Daglezja zielona - jedno z największych drzew iglastych. Jak szybko rośnie daglezja? Poznaj ciekawe odmiany

2024-07-25 9:49

Daglezja zielona, znana też jako jedlica, doskonale prezentuje się w ogrodzie jako soliter, ale można z niej również tworzyć szpalery. Uprawa daglezji zielonej nie jest szczególnie trudna, ale warto wcześniej trzeba poznać jej wymagania. Po czym poznać daglezję? Jak szybko rośnie daglezja zielona?

Spis treści

  1. Jak wygląda daglezja zielona? Po czym poznać daglezję? 
  2. Jak szybko i wysoko rośnie daglezja zielona?
  3. Ciekawe odmiany daglezji zielonej
  4. Wymagania i uprawa daglezji zielonej
  5. Zastosowanie daglezji w ogrodzie
  6. Drewno daglezji

Jak wygląda daglezja zielona? Po czym poznać daglezję? 

Daglezja zielona (jedlica zielona, jedlica Douglasa, łac. Pseudotsuga menziesii) należy do rodziny sosnowatych. Gatunek trafił do Europy w XIX wieku. Jest wyjątkowo wysokim, długo żyjącym i szybko rosnącym drzewem iglastym. Ma kilka atutów, które wyróżniają ją spośród innych drzew:

  • jest zimozielona,
  • ma gęste, ale jednocześnie miękkie igły,
  • tworzy oryginalne szyszki - należy do popularnych iglaków o ozdobnych szyszkach,
  • jest długowieczna (pozostawimy ją kolejnym pokoleniom!),
  • to jeden z najszybciej rosnących iglaków.

Jak szybko i wysoko rośnie daglezja zielona?

Starsze okazy daglezji zielonej przypominają z pokroju jodły i świerki. Daglezja nie osiąga tak wielkich rozmiarów jak w ojczyźnie pochodzenia (ponad 100 m w Ameryce Północnej), ale i tak jest dużym drzewem przekraczającym 40 m wysokości. Dziesięcioletnie okazy osiągają 5-6 m wysokości (dotyczy to podstawowego gatunku, poszczególne odmiany różnią się tempem wzrostu), więc można śmiało powiedzie, że daglezja jest drzewem, który rośnie szybko.

Ciekawe odmiany daglezji zielonej

  • Daglezja zielona 'Fletcheri' – to karłowa, wolno rosnąca odmiana, osiągająca finalnie 2-3 m wysokości (0,4 m po 10 latach). Jej pokrój jest spłaszczony, poduchowaty i nieregularny. To dobra propozycja do ogrodu skalnego lub na wrzosowisko.
  • Daglezja zielona 'Fastigata' – ma kolumnowy lub wąsko stożkowaty pokrój. Siła wzrostu typowa dla gatunku. Warto ją sadzić w miejscach, w których zależy nam na uzyskaniu piętrowości roślinności, a nie chcemy nadmiernie zacieniać ogrodu.
  • Daglezja zielona 'Glauca Pendula' – efektowna odmiana o pokroju płaczącym. Rośnie dość silnie, 10-letnie okazy osiągają 3,5 m wysokości. Finalnie dorasta do 5-10 m.
  • Daglezja zielona 'Hofman' – odmiana osiąga do 4 m wysokości, ma wąską koronę z wyraźnie zaznaczonym przewodnikiem. Igły są zielone z charakterystycznym, intensywnie niebieskim nalotem.
  • Daglezja zielona 'Pendula' – to sprawdzona odmiana o pokroju smukłym, płaczącym, osiągająca 15-20 m wysokości.
Daglezja zielona
Autor: GettyImages Szyszki daglezji zielonej są bardzo dekoracyjne

Wymagania i uprawa daglezji zielonej

  • Uprawa daglezji - stanowisko

Daglezję można uprawiać zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych – jest tolerancyjna względem stanowiska. Odmiany o niebieskawych lub sinych igłach lepiej sadzić na słońcu ze względu na atrakcyjniejsze wybarwienie. Najlepiej wybierać zaciszne partie ogrodu.

  • Uprawa daglezji - podłoże

daglezja preferuje gleby gliniasto-piaszczyste, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie przepuszczalne. Należy unikać uprawy w lekkim piaszczystym podłożu i ciężkim, gliniastym, z tendencją do zalegania wody. Młode drzewka warto ściółkować, ewentualnie osłaniać od wschodu matami, starsze dobrze znoszą mrozy. Problemem mogą być niestety wiosenne przymrozki. Na szczęście nawet po uszkodzeniach daglezje szybko regenerują się.

  • Uprawa daglezji - podlewanie

Podlewanie zaleca się wykonywać zimą (sporadycznie) i w przypadku młodych roślin. Daglezja wytwarza silny, rozbudowany system korzeniowy i tym samym dobrze wytrzymuje suszę. Nie toleruje natomiast zanieczyszczonego powietrza (lepiej unikać uprawy w większych aglomeracjach miejskich). W takich warunkach szybko dochodzi m.in. do brązowienia igieł.

Przeczytaj też: Dlaczego iglaki brązowieją? Przyczyny brązowienia iglaków

  • Uprawa daglezji - nawożenie, sadzenie, cięcie

Daglezja nie wymaga szczególnego nawożenia. Można ją sporadycznie dokarmiać, optymalne są nawozy organiczne, np. obornik i kompost. Drzewa powinno się sadzić pod koniec lata (od końca sierpnia) lub wiosną. Potrzebuje przestrzeni, prawidłowa odległość między sadzonkami gatunku podstawowego wynosi 3-4 m. Dla zachowania atrakcyjnego pokroju można wykonywać coroczne cięcie. Optymalny termin zabiegu to przedwiośnie lub koniec lata. Pędy skraca się o 1/3 długości. Przewodnika nie powinno się ruszać. Zabieg jest zwykle zbędny przez 2-3 lata po posadzeniu. Zabieg nigdy nie powinien być intensywny.

Daglezja nie jest podatna na choroby i szkodniki, chociaż problemów wykluczyć nie można (m.in. szkockiej osutki daglezji i ochojnika daglezjowego). Uprawa najlepiej sprawdza się w rejonach nadmorskich.

Zastosowanie daglezji w ogrodzie

Daglezja zielona to jeden z najbardziej efektownych soliterów, dający umiarkowanie szybki efekt. W szczególności dotyczy to wyróżniających się z wyglądu odmian płaczących. Drzewo warto uprawiać w wyeksponowanych miejscach. Można wykorzystać go także do tworzenia ścian osłaniających przed wiatrem (poza mroźną wystawą wschodnią). Wzbogaci również krzewiasto-drzewiaste kompozycje. Niższe odmiany nadają się do dekoracji ogrodów skalnych, wrzosowisk i wydzielonych miejsc na trawniku. W dobrych warunkach warunkach żywotność daglezji zielonej wynosi kilkaset lat.

Drewno daglezji

Drewno daglezji należy do jednych z najbardziej wytrzymałych gatunków. Jest bardzo twarde, co sprawia, że jest w małym stopniu narażone na wytarcia i uszkodzenia mechaniczne. Dobrze nadaje się do zastosowania zewnętrznego, np. do budowy tarasów.

Przeczytaj też:

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Jak uprawiać iglaki. Drzewa iglaste w ogrodzie
Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają