Tuje na żywopłot - wybieramy najlepsze. Jak założyć żywopłot z tui? Jak gęsto sadzić tuje w żywopłocie?

2024-03-08 8:52

Żywopłoty z tui to jedne z najpopularniejszych żywopłotów w ogrodach przydomowych. W przypadku żywopłotu z tui istotny jest wybór odpowiedniej odmiany, właściwa rozstawa przy sadzeniu i późniejsza właściwa pielęgnacja roślin. Jak założyć i pielęgnować żywopłot z tui? Jakie najlepsze tuje na żywopłot? Co ile sadzić tuje na żywopłot?

Spis treści

  1. Z jakich tui żywopłot - polecane gatunki
  2. Świetne odmiany tui na żywopłoty
  3. Jak założyć żywopłot z tui?
  4. Co ile sadzić tuje na żywopłot?
  5. Galeria zdjęć: Jak założyć żywopłot z tui
  6. Pielęgnacja żywopłotu z tui po posadzeniu

Zaletą żywopłotu z tui jest to, że już po kilku latach od posadzenia osiąga on pożądaną wysokość i staje się zwartą zieloną osłoną.Na żywopłot należy wybierać gatunki tui odporne na mróz i łatwe w uprawie. To ułatwi późniejszą pielęgnację żywopłotu i ograniczy problemy w uprawie. Ważną cechą odmianową jest szybkość wzrostu i pokrój roślin. W dalszej kolejności można postawić np. na walory kolorystyczne.

Z jakich tui żywopłot - polecane gatunki

  • żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis),
  • żywotnik olbrzymi (łac. Thuja plicata),
  • biota wschodnia (łac. Platycladus orientalis) - do niedawna znaną pod nazwą żywotnik.

Przeczytaj też: Żywotniki do ogrodu - żywotnik zachodni, żywotnik wschodni, żywotnik olbrzymi, żywotnik japoński

Świetne odmiany tui na żywopłoty

  • Żywotnik zachodni ‘Brabant’ – szybko rosnąca (przyrosty około 50 cm rocznie) odmiana żywotnika zachodniego. Osiąga 4–8 m wysokości. Zaleca się ją ciąć dwukrotnie w ciągu roku (w kwietniu i lipcu), dzięki czemu silnie zagęści się.
  • Żywotnik zachodni ‘Columna’ – odmiana o kolumnowym, wąskim pokroju. Osiąga do 6 m wysokości. W zasadzie nie wymaga cięcia, ale tworzy mniej szczelne żywopłoty (sadzi się ją w mniejszej rozstawie).
  • Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' – szybko rosnąca odmiana żywotnika zachodniego o stożkowym pokroju. Osiąga 3–6 m wysokości, roczne przyrosty wynoszą około 40 cm.
  • Żywotnik olbrzymi 'Kórnik' – odmiana osiągająca 2–3 m wysokości. Ma gęsty szeroko stożkowy pokrój.

Jak założyć żywopłot z tui?

Żywopłot z tui najlepiej zakładać wczesną jesienią. Wcześniej należy odpowiednio przygotować teren pod sadzenie. Podłoże należy przekopać i oczyścić. Dołki pod rośliny wykopuje się w odległości minimum 50–70 cm od ogrodzenia. Powinny być znacznie większe (nawet dwukrotnie) od bryły korzeniowej.

Co ile sadzić tuje na żywopłot?

Optymalne odległości pomiędzy tujami wynoszą od 50–60 cm dla odmian o wąskim pokroju lub wolniej rosnących, do 100–120 cm dla odmian o szerokim pokroju lub silnie rosnących. Zbyt gęste sadzenie roślin przyśpiesza tworzenie gęstej zwartej ściany, jednakże później żywotniki mogą chorować.

Przeczytaj też:

Galeria zdjęć: Jak założyć żywopłot z tui

Pielęgnacja żywopłotu z tui po posadzeniu

Tuje po posadzeniu należy dokładnie podlać. Podlewanie wykonuje się również zimą (w ciepłe, bezmroźne dni). Brak wody w okresie zimowym i wczesnowiosennym oraz związana z nią susza fizjologiczna jest częstym powodem brązowienia igieł. Jeśli w ogrodzie często przebywają czworonogi, mniejsze okazy warto ochronić przed nimi za pomocą siatki. Przy jesiennym sadzeniu żywopłotów nawożenie (poza kompostem, np. dodawanym do gleby przy sadzeniu) wykonuje się dopiero w kolejnym roku.

Żywopłot z tui
Autor: GettyImages Tuje w ogrodzie najczęściej wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Jak założyć żywopłot z tui (żywotników)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają