Mahonia pospolita – zimozielony krzew na żywopłoty, obwódki i skalniaki

2015-05-07 12:36 Opracowanie: redakcja serwisu

Mahonia pospolita to krzew liściasty chętnie sadzony w ogrodach. Z mahonii można tworzyć niewysokie żywopłoty i obwódki, nadaje się też na skalniaki. MAHONIA – ciekawy krzew zimozielony.

Mahonia pospolita (łac. Mahonia aquifolium) to niewysoki krzew liściasty dorastający do około 100 cm wysokości. Warto ją posadzić w ogrodzie, bo pięknie kwitnie wiosną (od kwietnia do maja), a jej dekoracyjne owoce uwielbiają ptaki. Ciemnozielone, twarde, skórzaste liście mahonii są błyszczące i mają ostre, kolczaste brzegi. Pod wpływem niskiej temperatury zmieniają często kolor na czerwonobrunatny. Kwiaty mahonii są intensywnie żółte, zebrane w grona. Po przekwitnięciu na roślinie pojawiają się małe, ciemnogranatowe, pokryte woskowym nalotem jagody (są jadalne – nadają się na galaretki i kompoty, są także przysmakiem ptaków).

Wymagania mahonii

Mahonia nie ma dużych wymagań, jest łatwa w uprawie. Może rosnąć w miejscu półcienistym lub zacienionym. Stanowisko powinno być osłonięte. Najlepsza jest gleba żyzna i lekko wilgotna. Mahonia jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego z powodzeniem może być uprawiana w miejskich ogrodach. Mahonia to roślina zimozielona i mrozoodporna (nie trzeba jej okrywać na zimę).
Krzewów mahonii nie trzeba przycinać, ale warto co jakiś czas po przekwitnięciu przeprowadzić cięcie pielęgnacyjne, usuwając pędy uszkodzone i suche i nieco je formując.

Zastosowanie mahonii w ogrodzie

Mahonia doskonale nadaje się do tworzenia niskich, nieformowanych żywopłotów i obwódek. Sprawdza się także na skalniakach. Dobrze wygląda posadzona wśród drzew i innych krzewów. Stosuje się ją często jako krzew okrywowy. Rośnie dobrze w miejscach zacienionych, dlatego można ją sadzić pod drzewami. Ze względu na to, że jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, może być sadzony w dużych miastach.
Ulistnione gałązki mahonii są często używane do wieńców i wiązanek nagrobnych oraz dekoracji świątecznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE