10 najpopularniejszych roślin na żywopłot

2019-09-24 8:34 Katarzyna Józefowicz

Żywopłot można stworzyć z różnych gatunków roślin, zarówno liściastych, jak i z iglaków. Poznaj 10 najpopularniejszych roślin na żywopłot. Rośliny liściaste i iglaki idealne na żywopłoty.

W każdym ogrodzie są się miejsca, które z różnych powodów chcielibyśmy zasłonić. Ogrodzenie z siatki, przewiewna altana czy mało atrakcyjny fragment działki z pewnością staną się ładniejsze, jeśli osłoni je piękny i funkcjonalny żywopłot.
Żywopłot stworzony z roślin liściastych sprawdzi się głównie jako osłona sezonowa, ale jeśli chcemy, by żywopłot był dekoracyjny cały rok, powinniśmy wybrać iglaki.

>>Przeczytaj też: Żywopłot: jak założyć żywopłot. Poradnik

Najpopularniejsze rośliny liściaste na żywopłot

  • Ligustr pospolity (łac. Ligustrum vulgare) od lat królem wśród roślin liściastych polecanych na żywopłoty. Doskonale znosi cięcie, jest odporny na niską temperaturę i nie ma wysokich wymagań uprawowych. Dla zachowania gęstej formy wymaga jednak systematycznego przycinania (w pierwszych latach dość radykalnego).

  • Grab pospolity (Carpinus betulus) to inny popularny gatunek na żywopłoty. Podobnie jak ligustr nie ma wysokich wymagań uprawowych (choć preferuje żyźniejsze gleby), jest odporny na mróz i doskonale znosi cięcie (niezbędne dla utrzymania zwartej formy). Co ważne, wytwarza odrosty korzeniowe, zagęszczające krzewy od dołu.

  • Buk pospolity (Fagus sylvatica) to kolejna roślina liściasta nadająca się na żywopłoty. W naturze (podobnie jak grab) wyrasta na solidne drzewo, ale ponieważ znakomicie znosi cięcie i nie ma wysokich wymagań uprawowych, jest idealny na formowane żywopłoty. Jego liście są gładkie i – w zależności od odmiany – mogą mieć barwę zieloną lub bordową.

  • Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) w ostatnich latach zdobył dużą popularność jako roślina na żywopłoty. W przeciwieństwie do poprzednich gatunków, ognik nie powinien być przycinany, gdyż najlepiej prezentuje się w formie żywopłotu nieformowanego, zachwycającego jesienią mnóstwem jaskrawo ubarwionych owoców. Dzięki swoim długim kolcom, ognik może też pełnić funkcję obronną.

  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) to piękny krzew, który doskonale sprawdzi się w żywopłotach. Roślina ta lepiej znosi cięcie niż ognik, dlatego równie dobrze nadaje się na żywopłoty formowane jak i nieformowane. Berberys nie ma wysokich wymagań uprawowych, a dodatkowo w sprzedaży jest wiele ciekawych odmian, różniących się między innymi kolorem liści.

>>Przeczytaj też: Kwitnące rośliny na żywopłoty: krzewy liściaste i pnącza

Najpopularniejsze iglaki na żywopłot

  • Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) jest jednym z najpopularniejszych iglaków na żywopłoty. Szczególnie polecane są odmiany ‘Smaragd’ oraz ‘Brabant’. Pierwsza z nich rośnie bardzo szybko, ale wymaga systematycznego cięcia, druga natomiast rośnie wolniej, ale tworzy bardziej elegancką formę.

>>Przeczytaj też: Żywopłot z żywotników (tui): wybór odmian, sadzenie i pielęgnacja

  • Cis pospolity (Taxus baccata) to iglak, który tworzy równie piękną osłonę. Trzeba jednak pamiętać, że roślina ta rośnie wolno i wymaga dość dobrych warunków glebowych, za to może rosnąć nawet w cieniu.

Inne popularne rośliny na zimozielony żywopłot

Zobacz film: Jak założyć żywopłot z tui

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE