozgarniają ją, wyrównują i zacierają, tak żeby powstał równy i gładki podkład podłogowy. Doświadczona i zgrana ekipa wykonuje podkłady podłogowe w średniej wielkości domu w ciągu jednego dnia. Zaletą miksokreta jest również to, że wychodzi z niego zaprawa betonowa o konsystencji półsuchej, która schnie i wiąże szybciej niż płynna mieszanka betonowa z betoniarki lub betonowozu. Dzięki temu można wcześniej zacząć układać posadzki.
Zobacz także: Warstwy podłogi na gruncie, czyli od podsypki przez betonowanie po podkład podłogowy
Dlaczego wylewki z miksokreta?
- Doświadczone i wyspecjalizowane ekipy znają technologię,
- Szybko i sprawnie układają podkład podłogowy, co pozwala przyspieszyć prace budowlane.
- Podkład może być dostosowany do różnych zastosowań, np. na ogrzewanie podłogowe.
- Nie wprowadza się do budynku dużo wody.
- Podłogi można wykańczać nawet po 2 tygodniach, a nie po 4 jak w przypadku zwykłego betonu.
Wady wylewek z miksokreta
- Brak pewności co do jakości betonu, zwłaszcza jego wytrzymałości.
- Składniki są dobierane w pewnym stopniu na oko, bo raz łopata piasku może być większa, raz mniejsza.
- Każda partia wychodząca z miksokreta może różnić się parametrami.
Zobacz także: Beton cennik. Sprawdź ile kosztuje beton z gruchy >>>
Autor: Robert Szarapka
Do miksokreta wsypuje się piasek i cement
Wylewki z miksokreta - jak się umawiać?
Technologia wykonywania podkładów podłogowych z użyciem miksokreta jest bardzo popularna. W Polsce działa bardzo dużo ekip z takim wyposażeniem, które jeżdżą z budowy na budowę i robią tylko wylewki. Bez trudu znajdziemy ich ogłoszenia. Dobrze jest jednak wybrać sprawdzoną ekipą poleconą przez innego inwestora, który widział efekt jej pracy. Od wiedzy bowiem i umiejętności robotników, którzy używają miksokreta zależy trwałość przyszłej podłogi.
jeśli zdecydowaliśmy się na miksokret - prace dobrze jest umawiać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ekipa przyjeżdża z maszyną i narzędziami. Należy z nimi skonsultować, ile i jakich materiałów na wylewki trzeba kupić. Zwykle jest to tylko kruszywo, czyli piasek budowlany, i cement. Jeśli podkład podłogowy będzie ogrzewany, należy uzgodnić zastosowanie odpowiednich plastyfikatorów. Inne ustalenie to kwestia zbrojenia podkładu. Może być ono w postaci zbrojenia rozproszonego. W takiej sytuacji trzeba uzgodnić rodzaj materiału i kto go kupuje. Na budowie musi być zapewniony dostęp do energii elektrycznej i wody. Wylewki można zrobić też z gotowych mieszanek betonowych w workach, które można na budowie tylko wymieszać z wodą. Jest to jednak droższe rozwiązanie niż tradycyjne.
Polecany artykuł:
Wylewki z miksokreta - co powinno być w domu?
Podkłady podłogowe robi się na etapie stanu surowego zamkniętego. Układa się je na płycie betonowej podłogi na gruncie i stropach. Na płycie betonowej podłogi na gruncie powinna być ułożona hydroizolacja podposadzkowa i warstwa styropianowej termoizolacji podłogi osłonięta folią budowlaną. Jeśli podkład ma być ogrzewany, rurki instalacji powinny być już rozłożone i przymocowane. Na stropie wcześniej układa się zwykle cienką warstwę materiału izolującego akustycznie i osłania go folią budowlaną.
Wylewki z miksokreta - jak się je wykonuje?
Szef ekipy powinien sprawdzić w projekcie grubość warstw podłogi i wyznaczyć go za pomocą elektronicznego niwelatora. Kreski oznaczające poziom wylewki robi się na ścianach wokół podłogi. Beton wylewki powinien być oddzielony od ścian i elementów pionowych, na przykład słupy i kominy, dylatacjami obwodowymi. W tym celu wzdłuż ścian mocuje się piankę dylatacyjną. Jest to pianka polietylenowa w taśmie o szerokości 10 cm i grubości 5 mm. Dobrze jest ją jakoś umocować, żeby nie opadła podczas układania betonu. W dużych pomieszczeniach układa się w odstępach co 1-1,5 m poziome łaty w postaci stalowych rurek lub drewnianych drążków, które ułatwią ściąganie mieszanki. Wierzch łat powinien odpowiadać poziomowi gotowej wylewki.
Jeden robotnik obsługuje miksokreta - pozostali pracują wewnątrz domu. Z podajnika partiami wysypuje się półsucha zaprawa. Trzeba ją od razu rozgarnąć łopatą i wyrównać łatą. Nadmiar mieszanki ściąga się na dalszy fragment podkładu. Drugi robotnik zaciera mieszankę pacą lub mechaniczną zacieraczką, żeby uzyskać równy i gładki podkład podłogowy.
Dlaczego miksokretem?
- Wylewki maszynowe to szybki i skuteczny sposób na wykonanie podkładu podłogowego - mówi Łukasz Rakowski z firmy budowlanej Dominex. - Zespół czteroosobowy może ułożyć dziennie 250 m2 wylewki, co przy tradycyjnej metodzie z betoniarką jest niemożliwe. Zaletą tych posadzek jest szybkość wykonania, krótki czas schnięcia oraz równa powierzchnia. Maszynowo zatarty podkład jest niepylący i odporny na ścieranie. Odpowiednio dobierając kruszywo, możemy przygotować podkłady pod różne posadzki. Na przykład przy zastosowaniu kruszywa o frakcji 8 mm uzyskuje się mocną wylewkę nadającą się pod parkiet i deski warstwowe. Drobniejsze kruszywo jest wykorzystywane w podkładach pod ceramikę, wykładziny podłogowe.
Pielęgnacja wylewki
Po ułożeniu podkładu beton należy pielęgnować. Jest to istotne zwłaszcza podczas upałów. Jeśli woda zbyt szybko odparuje ze świeżej mieszanki, beton może popękać. Dlatego wylewkę dobrze jest zraszać. Żeby utrzymać wysoki poziom wilgoci wokół niej, można ją także w pierwszych dniach przykryć folią budowlaną.