Pnącza zimozielone szybkorosnące na mur czy pergolę - wybieramy najlepsze!

2024-04-26 15:04

Pięknie kwitnące powojniki, pnące róże, wiciokrzewy, miliny czy glicynie są dekoracyjne w sezonie, ale szybko tracą swe wdzięki, podobnie jak efektownie przebarwiające się jesienią, ale opadające liście winobluszczu czy winorośli japońskiej. Aby zimą przy pergolach, ogrodzeniach czy murach nie pozostały jedynie ogołocone pędy, warto posadzić tam rośliny pnące o zimozielonych i dekoracyjnych liściach. Jakie pnącza zimozielone warto wybrać?

Spis treści

  1. Pnącza zimozielone - niezastąpiony bluszcz i jego odmiany
  2. Zimozielone wiciokrzewy na pergole i murowane ściany
  3. Pnąca trzmielina do sadzenia przy pergolach i murach
  4. Jeżyna Henry'ego na pergole i mury
  5. Akebia - ciekawe pnącze półzimozielone

Pnącza zimozielone - niezastąpiony bluszcz i jego odmiany

Niezmiennie jednym z najbardziej popularnych pnączy ogrodowych o zimozielonych liściach jest bluszcz pospolity (Hedera helix). Wspina się on się po podporach, murach i ścianach za pomocą korzeni przybyszowych wytwarzanych na dolnej stronie pędów. Choć nie należy do bardzo szybko rosnących pnączy, to w sprzyjających warunkach potrafi całkiem szybko wspinać się lub ścielić po ziemi, jako roślina okrywowa (nawet do 2 m w sezonie!).

Bluszcz pospolity najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu, ale jeśli dobrze się ukorzeni i ma w miarę wilgotną glebę, da sobie radę również w słońcu. Ozdobą tego pnącza są ładne, błyszczące z wierzchu, zimozielone, klapowane lub owalne liście – często z ciekawymi wzorami lub przebarwieniami.

Ciekawymi i godnymi polecenia są między innymi odmiany:

  • 'Arborescens' o wydłużonych, jajowatych w zarysie liściach i kwitnących pędach,
  • 'Thorndale' o jaśniejszym unerwieniu na liściach,
  • 'Goldheart' z liśćmi o brzegach ciemnozielonych i złocistożółtym przebarwieniu w środku.

Dekoracyjnym odpornym i wspinającym się na ściany budynków czy mury gatunkiem (podobnie, jak bluszcz pospolity jego pędy dorastają nawet do ponad 20 m długości) jest też bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) o ładnych ciemnozielonych liściach - większych od liści bluszczu pospolitego.

Zimozielone wiciokrzewy na pergole i murowane ściany

Oprócz pięknie kwitnących latem wiciokrzewów warto posadzić też spokrewniony z nimi i zimozielony wiciokrzew Henry'ego (Lonicera henryi). Jego ozdobą są ładne, podłużnie lancetowate, zaostrzone na końcu gładkie liście, osiągające długość do około 10 cm. Pędy rozrastają się dość szybko, a w czerwcu i lipcu roślina ta wytwarza niewielkie, ciemnopurpurowe rurkowate kwiaty.

Dość szybko rosnącym, zimozielonym pnączem jest też wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata), który dość mocno się krzewi, ma podłużne, omszone oraz zaostrzone na szczycie liście i potrafi dorastać do około 4 m wysokości (w ciągu roku przyrasta ponad 1 m). Jest to odporne na mróz i zanieczyszczenia pnącze, nie ma dużych wymagań uprawowych i najlepiej czuje się w półcieniu. Od czerwca do października krzew zdobią żółte, rurkowate kwiaty.

Mniej znanym zimozielonym lub częściej półzimozielonym pnączem jest wiciokrzew japoński (Lonicera japonica), który możemy spotkać w kilku ciekawych odmianach, np. 'Aureoreticulata' ma bardzo ciekawe zielonożółte, małe, owalne liście. Inne ciekawe odmiany to 'Halliana' i 'Graham Thomas' o żółtawych kwiatach kwitnących od maja do października.

Pnąca trzmielina do sadzenia przy pergolach i murach

Warto wspomnieć także o roślinach, które może nie są typowymi pnączami, ale mają zdolność wspinania się, jeśli posadzimy je przy niższych lub wyższych murach, ścianach, ogrodzeniach lub płotach. Należy do nich przede wszystkim bardzo popularna w ogrodach, zimozielona krzewinka trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei), której pędy wyposażone są w korzenie czepne, dzięki czemu roślina może zarówno pełnić funkcję rośliny okrywowej, jak i niskiego pnącza. Jej ozdobą są niewielkie, eliptyczne, skórzaste, zimozielone liście (w zależności od odmiany zielone, zielono-żółte, lub zielono-białe). Przed nadejściem zimy, po pierwszych przymrozkach liście często przebarwiają się lekko na czerwono.

Jeżyna Henry'ego na pergole i mury

Inną oryginalną i pnącą rośliną jest jeżyna Henry'ego (Rubus henryi) o azjatyckim rodowodzie. Wspina się po podporach czy pergolach dzięki haczykowatym kolcom na pędach, a jej ozdobą są zielone, skórzaste, dość duże, trójklapowe liście (klapy są cienkie, podobnie, jak u klonów japońskich), a od spodu lekko omszone. Jeżyna omszona rośnie szybko i osiąga około 3m wysokości, jest dość tolerancyjna w stosunku do gleby i najlepiej czuje się na osłoniętych, słonecznych lub półcienistych stanowiskach. W pierwszych latach uprawy, młode okazy warto osłaniać przed silniejszymi mrozami. Dodatkowym walorem ozdobnym są pojawiające się w czerwcu różowe kwiaty, a pod koniec sezonu czarne, błyszczące owoce.

Pnącza w ogrodzie

Akebia - ciekawe pnącze półzimozielone

Choć pochodząca z Azji akebia pięciolistkowa (Akebia quinata) zalicza się raczej do pnączy półzimozielonych (część liści opada w mroźne zimy – poniżej - 15°C), to często liście pozostają na pędach i warto o niej pamiętać, ponieważ dość silnie rośnie. Wyróżnia się ładnymi, dłoniastymi, pięciolistkowymi, skórzastymi liśćmi oraz czekoladowo-purpurowymi i różowymi kwiatami, ładnie pachnącymi cynamonem. Akebia zadowala się przeciętną glebą, dorasta do wysokości około 5-6 m, a rocznie potrafi przyrosnąć nawet 2-3 m. Jej pędy dość silnie owijają się wokół podpór, więc nadaje się do nasadzeń przy ogrodzeniach, altanach, pergolach oraz różnych podporach.

Poznaj też:

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity
Nasi Partnerzy polecają