Wiciokrzew - jak dbać o wiciokrzew? Gdzie najlepiej posadzić wiciokrzew?

2024-03-21 14:36

Wiciokrzew to przepięknie kwitnące pnącze, które można uprawiać niemal w każdym ogrodzie. Nie sprawia problemów, o ile spełni się jego podstawowe potrzeby. Podpowiadamy jak pielęgnować wiciokrzewy w ogrodzie.  

Spis treści

  1. Gatunki wiciokrzewów do uprawy w ogrodach
  2. Uprawa wiciokrzewów - wymagania
  3. Kiedy i jak sadzić wiciokrzewy?
  4. Galeria zdjęć: Wiciokrzewy
  5. Jak pielęgnować wiciokrzewy?
#MuratorOgroduje: wiosenne cięcie żywopłotu
Materiał sponsorowany

Wiciokrzew (łac. Lonicera) to atrakcyjne kwitnące pnącze, które są chętnie sadzone w ogrodach. Najczęściej sadzi się je przy pergolach, altanach bądź ścianach domów. Można je także z powodzeniem uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach - trzeba tylko pamiętać o dobrej podporze.

Gatunki wiciokrzewów do uprawy w ogrodach

Rodzaj wiciokrzew obejmuje wiele gatunków oraz odmian. W polskich ogrodach najczęściej uprawia się następujące gatunki wiciokrzewu:

  • wiciokrzew japoński (Lonicera japonica),
  • wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum),
  • wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium),
  • wiciokrzew Browna (Lonicera brownii).

Te gatunki wiciokrzewu mają podobne wymagania i sposób pielęgnacji. W zależności od osiąganej wielkości mogą różnić się metodą oraz intensywnością cięcia.

Uprawa wiciokrzewów - wymagania

  • Stanowisko dla wiciokrzewów

Wiciokrzewy powinno się uprawiać w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Wtedy obficie zakwitną i jednocześnie nie będą narażone na wysychanie. Znoszą także warunki cieniste, ale wtedy wytwarzają mało kwiatów. Najlepiej wybierać stanowiska osłonięte od wiatru. Jest to istotne w szczególności w przypadku gatunków mniej odpornych na mróz (np. wiciokrzewu Browna).

  • Podłoże dla wiciokrzewów

Pnącza tolerują różne typy podłoży, w tym przeciętne, średnio żyzne. Należy unikać jedynie sadzenia na glebach suchych oraz podmokłych. W pierwszych przypadku roślina może szybko zamierać (tworzy płytki system korzeniowy), w drugim będzie narażona na wystąpienie chorób grzybowych. Przed zakupem konkretnego gatunku warto zmierzyć odczyn gleby. Pod tym względem poszczególne okazy mogą różnić się. Przykładowo wiciokrzew przewiercień lubi podłoża wapienne a pomorski lekko kwaśne.

Kiedy i jak sadzić wiciokrzewy?

Mrozoodporne gatunki wiciokrzewów zaleca się sadzić jesienią, z tymi wrażliwymi lepiej poczekać do wiosny. Pnącza umieszcza się w glebie na głębokości około 10 cm większej niż rosły w donicy. Na dnie warto wysypać warstwę żyznego podłoża lub kompostu. Rośliny są wrażliwe na wysychanie, więc zaleca się zastosować ściółkę okrywającą (lub przestrzeń wokół pędu obłożyć płaskimi kamieniami).

Galeria zdjęć: Wiciokrzewy

Jak pielęgnować wiciokrzewy?

Podlewanie wiciokrzewów wykonuje się regularnie – od wiosny do jesieni – w czasie bezdeszczowej pogody. Gatunki w pełni zimozielone (np. wiciokrzew zaostrzony) powinno się sporadycznie podlewać także zimą. W czasie sezonu wegetacyjnego rośliny zaleca się dokarmiać. Odpowiednie będą nawozy organiczne lub mineralne ze zwiększoną ilością potasu (na krzewienie) oraz fosforu (na obfite kwitnienie i lepsze ukorzenianie).

Profilaktycznie powinno się prowadzić walkę z chorobami i szkodnikami, stosując m.in. gnojówki z roślin. Szczególnie uciążliwe są mszyce, które oprócz intensywnego żeru przenoszą wirusy zmniejszające odporność roślin. Wiciokrzewy mogą być podatne także na mączniaka. Najczęściej wiciokrzewy rozmnaża się przez odkłady. Uprawa z nasion jest także możliwa. W warunkach domowych rzadko jednak się ją praktykuje - ze względu na pracochłonność i długi okres produkcji sadzonki.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie roślin. Zabieg nie powinien być zbyt intensywny, gdyż może doprowadzić do braku kwitnienia. Z reguły nieco mocniej można ciąć pnącza kwitnące na tegorocznych pędach (wiciokrzew japoński, wiciokrzew Heckrota). Prace wykonuje się głównie wiosną – skracając pędy do 1/3 długości. Należy przy tym usunąć także pędy słabe, porażone przez choroby i zbyt gęste. Raz na kilka lat warto odmłodzić roślinę, usuwając część najstarszych pędów.

Przeczytaj też:

Czy potrafisz rozpoznać te ogrodowe pnącza?

Pytanie 1 z 11
To pnącze tworzy mocne pędy, które płożą się po gruncie lub przyczepiają do podpór, a jego liście są skórzaste i zimozielone.
Bluszcz pospolity