Zarówno ozdobą, jak i pokarmem dla ptaków są owoce berberysu, irgi, cisu, jarząbu pospolitego potocznie zwanego jarzębiną, mahonii, ostrokrzewu, dzikiej róży, jabłoni ozdobnej, głogu, rokitnika zwyczajnego oraz śnieguliczki. Ucieszą się z nich na pewno jemiołuszki, kosy, kwiczoły, szpaki, drozdy, szczygły i grubodzioby. Takiej okazji nie przepuszczą również częściej spotykane w miastach ptaki, takie jak gawrony, wrony, kawki, sroki.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wymienionych roślin do stworzenia kompozycji w zacisznym miejscu ogrodu, które zimą stanie się stołówką chętnie odwiedzaną przez ptaki, a dodatkowo owoce pozostające na roślinach będą pięknie zdobić ogród zimą.
Aby pomóc ptakom przetrwać ten okres możemy również pozostawić zaschnięte części nadziemne bylin oraz roślin jednorocznych, które zawiązały nasiona. Rośliny te szczególnie ładnie prezentują się zmrożone i pokryte śniegiem, a ptaki wyłuskują z nich nasionka oraz poszukują zimujących larw owadów. Nasiona można pozostawić także na niektórych krzewach. Zaschnięte nasiona lilaka są przysmakiem gili, a trzmielinę uwielbiają rudziki.
Zimą pamiętajmy też o dokarmianiu ptaków
Kiedy przyjdą ostre mrozy warto wystawić do ogrodu karmnik. Mogą się w nim znaleźć nasiona prosa, owsa, konopi, lnu, maku, rzepiku, lnu, słonecznika, płatki owsiane i ryżowe, pokrojone jabłka i gruszki, nasiona sałaty siewnej, kapusty polnej i rzepy, rozdrobnione nasiona dyni oraz owoce jarzębiny.
Dla sikorek, kowalików i dzięciołów niezastąpiona jest mieszanka tłuszczowa z nasionami oleistymi. W jej skład wchodzi tłuszcz ze słoniny z nasionami słonecznika, konopi, rzepiku, maku, lnu, rzepaku, rozdrobnionymi pestkami dyni i ogórka, pszenicą oraz kukurydzą. Warto również podawać ptakom niezamarzniętą wodę, o którą trudno o tej porze roku.
Przeczytaj też: Jak stworzyć ogród przyjazny ptakom >>>