Jak założyć żywopłot. Poradnik zakładania żywopłotu

2016-08-22 16:48

Żywopłot to inwestycja na długie lata, dlatego zakładanie żywopłotu wymaga odpowiedniego przygotowania. Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu żywopłotu? Jak założyć żywopłot.

Warto zadać sobie trochę trudu, aby dobrze przygotować miejsce pod przyszły żywopłot, a potem – zwłaszcza w pierwszych latach – pamiętać o regularnym jego cięciu. Bez tego nie oczekujmy za kilka lat zwartej ściany zieleni.

Zakładanie żywopłotu: termin

Termin zakładania żywopłotu zależy od roślin, które chcemy posadzić.  Drzewa i krzewy liściaste z odsłoniętym systemem korzeniowym, czyli takie, które uprawiane były w szkółce w gruncie, a potem wykopane do sprzedaży, sadzimy w październiku, gdy opadną liście lub wczesną wiosną, zanim zaczną rozwijać się pąki. Na glebach lekkich, które szybciej wysychają, lepiej jest posadzić rośliny jesienią, na ciężkich i wilgotnych – wiosną. Zawsze wiosną lepiej sadzić graby, buki i głogi. Krzewy iglaste i zimozielone liściaste są bardzo wrażliwe na przesuszenie, dlatego musimy je sadzić z bryłą ziemi, która chroni korzenie przed utratą wody. Najlepiej robić to na przełomie sierpnia i września. Świerki, jałowce, cisy i żywotniki możemy sadzić również wiosną – od momentu, gdy zaczną rozwijać się ich pąki, do połowy maja. Rośliny uprawiane i sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, od kwietnia do października.

Żywopłot w ogrodzie

Zakładanie żywopłotu: przygotowanie gleby

Glebę żyzną i niezachwaszczoną wystarczy przekopać na głębokość szpadla w pasie 50-70 cm. Ziemię, która dawno nie była uprawiana, spulchniamy znacznie głębiej: na głębokość dwóch szpadli, czyli około 50 cm. Pamiętajmy, aby żyznej wierzchniej warstwy gleby nie mieszać z mniej urodzajną ziemią ze spodu dołu: żyzną ziemię odkładamy na bok, spulchniamy dno i dopiero wtedy sypiemy ją na wierzch. Przy okazji usuwamy kamienie, śmieci i korzenie chwastów. Po tych zabiegach zasypujemy doły, dodając kompostu lub odkwaszonego torfu (1 część kompostu lub torfu na 2-3 części ziemi). Do ciężkich, zbitych gleb gliniastych warto dodać gruboziarnistego piasku (1 część piasku na 3 części ziemi), dzięki czemu staną się one mniej zwięzłe.

Pierwsze cięcie żywopłotu

Wykonujemy je niezależnie od tego, czy żywopłot ma być formowany, czy nieformowany. Rośliny zrzucające na zimę liście, które posadziliśmy:

 • wiosną – przycinamy tuż po posadzeniu,
 • jesienią – zostawiamy na zimę bez cięcia i odkładamy tę czynność do wiosny przyszłego roku; rośliny nieprzycinane lepiej zimują, a poza tym wiosną, gdy zaczną się rozwijać pąki będzie widać, które pędy trzeba usunąć, bo są uszkodzone.

Okazy silnie rozgałęzione tniemy 30-40 cm nad ziemią. Jeśli jednak mają mało pędów bocznych, przycinamy je znacznie niżej – 10 cm nad ziemią. Usuwamy jednocześnie pędy uszkodzone, złamane i słabe.Roślin zimozielonych – ani iglastych, ani liściastych – nie tniemy po posadzeniu. Jeśli uważamy, że są zbyt słabo rozkrzewione, możemy je nieco przyciąć w następnym roku w lipcu lub sierpniu. Zwykle jednak młode rośliny zimozielone z natury są ładnie rozkrzewione, dlatego zaczyna się je ciąć dopiero po kilku latach uprawy. Wyjątkiem jest modrzew i choina kanadyjska, które przycinamy już w pierwszym roku uprawy.

Sadząc żywopłot, pamiętaj:

 • przygotuj ziemię – przekop ją, usuń śmieci i chwasty, dodaj kompostu lub torfu;
 • pilnuj terminu sadzenia – jeśli kupujesz rośliny z odkrytymi korzeniami; tylko rośliny z pojemników możesz sadzić przez cały sezon;
 • posadź rośliny w odległości dostosowanej do potrzeb gatunku i rodzaju żywopłotu;
 • przytnij rośliny po posadzeniu – jeśli zakładasz żywopłot jesienią, poczekaj z jego przycięciem do wiosny;
 • pielęgnuj młody żywopłot – regularnie go podlewaj (zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu), przycinaj i zasilaj nawozami;
 • nie zaniedbuj cięcia, nawożenia, a w czasie suszy także podlewania starszego żywopłotu – bez tego stopniowo będzie tracić na urodzie.

    W dwóch rzędach powinniśmy natomiast sadzić żywopłoty, które zamierzamy intensywnie ciąć oraz te, które mają tworzyć szczelną przesłonę. Rośliny sadzimy wzdłuż linii wyznaczonej przez sznur rozciągnięty na powierzchni przygotowanego pasa ziemi. Jeśli rośliny zamierzamy sadzić gęsto, wygodnie jest wykopać wzdłuż sznura jeden rów  pod żywopłot jednorzędowy lub dwa – pod dwurzędowy. Rośliny w rowach umieszczamy w równych odstępach.Rośliny w żywopłocie sadzimy najczęściej w jednym lub dwóch rzędach. Sadzenie w jednym rzędzie polecamy zwłaszcza dla żywopłotów nieformowanych oraz dla roślin światłolubnych, na przykład świerków, modrzewi i jałowców (jeśli rośliny światłolubne posadzimy w dwóch rzędach, będą się wzajemnie zacieniać i żywopłot zacznie „łysieć” od dołu).Jeżeli odległości między roślinami w żywopłocie mają być duże, na przykład 60-70 cm, lepiej je sadzić do osobnych dołków zamiast kopać rów. W zależności od tego, czy sadzimy żywopłot jedno-, czy dwurzędowy, dołki kopiemy z jednej lub obu stron sznurka. Pamiętajmy, aby były one odpowiednio duże – korzenie muszą w nich swobodnie leżeć i nie powinny być pozaginane do góry. Jeśli korzenie są zbyt długie, lepiej je trochę przyciąć, niż zaginać przy sadzeniu. Usuwamy jednocześnie korzenie uszkodzone i połamane. Na korzenie sypiemy żyzną ziemię i ubijamy ją. Wokół roślin formujemy miski, w których będzie się gromadziła woda. Rośliny podlewamy. Młode żywopłoty założone przy ulicy, domu lub często odwiedzanym miejscu w ogrodzie tuż po posadzeniu narażone są na zniszczenie, dlatego warto je zabezpieczyć niskim ogrodzeniem do czasu, aż podrosną.

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    Materiał Partnerski

    Materiał sponsorowany

    Materiał Partnerski

    Materiał sponsorowany

    Podziel się opinią
    Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE