Ligustr zimozielony: ligustr jajolistny - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2020-09-11 9:29
Ligustr zimozielony
Autor: GettyImages Ligustr jajolistny to doskonały krzew na zimozielone żywopłoty

Sadzone w polskich ogrodach gatunki ligustrów to zazwyczaj rośliny o liściach opadających na zimę. Wyjątkiem jest ligustr jajolistny (łac. Ligustrum ovalifolium), który jest rośliną zimozieloną. Jak uprawiać zimozielony ligustr?

Ligustr zimozielony (ligustr jajolistny) to szybko rosnący krzew o półzimozielonych liściach. Pochodzi ze wschodniej Azji. Dorasta do 3-5 m wysokości, ma krzaczasty i rozłożysty pokrój. Pędy są wyprostowane, rozgałęzione, pokryte eliptycznymi, krótko zaostrzonymi liśćmi, które mają od 3 do 6 cm długości, są błyszczące i ciemnozielone z wierzchu, od spodu jaśniejsze. W częściach Polski charakteryzujących się łagodniejszym klimatem liście pozostają na zimę na krzewie.

Spis treści

  1. Kwiaty i owoce ligustru jajolistnego
  2. Ligustr zimozielony - warunki uprawy
  3. Sadzenie i pielęgnacja ligustru jajolistnego
  4. Cięcie żywopłotu zimozielonego
  5. Zastosowanie zimozielonego ligustru
Warto wiedzieć
Ligustr zimozielony

Autor: GettyImages

Ligustr jajolistny odmiana 'Aureum'

Ciekawymi odmianami ligustru jajolistnego są: 'Argenteum' o ciemnozielonych liściach z nieregularną, białokremową obwódką oraz 'Aureum' o liściach z intensywnie żółtą, szeroką i nieregularną obwódką, czasem całkowicie żółtych.

Kwiaty i owoce ligustru jajolistnego

Ligustr jajolistny kwitnie w maju i czerwcu. Drobne, kremowe, intensywnie pachnące, miododajne kwiaty są zebrane w atrakcyjnie prezentujące się, wiechowate kwiatostany lekko przewieszające się. Jesienią (wrzesień-listopad) na roślinie pojawiają się zebrane w gęste kiście, kuliste owoce średnicy około 0,5 cm, które na początku mają zieloną barwę, a gdy dojrzeją są czarne i błyszczące. Długo utrzymują się na krzewie i stanowią jego jesienno-zimową dekorację. Owoce są trujące dla ludzi, ale chętnie spożywane przez ptaki.

Ligustr zimozielony - warunki uprawy

Ligustr jajolistny najlepiej rośnie na stanowisko słonecznym, choć dobrze radzi sobie także w miejscach lekko zacienionych. Dobrze, gdy stanowisko jest osłonięte od wiatru (nabiera to szczególnego znaczenia zimą, gdy wieją zimne wiatry). Roślina jest tolerancyjna w stosunku do gleby - będzie rosłał na glebach różnego rodzaju, od piaszczystych po ciężkie, gliniaste. Toleruje także różne pH podłoża. Ważne, by podłoże było umiarkowanie wilgotne.Z

e względu na pochodzenie ligustr jajolistny nie jest w naszym kraju dostatecznie odporny na mróz i może zimą przemarzać (szczególnie jego młode, jednoroczne przyrosty), choć po wiosennym przycięciu szybko się regeneruje. W chłodniejszych rejonach kraju krzew może zrzucać przed zimą część liści. Ligustr jajolistny dobrze radzi sobie w środowisku miejskim.

Ligustr zimozielony
Autor: GettyImages Ligustr jajowaty to krzew szybko rosnący

Sadzenie i pielęgnacja ligustru jajolistnego

Ligustr jajolistny sadzi się do gruntu wiosną albo jesienią. Wcześniej należy przygotować odpowiednio glebę zasilając ją kompostem albo nawozem wieloskładnikowym. Jeśli zakładamy żywopłot, sadzimy sadzonki w oddalonych od siebie o 20 cm dwóch rzędach, w szachownicę, zachowując odległości między roślinami 30 cm. Po posadzeniu pamiętajmy o dobrym podlaniu roślin. W kolejnych latach warto ligustr zasilać kompostem, najlepiej wiosną. Można też stosować w sezonie wegetacyjnym nawozy wieloskładnikowe (co 2 tygodnie). W okresie bezdeszczowym rośliny należy podlewać.

Jak założyć żywopłot. Poradnik zakładania żywopłotu >>>

Cięcie żywopłotu zimozielonego

Ligustr jajowatolistny doskonale znosi cięcie i formowanie. Zabieg ten poprawia zagęszczenie krzewu. Rośliny posadzone jesienią na żywopłot przycinamy wiosną następnego roku na wysokość 25 cm, a następnie latem (w pierwszej jego połowie) skracamy młode przyrosty o połowę. W kolejnym roku przycinamy wiosną rośliny na wysokość 50 cm i znów latem skracamy o połowę młode przyrosty. W kolejnych latach kontynuujemy podobne cięcia wiosenne i letnie, aż do czasu osiągnięcia pożądanej wysokości żywopłotu. Gdy wysokość jest już odpowiednia, przeprowadzamy jedynie cięcie formujące (wiosną i latem), które polega na korygowaniu pokroju.

Krzewy rosnące swobodnie (nieformowane) właściwie nie wymagają przycinania, oprócz cięcia sanitarnego (usuwanie chorych, przemarzniętych, uschniętych i uszkodzonych pędów) i korygującego pokrój (gdy na przykład rośliną traci ładny pokrój bądź gdy zbytnio się rozrasta, np. utrudniając przejście czy zasłaniając inne rośliny rosnące w pobliżu).

Zastosowanie zimozielonego ligustru

Ligustr jajotolistny ze względu na ciekawy pokrój efektownie prezentuje się jako soliter bądź część ogrodowej kompozycji złożonej z innych krzewów połączonych z bylinami. Jego zaletą są również dekoracyjne i pachnące kwiaty oraz owoce. Jednocześnie to roślina nadająca się na żywopłoty formowane.

Przycinanie żywopłotów - cięcie trapezowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE