Dzika róża – jaka róża jest dziką różą. Uprawa dzikiej róży

2015-04-13 14:53 Michał Mazik

Dzika róża rośnie dziko na miedzach, przydrożach i w lasach. Warto ją również uprawiać w ogrodzie, zarówno dla celów dekoracyjnych, jak i kulinarno-leczniczych. Jak uprawiać dziką różę w ogrodzie?

W ogrodzie najczęściej uprawa się odmiany szlachetne róży, które charakteryzują się bardziej atrakcyjnymi kwiatami. Warto jednak posadzić w ogrodzie różę dziką, ponieważ jest nie tylko rośliną ozdobną, ale również leczniczą.

Dzika róża (łac. Rosa canina) to rozłożysty krzew osiągający zwykle 2–3 m wysokości. Jego pędy przewieszają się ku ziemi i mają hakowato zakrzywione ciernie. Drobne, ale liczne białe lub różowe kwiaty pojawiają się już w maju. Dzika róża kwitnie najczęściej do końca lipca. Jesienią krzew dekorują wydłużone, czerwone owoce.

>>Przeczytaj też: Dzika róża – właściwości i zastosowanie owoców dzikiej róży

Dzika róża: wymagania i uprawa dziekiej róży

Dziką różę najlepiej sadzić w miejscach słonecznych – wtedy kwitnie najobficiej. Roślina nie ma dużych wymagań względem podłoża – rośnie niemal w każdej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Optymalne jednakże są podłoża żyzne, bogate w składniki pokarmowe. Krzewy dzikiej róży można sadzić jesienią lub wiosną. Są odporne na mróz i nie wymagają okrycia na zimę. Przed sadzeniem podłoże warto wymieszać z kompostem. Odległość między roślinami powinna wynosić 1–2 m. Krzewy nie wymagają regularnego nawożenia, jeśli rosną w zasobnym podłożu. Młode okazy warto podlewać podczas suszy. Corocznie (wiosną) zaleca się przeprowadzać cięcie sanitarne, podczas którego usuwa się pędy chore, uszkodzone i słabe. Co kilka lat można dodatkowo odmłodzić krzew, wycinając kilka najstarszych pędów.

Zastosowanie krzewów dzikiej róży w ogrodzie

Dziką różę można wykorzystać do tworzenia nieformowanych żywopłotów. Posadzone gęsto krzewy stworzą trudną do przebrnięcia, naturalną ścianę. Dzika róża dobrze komponuje się z innymi pospolitymi gatunkami krzewów, takimi jak jaśminowiec czy berberys. Doskonale pasuje do ogrodów naturalistycznych, wiejskich i leśnych. Dzika róża przyciągnie do ogrodu owady i ptaki, zapewniając im schronienie oraz pożywienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE