Krzewy iglaste do ogrodu – przegląd gatunków i odmian

2020-07-02 11:28

Krzewy iglaste to mocny element roślinny wielu ogrodów, niezależnie od ich powierzchni i stylu urządzania. Zaletą krzewów iglastych jest to, że są dekoracyjne przez cały rok.

Krzewy iglaste są cenione, gdyż stanowią całoroczną dekorację ogrodu, wprowadzają efekt piętrowości, a jednocześnie nie powodują nadmiernego zacienienia. Dlatego warto je wprowadzać do ogrodu, niezależnie od jego powierzchni. Wybór gatunków i odmian jest tak duży, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zaletą krzewów iglastych jest fakt, że są ozdobne przez cały rok. Sposób uprawy i szczegółowe wymagania zależą od gatunku. To, co je łączy a często jest bagatelizowane to potrzeba sporadycznego podlewania w bezmroźne, zimowe dni. W ten sposób ograniczy się jedną z przyczyn brązowienia igieł i łusek (tzn. suszę fizjologiczną). Wybór konkretnych iglaków to już sprawa indywidualna, zależna od gustu i potrzeakie krzewy iglaste wybrać do ogrodu? Oto nasze propozycje.

Iglaki: dlaczego warto sadzić rośliny iglaste w ogrodzie >>>

Spis treści

 1. Krzewy iglaste na żywopłoty
 2. Krzewy iglaste jako rośliny okrywowe, na skalniaki i do umacniania skarp
 3. Krzewy iglaste jako efektowne solitery
 4. Krzewy iglaste do dekoracji oczek wodnych

Krzewy iglaste na żywopłoty

Do najpopularniejszych iglaków wykorzystywanych na żywopłoty należą żywotniki (Thuja). Na tym jednak lista nie kończy się. Z powodzeniem podobne funkcje pełnią niektóre krzewy iglaste.
Dobrym rozwiązaniem na zacienionej działce jest posadzenie cisów pospolitych (Taxus baccata). Krzewy (rzadziej drzewa) stworzą gęstą, szczelną, żywopłotową ścianę. Aby ograniczyć ryzyko zatrucia u dzieci (osnówki zawierają toksyczne nasiona) można postawić na odmiany niezawiązujące owoców ('Overeynderi', 'Fastigiata Aureomarginata').
Natomiast w mocno nasłonecznionym miejscu, w lekkiej, piaszczystej glebie lepiej sprawdzi się jałowiec pospolity (Juniperus communis). Krzew tworzy bariery nie do przebycia. Wykształca bardzo kłujące, nieprzyjemne w dotyku igły. Dostarcza pokarmu ptakom, a człowiekowi cennej przyprawy (szyszkojagody). Żywopłoty z iglaków można regularnie przycinać na kształt figur geometrycznych lub jedynie koryguje się ich pokrój (sporadyczne cięcie).

Krzewy iglaste jako rośliny okrywowe, na skalniaki i do umacniania skarp

Krzewy iglaste są chętnie wykorzystywane do zadarniania terenu. To wygodny, praktyczny sposób na zazielenienie i jednocześnie umocnienie nierównych powierzchni, takich jak skarpy.
Jednocześnie krzewy iglaste efektownie prezentują się w ogrodach skalnych, np. w połączeniu z dużymi kamieniami i murkami. Kluczowe kryteria doboru krzewów iglastych na skalniaki są następujące:

 • rośliny nie osiągają dużej wysokości,
 • mocno rozstają się wszerz,
 • mają gęsty pokrój i są odporne na suszę.

Taką funkcję dobrze spełniają m.in.:

 • cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'Filifera Nana', 'Nana Aureovariegata' i 'Sungold',
 • jałowiec chiński (Juniperus squamata) 'Expansa Variegata', 'Plumosa Aurea',
 • jałowiec łuskowaty (Juniperus chinensis) 'Blue Carpet', 'Blue Star', 'Holger',
 • jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) 'Andorra Compact', 'Bar Harbor', 'Douglasii', 'Golden Carpet' i 'Plumosa',
 • jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Anna Maria', 'Depressa Aurea' i 'Green Carpet'.

Jałowiec w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie >>>

Iglaki w ogrodzie - kompozycje z iglaków

Krzewy iglaste jako efektowne solitery

Krzewy iglaste warto posadzić w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie, nawet na środku trawnika. W przeciwieństwie do drzew iglastych nie powodują dużego zacienienia, nie zagłuszają innych roślin i nadają się na każdą działkę. Są ciekawym elementem zwracającym na siebie uwagę.  Do takiej roli wybiera się gatunki i odmiany iglaków o dużych walorach dekoracyjnych, nietypowym pokroju lub barwie igieł/łusek.
Zalecane iglaki to

 • cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'Squarrosa',
 • cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) 'Argenteovariegata' i 'Ellwoodii',
 • jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Hortsman',
 • świerk biały (Picea glauca) 'Conica',
 • żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Filiformis'.
Świerk biały 'Conica'
Autor: GettyImages Świerk biały 'Conica' doskonale prezentuje się jako soliter

Krzewy iglaste do dekoracji oczek wodnych

Iglaki są cenioną dekoracją oczek wodnych. Nie tylko stanowią całoroczną ozdobę, ale nie zrzucają liści, tym samym nie doprowadzając do zanieczyszczenia wody.
Przy zbiornikach wodnych często uprawia się odmiany:

 • cyprysika tępołuskowego (Chamaecyparis obtusa),
 • cyprysika nutkajskiego (Chamaecyparis nootkatensis), 
 • mikrobiotę syberyjską (Mircobiota decussata).

Iglaki warto łączyć z bylinami oraz trawami ozdobnymi. To sprawdzony sposób na stworzenie naturalnej aranżacji w strefie brzegowej i najbliższym otoczeniu wody.

Przeczytaj też: Zielona woda w stawie. Sprawdzone sposoby na staw bez glonów >>>

Iglaki
Autor: GettyImages Różnorodność gatunków i odmian iglaków pozwala na tworzenie wyjątkowo ciekawych kompozycji w ogrodzie

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE