Mała wkrętarka, czy mocna wiertarko-wkrętarka. Co wybrać?

2019-01-25 14:55 Radosław Murat
Wkrętarka do domowych napraw
Autor: BOSCH Wkrętarka akumulatorowa zastąpi śrubokręt. Pozwali mocować wkręty w rozmaitych materiałach, głównie drewnie, lekkim betonie, metalu, tworzywach sztucznych

Elektryczne wkrętarki nie wyparły jeszcze zupełnie śrubokrętów, ale wytrwale wdzierają się do domowych warsztatów. Jak wybrać najodpowiedniejszy model wkrętarki? Kiedy lepsza będzie mała, akumulatorowa wkrętarka, a kiedy lepiej dysponować wiertarko-wkrętarką? Czy wkrętarki mogą być udarowe?

Jeżeli musimy często coś wkręcać i wykręcać, niechętnie patrzymy na śrubokręt, bo wymaga użycia siły i zostawia odciski na rękach. Wkrętarki akumulatorowe są teraz dość tanie, a ich rozmiary bez większej przesady można nazwać kieszonkowymi. Wiele z nich ma w komplecie zapasowy akumulator, który zastąpi ten podczepiony właśnie do ładowarki.

Zaletą akumulatorowej wkrętarki jest to, że możesz ją zabrać ze sobą wszędzie, nawet w plener, gdzie elektronarzędzia również bywają pomocne. Nie ogranicza cię dystans dzielący narzędzie od gniazdka. Sprzęt taki jest ponadto wygodny w użyciu, stosunkowo lekki i poręczny. Obsługa wkrętarki nie sprawia najmniejszych kłopotów. Trzeba jedynie pamiętać, żeby po zakończonej pracy naładować akumulator, bo inaczej będziesz mieć przykrą niespodziankę, gdy coś się zepsuje, a elektrycznemu pomocnikowi zabraknie właśnie energii.

Wkrętarka z uchwytem magnetycznym
Autor: BLACK & DECKER Aby ułatwić wkręcanie, wynaleziono wysuwany uchwyt magnetyczny. Przytrzymuje on wkręt na swoim miejscu i nie musisz trzymać go w palcach

Wkrętarka elektryczna do drobnych napraw

Nie od razu trzeba inwestować w drogi, wszechstronny sprzęt. Czasem wystarczy, żeby w szufladzie czekała mała, zgrabna i poręczna wkrętarka elektryczna ze zintegrowanym akumulatorem. Można ją zabrać ze sobą wszędzie. Zmieści się w damskiej torebce, saszetce rowerowej, plecaku lub samochodowym schowku. Tego rodzaju wkrętarki są przeważnie bardzo ergonomiczne i „dobrze trzymają się ręki”. Ważą nie więcej niż 0,5 kg.

  • Wkrętarka: moc

Moc takich elektrycznych wkrętarek, zależna od napięcia nominalnego nie powala, ale jest wystarczająca do typowych domowych napraw: rozkręcania urządzeń RTV lub AGD, dokręcania poluzowanych wkrętów, zawieszania obrazków lub karniszy, majstrowania przy rowerze, doprowadzaniu do użytku popsutych zabawek. Mają one napięcie nie większe niż 5,4 V. Trzeba przy tym wiedzieć, że im jest ono wyższe, tym moc wkrętarki większa i szersze wkręty da się mocować. Prędkość obrotowa takich wkrętarek to 180 lub 220 obrotów na minutę, a moment obrotowy nie przekracza 13 Nm.

  • Wkrętarka: funkcje

Funkcje takiej wkrętarki są przeważnie dość skromne. Ma przełącznik zmiany kierunku obrotów i spust – zapewniający płynną lub dwustopniową regulację prędkości. Z dodatkowych gadżetów, warta uwagi jest dioda, która podświetla miejsce wiercenia. Dzięki niej możesz pracować nawet po ciemku. Ciekawym wynalazkiem jest wkrętarka żyroskopowa. Używając jej zmieniasz kierunek wkręcania przekręcając urządzenie w lewo lub w prawo. Interesującym i przydatnym dodatkiem jest wskaźnik poziomu naładowania akumulatora. Pokazuje on przez ile czasu wkrętarka będzie jeszcze działać, zanim zabraknie prądu.

  • Wkrętarka: cena

Zwykłe małe wkrętarki kosztują od 50 do 350 zł.

Wkrętarka z regulowaną rękojeścią
Autor: BLACK & DECKER W sklepach bez trudu trafisz na wkrętarki z rozprostowywaną rękojeścią. Z pozycji pistoletowej możesz ją ustawić równolegle do osi wiercenia. Dzięki temu uda ci się dosięgnąć w różne wąskie miejsca. Jest to jednak sprzęt droższy i kosztuje nie mniej niż 200 zł

Wiertarko-wkrętarka

Wiertarko-wkrętarka to bardzo wszechstronne narzędzie, bo działa też jako bezudarowa wiertarka. Co prawda małymi wkrętarkami także da się zrobić otwór, ale o zdecydowanie mniejszej średnicy. Do niektórych w zestawie dodawane są nawet niewielkie wiertełka z sześciokątnym uchwytem, jaki mają bity, czyli końcówki wkręcające. Takie mikro-wiertła służą jednak głównie do tego, aby wykonywać wstępne nawierty przed osadzeniem wkrętów. Wiertarko-wkrętarka przyda się więc do robienia standardowej średnicy otworów w drewnie, metalu, pustakach.

Zobacz też:

Wiertarko-wkrętarki wyposażone są w dobrej jakości akumulatory litowo-jonowe, które nie rozładowują się w trakcie długich przerw w pracy. Będą w pełni gotowe nawet po upływie 18 miesięcy. Modele budżetowe mają przeważnie napięcie 10,5-14 V. Ważą około 1 kg. Te z wyższej półki mają napięcie 17-18 V i ważą około 2 kg. Jedne i drugie wzbogacone są o regulator umożliwiający wstępne nastawienie momentu obrotowego. Ma on formę pierścienia przy uchwycie, do którego podczepia się bity. Na tym obrotowym pierścieniu zaznaczone są cyfrowe wartości momentu obrotowego lub piktogramy obrazujące, jaki moment obrotowy do jakich prac jest najbardziej wskazany. Najlepsze wkrętarki mają do 20 pozycji ustawienia momentu obrotowego. Im większy jest on większy, tym z większymi wkrętami urządzenie sobie poradzi. Taki sprzęt zapewnia maksymalny moment obrotowy 60 Nm i prędkość obrotową dochodzącą do 1500 obrotów na minutę. Do wkrętarki tego rodzaju można dokupić drugi akumulator i stosować wymiennie z pierwszym.

Dodatkowe funkcje wiertarko-wkrętarki

Czasem są one dodawane do kompletu i nie trzeba oddzielnie płacić. Z dodatkowych funkcji warto wymienić:

  • płynną regulację obrotów,
  • dwubiegową przekładnię
  • elektroniczny hamulec, który zatrzymuje silnik natychmiast po zdjęciu palca ze spustu.

To funkcja przydatna przy pracach wymagających dużej dokładności, kiedy to podczas wiercenia lub wkręcania liczy się każdy milimetr. Elektroniczne sterowanie prędkością umożliwia natomiast łagodny start i płynne zakończenie wiercenia lub wkręcania – pozwala to uniknąć rozwiercania łebków wkrętów lub wyskoczenia bitu z główki wkrętu. Wiele wkrętarek ma także zasobniki na bity wyprofilowane w obudowie. Dzięki temu zawsze są pod ręką i nie gubią się, co mają w zwyczaju. Wiertarko-wkrętarki wyposażone są jeszcze w dodatkową rękojeść boczną, przydatną do stabilnego utrzymania narzędzia w trakcie wiercenia. Koszt – od 350 do 1700 zł.

Wiercenie w drewnie
Autor: STANLEY Mocny silnik zapewniający wysoką wartość momentu obrotowego umożliwiają wykonywanie w drewnie otworów o dużej średnicy przy zastosowaniu na przykład wiertła łopatkowego lub otwornicy

Wiertarko-wkrętarka udarowa

Najbardziej zaawansowane z wiertarko-wkrętarek maja dziś dodatkową funkcję udaru. Zapewnia go mechanizm pobijakowy. Liczba uderzeń na minutę jest z góry ustalona, natomiast ich siła zależy od tego, jak mocno napierasz na narzędzie. Dzięki takiemu udarowi można wykonywać otwory w cegle lub twardych bloczkach. Jeszcze lepiej sprawdzi się wkrętarka z udarem pneumatycznym. Działa ona jak mała i poręczniejsza młotowiertarka.

Zobacz także:

Udar pneumatyczny pokonuje wszelkie ograniczenia. Po jego włączeniu będziesz mógł wiercić nawet w elementach żelbetowych. Co więcej – mechanizm ten nie wymaga napierania na narzędzie podczas wiercenia. Wiertarko-wkretarki udarowe mają napięcie nominalne minimum 17 V. Ich silniki mają maksymalny moment obrotowy dochodzący do 90 Nm. Osiągają prędkość do 2000 obrotów na minutę. W cegle i metalu można nimi wykonywać otwory o średnicy do 10-16 mm, a w drewnie nawet do 65 mm. Ważą nie więcej niż 3 kg. Kosztują natomiast od 350 do ponad 2000 zł.

Wiertarko-wkrętarka udarowa
Autor: HIKOKI Wiertarko-wkrętarka, która może wiercić z udarem sprawi, ze podczas wiercenia w ścianach i mocowania wkrętów w nawierconych otworach nie będziesz musiał korzystać na przemian z dwóch elektronarzędzi

Bity - niezbędny dodatek do wkrętarki

W walizeczkach, w których sprzedawane są wkrętarki i wiertarko wkrętarki znajduje się, oprócz ładowarki, a czasem też dodatkowego akumulatora, komplet bitów lub nawet zestaw wierteł. Z reguły nie jest on za bardzo liczny, więc lepiej dokupić więcej końcówek wkręcających. Wszystkie one są kompatybilne ze wszystkimi wkrętarkami. Najlepiej kupić zestaw obejmujący bity płaskie, krzyżakowe, gwiazdkowe, ampulowe, bity typu torx, pozidriv i bity do śrub (z końcówką jak w kluczu nasadowym). Oprócz tego przyda się standardowy zestaw wierteł, wzbogacony wiertłami do ceramiki lub sednikami do wycinania okrągłych gniazd w drewnie. Oprócz standardowych bitów są i takie, których główki mają podwyższoną wytrzymałość mechaniczną. Prędzej rozwiercą wkręt, niż same ulegną jakiemukolwiek uszkodzeniu. Łatwo je poznać po złotej barwie. Kupić można także bity o większej długości. Pomogą dostać się do wkrętów schowanych w głębokich otworach lub trudno dostępnych zakamarkach.

Adapter kątowy
Autor: KRESS Niektórzy producenci wkrętarek proponują dokupienie adaptera kątowego. Pozwala pracować w miejscach o utrudnionym dostępie
Warto wiedzieć

Czy warto dokupić do wkrętarki dodatkowy akumulator?

Patrząc od strony ceny udział w niej samego akumulatora to ok. 60-70% wartości elektronarzędzia. Dlatego najlepiej poszukać wkrętarki z dwoma akumulatorami w komplecie. Przy normalnym użytkowaniu przez majsterkowicza urządzenie takie będzie z powodzeniem służyć przez kilka lat. Należy tu oczywiście zaznaczyć, że wydajność akumulatora zależy od obciążenia, jakiemu poddamy wkrętarkę w czasie pracy. Na pewno bateria wytrzyma dłużej wkręcanie wkrętów w drewno, niż wiercenie otworów w kątowniku stalowym. Ważne, by odpowiednio użytkować akumulator: rozładowywać go do końca i ładować zgodnie z instrukcją – przedłuży to znacząco jego żywotność. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia lub uzyskać bezpośrednio u producenta. Jak więc widać wkrętarka to przydatne narzędzie, które znajdzie szerokie zastosowanie w domowym warsztacie każdego majsterkowicza. Jednak przed zakupem warto zastanowić się i wybrać urządzenie najlepiej odpowiadające naszym wymaganiom.

Wideo: elektronarzędzia w domowym warsztacie

Elektronarzędzia w domowym warsztacie

Sprawdź też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE