Choina kanadyjska – zalety, wymagania, zastosowanie, odmiany

2021-04-21 14:31
Choina kanadyjska
Autor: GettyImages Głównym walorem ozdobnym choiny kanadyjskiej jest jej ciekawy pokrój – szeroko stożkowa, luźna korona z przewieszającymi się ku dołowi, cienkimi gałęziami

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) ma ładny pokrój i delikatnie przewieszające się, niekłujące gałązki. Do jej zalet należy również zaliczyć uniwersalność zastosowania. To jeden z nielicznych gatunków iglaków, które najlepiej czują się i dobrze rosną w lekkim cieniu. Jak uprawiać choinę kanadyjską?

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) może być świetnym wyborem zarówno na pojedynczy akcent ozdobny w ogrodzie, jak również jako roślina żywopłotowa, ponieważ dobrze znosi cięcie i często tworzy wielopienne formy krzewiaste. Nie osiąga dużych rozmiarów (dorasta do ok. 15 metrów wysokości) i rośnie umiarkowanie szybko, przyrastając około 15-20 cm rocznie. Co bardzo ważne, szczególnie dobrze czuje się na stanowiskach lekko zacienionych.

Głównym walorem ozdobnym choiny kanadyjskiej jest jej ciekawy pokrój – szeroko stożkowa, luźna korona z przewieszającymi się ku dołowi, cienkimi gałęziami. Wierzchołek drzewa również zwiesza się ku dołowi, nadając roślinie nieco płaczącą formę.

Jak uprawiać iglaki. Drzewa iglaste w ogrodzie

Za co lubimy choinę kanadyjską?

Dekoracyjne i oryginalne są również igły choiny, które różnią się nieco od igieł innych drzew iglastych - są dość krótkie, miękkie oraz lekko spłaszczone i zaokrąglone u nasady, od spodu zdobią je dwa białe paski nalotu woskowego. Młode igły mają barwę jasnozieloną, a starsze stają się ciemnozielone. Charakterystyczną cechą igieł choiny jest także zmienność ustawienia i wielkości w różnych partiach pędów. Uwagę z pewnością zwracają także drobne (ok. 2 cm długości), zaokrąglone lub owalne, brązowe szyszki choiny kanadyjskiej, przylegające ściśle do gałązek.

Jakich warunków potrzebuje choina kanadyjska?

Choina kanadyjska należy do drzew o gęstym i szerokim, płasko rozrastający się systemie korzeniowym, dlatego najlepiej czuje się na glebach lekko kwaśnych, wilgotnych, żyznych i przepuszczalnych, ale jednocześnie niezbyt lekkich (lubi podłoże lekko gliniaste i sąsiedztwo zbiorników wodnych).

Optymalnym stanowiskiem dla choiny będzie półcień, ale przy dobrych warunkach glebowych poradzi sobie także na stanowiskach słonecznych (w głębokim cieniu jej wzrost będzie bardzo wolny, a korona przerzedzona).

Nie najlepiej znosi silne upały, długie okresy suszy a także stanowiska narażone na silne wiatry oraz warunki miejskie (zanieczyszczenia powietrza).

Przeczytaj też:

Kiedy i jak sadzić iglaki w ogrodzie >>

Choina kanadyjska
Autor: GettyImages Młode igły choiny kanadyjskiej mają barwę jasnozieloną, a starsze stają się ciemnozielone

Zastosowanie choiny kanadyjskej

Drzewo najczęściej można spotkać w nasadzeniach parkowych lub w dużych ogrodach, gdzie sadzona jest jako soliter (pojedynczy akcent ozdobny) lub w małych grupach. Świetnie komponuje się także z innymi drzewami i krzewami iglastymi o kontrastowych (bardziej regularnych) pokrojach koron i barwach igieł.

Choina kanadyjska bardzo dobrze znosi cięcie i jest gatunkiem świetnie nadającym się do nasadzeń żywopłotowych, w miejscach lekko zacienionych i wilgotnych.

Ciekawe odmiany choiny kanadyjskiej

Do mniejszych ogrodów oraz uprawy pojemnikowej polecane są karłowe odmiany choiny, osiągające niewielkie rozmiary i tworzące atrakcyjne pokroje (np. zaokrąglone, płaczące). Obecnie na rynku roślin ozdobnych spotkać można wiele odmian choiny kanadyjskiej, a do najbardziej znanych i popularnych należą między innymi:

  • 'Jeddeloh' – zaokrąglona, karłowa odmiana (po 10 latach osiągająca około 1 m średnicy); jej walorem są spiralnie ułożone pędy, tworzące zagłębienie („gniazdko”) w środku korony (podobnie, jak u świerka pospolitego `Nidiformis`); polecana do uprawy pojemnikowej oraz do ogrodów przydomowych - skalnych oraz wrzosowiskowych.
  • 'Pendula' – jednopniowa lub krzaczasta forma o dekoracyjnych, mocno zwisających pędach; osiąga do 2-3 metrów wysokości; może przemarzać w czasie mroźnych zim.
  • 'Nana' – także karłowa, wolno rosnąca odmiana (po latach osiąga około 1-1,5m wysokości i szerokości); pędy są gęste i rozpostarte, ułożone promieniście i lekko przewieszające się na końcach; polecana do ogrodów przydomowych – np. skalnych lub wrzosowiskowych.
  • 'Jervis` - gęsta, karłowa odmiana o nieregularnym, szeroko stożkowym pokroju korony; rośnie wolno (po 10 latach osiąga do 1,5 m wysokości); pędy ułożone bardzo ściśle, skierowane do góry, przez co krzew jest zwarty i ładnie zagęszczony; polecana do lekko zacienionych partii ogrodu.
Choina kanadyjska
Autor: GettyImages Wierzchołek choiny kanadyjskiej odmiany 'Pendula' zwiesza się ku dołowi, nadając roślinie nieco płaczącą formę

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE