Krzewy iglaste ozdobne do ogrodu – przegląd gatunków i odmian, zastosowanie
Krzewy iglaste ozdobne to mocny element roślinny wielu ogrodów, niezależnie od ich powierzchni i stylu urządzania. Zaletą krzewów iglastych jest to, że są dekoracyjne przez cały rok. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany ozdobnych krzewów iglastych.
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żywotnik zachodni 'Hoseri'
Krzewy iglaste są cenione, gdyż stanowią całoroczną dekorację ogrodu, wprowadzają efekt piętrowości, a jednocześnie nie powodują nadmiernego zacienienia. Dlatego warto je wprowadzać do ogrodu, niezależnie od jego powierzchni. Wybór gatunków i odmian jest tak duży, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zaletą krzewów iglastych jest fakt, że są ozdobne przez cały rok. Sposób uprawy i szczegółowe wymagania zależą od gatunku. To, co je łączy a często jest bagatelizowane to potrzeba sporadycznego podlewania w bezmroźne, zimowe dni. W ten sposób ograniczy się jedną z przyczyn brązowienia igieł i łusek (tzn. suszę fizjologiczną). Wybór konkretnych iglaków to już sprawa indywidualna, zależna od gustu i potrzeb. Jakie krzewy iglaste wybrać do ogrodu? Oto nasze propozycje.
Spis treści
- Krzewy iglaste ozdobne na żywopłoty
- Krzewy iglaste ozdobne jako rośliny okrywowe, na skalniaki i do umacniania skarp
- Krzewy iglaste ozdobne jako efektowne solitery
- Krzewy iglaste ozdobne do dekoracji oczek wodnych
Krzewy iglaste ozdobne na żywopłoty
- Do najpopularniejszych iglaków wykorzystywanych na żywopłoty należą żywotniki (Thuja). Na tym jednak lista nie kończy się. Z powodzeniem podobne funkcje pełnią niektóre krzewy iglaste.
- Dobrym rozwiązaniem na zacienionej działce jest posadzenie cisów pospolitych (Taxus baccata). Krzewy (rzadziej drzewa) stworzą gęstą, szczelną, żywopłotową ścianę. Aby ograniczyć ryzyko zatrucia u dzieci (osnówki zawierają toksyczne nasiona) można postawić na odmiany niezawiązujące owoców ('Overeynderi', 'Fastigiata Aureomarginata').
- Natomiast w mocno nasłonecznionym miejscu, w lekkiej, piaszczystej glebie lepiej sprawdzi się jałowiec pospolity (Juniperus communis). Krzew tworzy bariery nie do przebycia. Wykształca bardzo kłujące, nieprzyjemne w dotyku igły. Dostarcza pokarmu ptakom, a człowiekowi cennej przyprawy (szyszkojagody).
Żywopłoty z iglaków można regularnie przycinać na kształt figur geometrycznych lub jedynie koryguje się ich pokrój (sporadyczne cięcie).
Przeczytaj też:
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska
Krzewy iglaste ozdobne jako rośliny okrywowe, na skalniaki i do umacniania skarp
Krzewy iglaste są chętnie wykorzystywane do zadarniania terenu. To wygodny, praktyczny sposób na zazielenienie i jednocześnie umocnienie nierównych powierzchni, takich jak skarpy. Jednocześnie krzewy iglaste efektownie prezentują się w ogrodach skalnych, np. w połączeniu z dużymi kamieniami i murkami. Kluczowe kryteria doboru krzewów iglastych na skalniaki są następujące:
- rośliny nie osiągają dużej wysokości,
- mocno rozstają się wszerz,
- mają gęsty pokrój i są odporne na suszę.
Taką funkcję dobrze spełniają m.in.:
- cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'Filifera Nana', 'Nana Aureovariegata' i 'Sungold',
- jałowiec chiński (Juniperus squamata) 'Expansa Variegata', 'Plumosa Aurea',
- jałowiec łuskowaty (Juniperus chinensis) 'Blue Carpet', 'Blue Star', 'Holger',
- jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) 'Andorra Compact', 'Bar Harbor', 'Douglasii', 'Golden Carpet' i 'Plumosa',
- jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Anna Maria', 'Depressa Aurea' i 'Green Carpet'.
Przeczytaj też:
Krzewy iglaste ozdobne jako efektowne solitery
Krzewy iglaste warto posadzić w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie, nawet na środku trawnika. W przeciwieństwie do drzew iglastych nie powodują dużego zacienienia, nie zagłuszają innych roślin i nadają się na każdą działkę. Są ciekawym elementem zwracającym na siebie uwagę. Do takiej roli wybiera się gatunki i odmiany iglaków o dużych walorach dekoracyjnych, nietypowym pokroju lub barwie igieł/łusek.Zalecane iglaki to
- cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'Squarrosa',
- cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) 'Argenteovariegata' i 'Ellwoodii',
- jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Hortsman',
- świerk biały (Picea glauca) 'Conica',
- żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Filiformis'.
Krzewy iglaste ozdobne do dekoracji oczek wodnych
Iglaki są cenioną dekoracją oczek wodnych. Nie tylko stanowią całoroczną ozdobę, ale nie zrzucają liści, tym samym nie doprowadzając do zanieczyszczenia wody. Przy zbiornikach wodnych często uprawia się odmiany:
- cyprysika tępołuskowego (Chamaecyparis obtusa),
- cyprysika nutkajskiego (Chamaecyparis nootkatensis),
- mikrobiotę syberyjską (Mircobiota decussata).
Iglaki warto łączyć z bylinami oraz trawami ozdobnymi. To sprawdzony sposób na stworzenie naturalnej aranżacji w strefie brzegowej i najbliższym otoczeniu wody.
Przeczytaj też:
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żywotnik zachodni 'Hoseri'