Żywopłot zimozielony – wybór gatunków, sadzenie i pielęgnacja

2020-09-15 8:57
Ligustr pospolity
Autor: Magdalena Michalak Ligustr pospolity

Zimozielony żywopłot tworzy szczelną ścianę przez cały rok. Poprawia także walory estetyczne ogrodu w newralgicznym zimowym okresie, gdy na zewnątrz dominuje szarość i niestety coraz rzadziej biel. Tworząc zimozielony żywopłot poza iglakami można postawić na zimozielone krzewy liściaste. Jakie gatunki wybrać i jak je uprawiać?

Główne zadanie żywopłotu to stworzenie gęstej, szczelnej ściany, która zapewni prywatność i kameralność w ogrodzie. Dodatkowo żywopłot w pewnym stopniu chroni przed kurzem, zanieczyszczeniami i hałasem. Dużym atutem jest szybki wzrost i duża dekoracyjność. Głównie zwraca się uwagę, aby żywopłot pełnił swoją funkcję w okresie intensywnego użytkowania ogrodu, tj. od wiosny do jesieni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby był ozdobą również zimą i wprowadzał kojącą zieleń na działkę. W tym celu trzeba założyć żywopłot z zimozielonych roślin. Jakie wybrać gatunki roślin na zimozielony żywopłot?

Spis treści

  1. Zimozielony żywopłot z bukszpanu i ligustru - klasyka!
  2. Zimozielony żywopłot z laurowiśni wschodniej – krzyk mody!
  3. Zimozielony żywopłot z ostrokrzewu Meservy i mahonii pospolitej - ozdobne liście i owoce
  4. Pielęgnacja zimozielonego żywopłotu

Zimozielony żywopłot z bukszpanu i ligustru - klasyka!

Jeszcze do niedawna bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) był jednym z najpopularniejszych krzewów (nie tylko w obrębie gatunków zimozielonych) wykorzystywanych do tworzenia formowanych żywopłotów. Tworzy gęste, szczelnie ściany, jest względnie łatwy w uprawie i bardzo dobrze reaguje na cięcie. Obecnie jego znaczenie spada a winny temu jest inwazyjny szkodnik – ćma bukszpanowa, która potrafi w szybkim czasie doprowadzić do całkowitego zniszczenia krzewów. I w rezultacie wiele osób uznaje (nie bez powodu), że wprowadzanie ścian z bukszpanu jest ryzykowne i uciążliwe (trzeba wiosną lustrować je regularnie w poszukiwaniu żarłocznych gąsienic).

Żywopłot z bukszpanu - jak założyć i pielęgnować żywopłot i obwódki z bukszpanu >>>

W parkach, zieleni miejskiej, ale także w przydomowych ogrodach spotyka się żywopłoty z ligustru pospolitego (Ligustrum vulgare). Jest zaliczany do krzewów zimozielonych, chociaż jest to poniekąd umowne. W praktyce okazuje się, że krzew jest najczęściej częściowo zimozielony i gubi część lub nawet większość liści. Większą skłonność do pozostawiania ich na pędach ma ligustr jajolistny (Ligustrum ovalifolium).

Powyższe krzewy są aranżacyjnie uniwersalne: pasują zarówno do ogrodów wiejskich, miejskich, jak i klasycznych.

Ligustr zimozielony
Autor: GettyImages Ligustr jajowaty to krzew szybko rosnący

Zimozielony żywopłot z laurowiśni wschodniej – krzyk mody!

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) to wysoki krzew dorastający do 3-4 m wysokości. Jest powszechny w południowej Europie, od lat zdobywa także popularność w Polsce. Ma efektowne, eliptyczne, błyszczące liście. W Polsce rzadko zakwita i wytwarza owoce. Niestety, jest to gatunek, który wymaga pewnej troski, a w szczególności osłony przed wysuszającymi wiatrami i mrozem. Dlatego na zimę zaleca się go okrywać grubą warstwą ściółki. Takie działania powinno się wykonywać przez pierwsze kilka lat uprawy. Laurowiśnia preferuje dość wilgotne podłoże i powinna być regularnie podlewana.

Laurowiśnia wschodnia
Autor: GettyImages Laurowiśnia nadaje się na zimozielony żywopłot formowany

Zimozielony żywopłot z ostrokrzewu Meservy i mahonii pospolitej - ozdobne liście i owoce

Ostrokrzew Meservy (Ilex meserveae) i mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) to bardziej niesztampowa propozycja roślinna na założenie żywopłotu, zwłaszcza w miejscach półcienistych i zacienionych. Pierwszy gatunek służy do zakładania „pełnoprawnych” ścian (np. przy ogrodzeniach), drugi wykorzystuje się jako niski żywopłot służący do rozdzielania poszczególnych partii ogrodu. Ostokrzew ma efektowne, błyszczące, skórzaste, cierniste liście. Aby zakwitł trzeba posadzić blisko siebie egzemplarze męskie i żeńskie. Kwitnie w maju, ale kwiaty są niepozorne. Dużą dekoracją są natomiast kuliste czerwone owoce zawiązywane pod koniec lata i utrzymujące się na krzewie aż do wiosny. Owoce ostrokrzewu są trujące, w przeciwieństwie do błękitnych owoców mahonii, które czasem wykorzystuje się na przetwory.

Ostrokrzewy: krzewy o dekoracyjnych liściach i owocach. Gatunki ostrokrzewu polecane do ogrodu >>>

Mahonia pospolita
Autor: GettyImages Mahonia doskonale nadaje się na niskie zimozielone żywopłoty i obwódki

Pielęgnacja zimozielonego żywopłotu

Pielęgnacja zimozielonego żywopłotu zależy od preferencji gatunku, z którego jest założony, jednak pewne działania są wspólne dla całej grupy.

  • Krzewy potrzebują siły do regeneracji (po regularnym cięciu), dlatego należy je systematycznie podlewać i dokarmiać (intensywniej niż egzemplarze rosnące pojedynczo). Dobre są nawozy ze zwiększoną ilością potasu, który wpływa na lepsze krzewienie, a także poprawia odporność roślin.
  • Rośliny zimozielone (liściaste i iglaki) powinno się podlewać zimą. Zabieg jest sporadyczny, wykonuje się go w bezmroźne dni. Zapobiega to wystąpieniu suszy fizjologicznej.
  • Krzewy przycina się kilka razy do roku. Warto je formować na kształt trapezu, tzn. żywopłot u dołu jest nieco szerszy niż u góry. Dzięki temu promienie słoneczne sprawniej docierają do podstawy, a rośliny wolniej ogałacają się od dołu.

Żywopłot zimozielony to dobry pomysł na osłonięcie działki. Poza wyżej wymienionymi zimozielonymi roślinami liściastymi warto również rozważyć uprawę iglaków.

Jak założyć żywopłot z tui (żywotników)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE