Ligustr zimozielony: ligustr jajolistny - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2020-09-11 9:29 Opracowanie: redakcja serwisu
Ligustr zimozielony
Autor: GettyImages Ligustr jajolistny to doskonały krzew na zimozielone żywopłoty

Sadzone w polskich ogrodach gatunki ligustrów to zazwyczaj rośliny o liściach opadających na zimę. Wyjątkiem jest ligustr jajolistny (łac. Ligustrum ovalifolium), który jest rośliną zimozieloną. Jak uprawiać zimozielony ligustr?

Ligustr zimozielony (ligustr jajolistny) to szybko rosnący krzew o półzimozielonych liściach. Pochodzi ze wschodniej Azji. Dorasta do 3-5 m wysokości, ma krzaczasty i rozłożysty pokrój. Pędy są wyprostowane, rozgałęzione, pokryte eliptycznymi, krótko zaostrzonymi liśćmi, które mają od 3 do 6 cm długości, są błyszczące i ciemnozielone z wierzchu, od spodu jaśniejsze. W częściach Polski charakteryzujących się łagodniejszym klimatem liście pozostają na zimę na krzewie.

Spis treści

  1. Kwiaty i owoce ligustru jajolistnego
  2. Ligustr zimozielony - warunki uprawy
  3. Sadzenie i pielęgnacja ligustru jajolistnego
  4. Cięcie żywopłotu zimozielonego
  5. Zastosowanie zimozielonego ligustru
Warto wiedzieć
Ligustr zimozielony

Autor: GettyImages

Ligustr jajolistny odmiana 'Aureum'

Ciekawymi odmianami ligustru jajolistnego są: 'Argenteum' o ciemnozielonych liściach z nieregularną, białokremową obwódką oraz 'Aureum' o liściach z intensywnie żółtą, szeroką i nieregularną obwódką, czasem całkowicie żółtych.

Kwiaty i owoce ligustru jajolistnego

Ligustr jajolistny kwitnie w maju i czerwcu. Drobne, kremowe, intensywnie pachnące, miododajne kwiaty są zebrane w atrakcyjnie prezentujące się, wiechowate kwiatostany lekko przewieszające się. Jesienią (wrzesień-listopad) na roślinie pojawiają się zebrane w gęste kiście, kuliste owoce średnicy około 0,5 cm, które na początku mają zieloną barwę, a gdy dojrzeją są czarne i błyszczące. Długo utrzymują się na krzewie i stanowią jego jesienno-zimową dekorację. Owoce są trujące dla ludzi, ale chętnie spożywane przez ptaki.

Ligustr zimozielony - warunki uprawy

Ligustr jajolistny najlepiej rośnie na stanowisko słonecznym, choć dobrze radzi sobie także w miejscach lekko zacienionych. Dobrze, gdy stanowisko jest osłonięte od wiatru (nabiera to szczególnego znaczenia zimą, gdy wieją zimne wiatry). Roślina jest tolerancyjna w stosunku do gleby - będzie rosłał na glebach różnego rodzaju, od piaszczystych po ciężkie, gliniaste. Toleruje także różne pH podłoża. Ważne, by podłoże było umiarkowanie wilgotne.Z

e względu na pochodzenie ligustr jajolistny nie jest w naszym kraju dostatecznie odporny na mróz i może zimą przemarzać (szczególnie jego młode, jednoroczne przyrosty), choć po wiosennym przycięciu szybko się regeneruje. W chłodniejszych rejonach kraju krzew może zrzucać przed zimą część liści. Ligustr jajolistny dobrze radzi sobie w środowisku miejskim.

Ligustr zimozielony
Autor: GettyImages Ligustr jajowaty to krzew szybko rosnący

Sadzenie i pielęgnacja ligustru jajolistnego

Ligustr jajolistny sadzi się do gruntu wiosną albo jesienią. Wcześniej należy przygotować odpowiednio glebę zasilając ją kompostem albo nawozem wieloskładnikowym. Jeśli zakładamy żywopłot, sadzimy sadzonki w oddalonych od siebie o 20 cm dwóch rzędach, w szachownicę, zachowując odległości między roślinami 30 cm. Po posadzeniu pamiętajmy o dobrym podlaniu roślin. W kolejnych latach warto ligustr zasilać kompostem, najlepiej wiosną. Można też stosować w sezonie wegetacyjnym nawozy wieloskładnikowe (co 2 tygodnie). W okresie bezdeszczowym rośliny należy podlewać.

Jak założyć żywopłot. Poradnik zakładania żywopłotu >>>

Cięcie żywopłotu zimozielonego

Ligustr jajowatolistny doskonale znosi cięcie i formowanie. Zabieg ten poprawia zagęszczenie krzewu. Rośliny posadzone jesienią na żywopłot przycinamy wiosną następnego roku na wysokość 25 cm, a następnie latem (w pierwszej jego połowie) skracamy młode przyrosty o połowę. W kolejnym roku przycinamy wiosną rośliny na wysokość 50 cm i znów latem skracamy o połowę młode przyrosty. W kolejnych latach kontynuujemy podobne cięcia wiosenne i letnie, aż do czasu osiągnięcia pożądanej wysokości żywopłotu. Gdy wysokość jest już odpowiednia, przeprowadzamy jedynie cięcie formujące (wiosną i latem), które polega na korygowaniu pokroju.

Krzewy rosnące swobodnie (nieformowane) właściwie nie wymagają przycinania, oprócz cięcia sanitarnego (usuwanie chorych, przemarzniętych, uschniętych i uszkodzonych pędów) i korygującego pokrój (gdy na przykład rośliną traci ładny pokrój bądź gdy zbytnio się rozrasta, np. utrudniając przejście czy zasłaniając inne rośliny rosnące w pobliżu).

Zastosowanie zimozielonego ligustru

Ligustr jajotolistny ze względu na ciekawy pokrój efektownie prezentuje się jako soliter bądź część ogrodowej kompozycji złożonej z innych krzewów połączonych z bylinami. Jego zaletą są również dekoracyjne i pachnące kwiaty oraz owoce. Jednocześnie to roślina nadająca się na żywopłoty formowane.

Przycinanie żywopłotów - cięcie trapezowe

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE