Jodła kaukaska - opis gatunku, wymagania, uprawa, zastosowanie

2020-09-28 9:59
Jodła kaukaska
Autor: GettyImages Jodła kaukaska najlepiej rośnie na ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach

Jodła kaukaska to drzewo iglaste charakteryzujące się idealnie stożkowym pokrojem. Chociaż ze względu na osiągane rozmiary polecana jest do dużych ogrodów, to jej karłowe odmiany można także sadzić w mniejszych ogrodach. Poznaj bliżej wymagania uprawowe jodły kaukaskiej.

Jodła kaukaska (łac. Abies nordmanniana) to jedno z najpiękniejszych drzew iglastych. Charakteryzuje się klasycznym, eleganckim, szerokostożkowym pokrojem i układającymi się poziomo gałęziami, gęsto pokrytymi grubymi igłami. Drzewo rośnie dość szybko (po 10 latach osiąga 5-6 m wysokości) i może dorastać nawet do 60 m wysokości, choć w Polsce rzadko przekracza 30-40 m wysokości.

Oprócz eleganckiego pokroju ozdobą jodły kaukaskiej są tępo zakończone, niekłujące, dość długie (2-4 cm), ciemnozielone, błyszczące z wierzchu igły, z wyraźnie widocznymi na spodniej stronie dwoma jasnymi paskami aparatów szparkowych. Igły ułożone są na pędzie gęsto i skierowane lekko do przodu oraz do góry, dzięki czemu niemal całkowicie zakrywają pęd i nadają gałęziom uporządkowany wygląd (igły nie sterczą na boki).

Starsze drzewa wydają też cylindryczne, stojące szyszki (15—20 cm długości, 4—5 cm szerokości), które zawiązują się głównie w górnych partiach korony. Początkowo szyszki są zielone, ale w miarę dojrzewania brązowieją i często pokrywają się żywicą. Po dojrzeniu rozpadają się na gałęziach, uwalniając liczne nasiona.

Jodła kaukaska - odmiany

Jodła kaukaska osiąga spore rozmiary, dlatego nadaje się do uprawy głównie w dużych ogrodach, gdzie ze względu na malowniczy pokrój, wspaniale prezentuje się jako soliter (z wiekiem jej pokrój staje się bardziej smukły i strzelisty). Na rynku są też jednak dostępne znacznie mniejsze, a nawet karłowe odmiany jodły kaukaskiej, które idealnie nadają się do małych ogrodów i tworzenia ciekawych kompozycji z innymi roślinami iglastymi. Należą do nich m.in.:

  • 'Golden Spreader' - odmiana o żółtych igłach i wolnym wzroście, po 10 latach około 1 m wysokości,
  • 'Pendula' - odmiana o płaczącym pokroju i wolnym wzroście, po 10 latach osiąga około 4 m wysokości,
  • 'Barabits Compact' - karłowa odmiana o półkulistym pokroju i powolnym wzroście, po 10 latach osiąga około 0,2 m wysokości i około 0,6 m szerokości.

W szkółkach można też znaleźć odmiany jodły kaukaskiej szczepione na pniu.

Drzewa na pniu - jak powstają. Najpopularniejsze odmiany drzew szczepionych na pniu >>>

Wymagania uprawowe jodły kaukaskiej

Niestety, mimo całego swojego uroku, jodła kaukaska nie nadaje się do każdego ogrodu, gdyż ma wysokie wymagania uprawowe i jest wrażliwa na wiele czynników środowiskowych. Nie znosi suchego powietrza, zanieczyszczeń miejskich, upalnego lata, zimnych wiatrów, silnych mrozów, zalania ani suszy. Najlepiej czuje się na ciepłych, słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach i żyznych, próchniczych, świeżych, lekko wilgotnych podłożach o lekko kwaśnym odczynie. Preferuje też miejsca z wilgotnym powietrzem, dlatego dobrze będzie rosła w pobliżu zbiorników wodnych, np. stawu czy oczka wodnego.

Ze względu na umiarkowaną mrozoodporność i wrażliwość na zanieczyszczenia miejskie, jodłę kaukaską najlepiej uprawiać w cieplejszych rejonach kraju, w ogrodach oddalonych od centrum miasta. Decydując się na uprawę jodły kaukaskiej trzeba także liczyć się z tym, że roślina jest podatna na ataki chorób i szkodników. Zagrażają jej przede wszystkim groźne choroby grzybowe (np. fytoftoroza, zamieranie pędów) oraz mszyce (głównie ochojnik jodłowy).

Jodła kaukaska
Autor: GettyImages Jodła kaukaska osiąga spore rozmiary, dlatego nadaje się do uprawy głównie w dużych ogrodach
Jodła kaukaska jako świąteczna choinka

Ze względu na swój piękny, idealnie stożkowy, gesty pokrój i szlachetny wygląd, jodła kaukaska zalicza się do ścisłego grona najbardziej cenionych i lubianych drzewek bożonarodzeniowych. W tej roli sprawdza się też doskonale dlatego, że stojąc w pomieszczeniu utrzymuje igły na pędach znacznie dłużej niż inne gatunki takie jak np. świerk (nawet zasuszone igły długo utrzymują się na gałązkach i nie opadają). Niestety, w przeciwieństwie do świerka prawie nie pachnie (igły po roztarciu wydzielają lekko cytrusowy zapach), dlatego nie wypełni mieszkania kojarzącym się ze świętami aromatem świeżej choinki. Sytuację może natomiast uratować kilka gałązek świerka umieszczonych w wazonie lub naturalny olejek o zapachu drzew iglastych umieszczony w kominku zapachowym.

Jeśli planujemy kupić na święta jodłę kaukaską w doniczce z zamiarem posadzenia jej później w ogrodzie, postarajmy się wybrać roślinę niewielką, zwartą i zdrową, gdyż przy przesadzaniu z gruntu do donicy dużych egzemplarzy, często dochodzi do poważnego uszkodzenia systemu korzeniowego, przez co roślina może chorować, a nawet obumierać zanim jeszcze trafi do ogrodu.

Jodła kaukaska
Autor: GettyImages Ozdobą jodły kaukaskiej są niekłujące, ciemnozielone, błyszczące z wierzchu igły
Jak uprawiać iglaki. Drzewa iglaste w ogrodzie

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE