Żywopłot z żywotników (tui): wybór odmian, sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]

2018-08-24 10:05 Michał Mazik

W ogrodach przydomowych popularne są żywopłoty z żywotników, powszechnie zwanych tujami. W przypadku żywopłotu z tui istotny jest wybór odpowiedniej odmiany, właściwa rozstawa przy sadzeniu i późniejsza pielęgnacja roślin. Jak założyć i pielęgnować żywopłot z tui?

Zaletą żywopłotu z tui jest to, że już po kilku latach od posadzenia osiąga on pożądaną wysokość i staje się zwartą zieloną osłoną.
Na żywopłot należy wybierać gatunki tui odporne na mróz i łatwe w uprawie. To ułatwi późniejszą pielęgnację żywopłotu i ograniczy problemy w uprawie. Ważną cechą odmianową jest szybkość wzrostu i pokrój roślin. W dalszej kolejności można postawić np. na walory kolorystyczne.

Gatunki żywotników (tui) polecane na żywopłoty

  • żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis),
  • żywotnik olbrzymi (łac. Thuja plicata),
  • biota wschodnia (łac. Platycladus orientalis) - do niedawna znaną pod nazwą żywotnik.

Odmiany żywotnika polecane na żywopłoty

  • Żywotnik zachodni ‘Brabant’ – szybko rosnąca (przyrosty około 50 cm rocznie) odmiana żywotnika zachodniego. Osiąga 4–8 m wysokości. Zaleca się ją ciąć dwukrotnie w ciągu roku (w kwietniu i lipcu), dzięki czemu silnie zagęści się.
  • Żywotnik zachodni ‘Columna’ – odmiana o kolumnowym, wąskim pokroju. Osiąga do 6 m wysokości. W zasadzie nie wymaga cięcia, ale tworzy mniej szczelne żywopłoty (sadzi się ją w mniejszej rozstawie).
  • Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' – szybko rosnąca odmiana żywotnika zachodniego o stożkowym pokroju. Osiąga 3–6 m wysokości, roczne przyrosty wynoszą około 40 cm.
  • Żywotnik olbrzymi 'Kórnik' – odmiana osiągająca 2–3 m wysokości. Ma gęsty szeroko stożkowy pokrój.

Zakładanie żywopłotu z żywotników (tui)

Żywopłot z tui najlepiej zakładać wczesną jesienią. Wcześniej należy odpowiednio przygotować teren pod sadzenie. Podłoże należy przekopać i oczyścić. Dołki pod rośliny wykopuje się w odległości minimum 50–70 cm od ogrodzenia. Powinny być znacznie większe (nawet dwukrotnie) od bryły korzeniowej. Optymalne odległości pomiędzy tujami wynoszą od 50–60 cm dla odmian o wąskim pokroju lub wolniej rosnących, do 100–120 cm dla odmian o szerokim pokroju lub silnie rosnących. Zbyt gęste sadzenie roślin przyśpiesza tworzenie gęstej zwartej ściany, jednakże później żywotniki mogą chorować.

>>Przeczytaj też: Jak sadzić tuje: 10 zasad sadzenia tui

Pielęgnacja żywopłotu z tui po posadzeniu

Tuje po posadzeniu należy dokładnie podlać. Podlewanie wykonuje się również zimą (w ciepłe, bezmroźne dni). Brak wody w okresie zimowym i wczesnowiosennym oraz związana z nią susza fizjologiczna jest częstym powodem brązowienia igieł. Jeśli w ogrodzie często przebywają czworonogi, mniejsze okazy warto ochronić przed nimi za pomocą siatki. Przy jesiennym sadzeniu żywopłotów nawożenie (poza kompostem, np. dodawanym do gleby przy sadzeniu) wykonuje się dopiero w kolejnym roku.

Zobacz film: Jak założyć żywopłot z tui

Jak założyć żywopłot z tui (żywotników)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Irbis
|

Nie rozumiem mentalności Polaków sadzących te paskudne rośliny dookoła domu. Ogród w tedy wygląda jak getto. Typowa mentalność zagrodowa Polaków, odgrodzić się od ludzi wysokim murem i założyć kamery, bo jeszcze mi coś ukradną, albo będą widzieć co robię... Polacy sami tworzą na siebie stereotyp złodzieja stawiając przed sobą mury, właśnie przez te krzaki na granicy chodnika w Polsce jest brzydko... Czyż nie ładniejsze były by podjazdy, zamiast ogrodzenia z siatki przy drodze ? A jak już ktoś chce ten żywopłot, to czyż nie ładniej by wyglądał z pęcherznicy, berberysu, bukszpanu czy cisu niski metrowy żywopłot przy podjeździe ? Prywatne zaplecze na grilla można by stworzyć na za domem jak to było w dworkach szlacheckich i je odgrodzić, a nie front budynku...