Żywopłot z tui: wybór odmian, sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]

2018-08-24 10:05

W ogrodach przydomowych popularne są żywopłoty z tui. W przypadku żywopłotu z tui istotny jest wybór odpowiedniej odmiany, właściwa rozstawa przy sadzeniu i późniejsza pielęgnacja roślin. Jak założyć i pielęgnować żywopłot z tui?

Zaletą żywopłotu z tui jest to, że już po kilku latach od posadzenia osiąga on pożądaną wysokość i staje się zwartą zieloną osłoną.Na żywopłot należy wybierać gatunki tui odporne na mróz i łatwe w uprawie. To ułatwi późniejszą pielęgnację żywopłotu i ograniczy problemy w uprawie. Ważną cechą odmianową jest szybkość wzrostu i pokrój roślin. W dalszej kolejności można postawić np. na walory kolorystyczne.

Gatunki żywotników (tui) polecane na żywopłoty

  • żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis),
  • żywotnik olbrzymi (łac. Thuja plicata),
  • biota wschodnia (łac. Platycladus orientalis) - do niedawna znaną pod nazwą żywotnik.

Odmiany żywotnika polecane na żywopłoty

  • Żywotnik zachodni ‘Brabant’ – szybko rosnąca (przyrosty około 50 cm rocznie) odmiana żywotnika zachodniego. Osiąga 4–8 m wysokości. Zaleca się ją ciąć dwukrotnie w ciągu roku (w kwietniu i lipcu), dzięki czemu silnie zagęści się.
  • Żywotnik zachodni ‘Columna’ – odmiana o kolumnowym, wąskim pokroju. Osiąga do 6 m wysokości. W zasadzie nie wymaga cięcia, ale tworzy mniej szczelne żywopłoty (sadzi się ją w mniejszej rozstawie).
  • Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' – szybko rosnąca odmiana żywotnika zachodniego o stożkowym pokroju. Osiąga 3–6 m wysokości, roczne przyrosty wynoszą około 40 cm.
  • Żywotnik olbrzymi 'Kórnik' – odmiana osiągająca 2–3 m wysokości. Ma gęsty szeroko stożkowy pokrój.

Zakładanie żywopłotu z żywotników (tui)

Żywopłot z tui najlepiej zakładać wczesną jesienią. Wcześniej należy odpowiednio przygotować teren pod sadzenie. Podłoże należy przekopać i oczyścić. Dołki pod rośliny wykopuje się w odległości minimum 50–70 cm od ogrodzenia. Powinny być znacznie większe (nawet dwukrotnie) od bryły korzeniowej. Optymalne odległości pomiędzy tujami wynoszą od 50–60 cm dla odmian o wąskim pokroju lub wolniej rosnących, do 100–120 cm dla odmian o szerokim pokroju lub silnie rosnących. Zbyt gęste sadzenie roślin przyśpiesza tworzenie gęstej zwartej ściany, jednakże później żywotniki mogą chorować.>>Przeczytaj też: Jak sadzić tuje: 10 zasad sadzenia tui

Pielęgnacja żywopłotu z tui po posadzeniu

Tuje po posadzeniu należy dokładnie podlać. Podlewanie wykonuje się również zimą (w ciepłe, bezmroźne dni). Brak wody w okresie zimowym i wczesnowiosennym oraz związana z nią susza fizjologiczna jest częstym powodem brązowienia igieł. Jeśli w ogrodzie często przebywają czworonogi, mniejsze okazy warto ochronić przed nimi za pomocą siatki. Przy jesiennym sadzeniu żywopłotów nawożenie (poza kompostem, np. dodawanym do gleby przy sadzeniu) wykonuje się dopiero w kolejnym roku.

Jak założyć żywopłot z tui (żywotników)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE