Lustra w ogrodzie powiększają optycznie jego powierzchnię

2012-01-12 9:26

Lustro to przedmiot codziennego użytku i bez niego wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Mało kto wie, że lustro wykorzystuje się również w sztuce ogrodowej. Może być ciekawym urozmaiceniem ogrodu, który już dobrze znamy i przestał nas zaskakiwać.

Odpowiednio użyte zwierciadło może nadać ogrodowi tajemniczości, odrobinę magii, ale także wywołać wrażenie niepokoju. Coraz częściej spotyka się takie wykorzystanie luster w ogrodach: z ich pomocą manipuluje się ludzkimi odczuciami, wielkością wnętrz bądź światłem. Są to praktyki z zakresu złudzeń optycznych.

Zwierciadło daje złudne wrażenie głębi. Po drugiej stronie lustra jest taki sam kawałek świata, jaki znajduje się przed nim. Ustawienie luster w umiejętny sposób może optycznie powiększyć ogród. Jest to korzystne zwłaszcza przy niewielkich założeniach zajmujących niewielkie powierzchnie.
Bardzo ciekawą sztuczką z wykorzystaniem luster jest wywołanie nieskończonych odbić. Robi się to ustawiając dwa zwierciadła idealnie naprzeciw siebie. Stojąca pomiędzy nimi osoba widzi nieskończone powielanie swojego odbicia. Jest to bardzo prosty zabieg, ale robiący wrażenie. Na chwilę pozwala się przenieść do fantastycznego świata.
Dzięki lustrom możemy w prosty sposób zbudować nastrój grozy i niepokoju. W nocy lustrzane odbicia nabierają groźnego wyglądu. Ludzkie twarze oświetlone niewielką ilością światła przybierają upiorny charakter. Podobny efekt uzyskuje się, gdy ogród oświetlony jest zielonym światłem. Postać człowieka przybiera karykaturalny wygląd, a twarz staje się nieprzyjemna.
Bardzo ciekawym sposobem na optyczne „dwukrotne” powiększenie ogrodu jest zrobienie sztucznego przejścia. Wykreowana forma bramy w ogrodzeniu, z ładnie uwidocznioną futryną i lustrem pośrodku wygląda jak przejście do drugiej części ogrodu. Widok w lustrze to symetryczne odbicie rzeczywistości, więc ściana z bramą będzie złudną osią symetrii dla całości założenia. Odnosimy wrażenie, że za bramą jest jeszcze drugie tyle przestrzeni. Czar pryska dopiero gdy staniemy idealnie na wprost zwierciadła. Wtedy nasza obecność „po drugiej stronie bramy” zdradza nam, że nasze zmysły zostały podstępnie oszukane.
Można wykorzystać podobieństwo między lustrem a gładką powierzchnią wody. Obie te struktury dają odbicia, więc czasami wyglądają podobnie. Płasko położone zwierciadło z zakrytymi krawędziami może wyglądać na pierwszy rzut oka jak sadzawka. Jednak zbyt dosłowna próba zastąpienia oczka wodnego zwierciadłem może zakrawać o kicz i zamiast zachwycać, stać się obiektem żartów.

Efekt wizualny odbicia ogrodu w lustrze mogą popsuć zabrudzenia osadzające się na szklanej powierzchni. Lustra najbardziej brudzą się od pyłu i kurzu jaki unosi się w powietrzu w upalne i suche dni oraz podczas opadów. Można je myć zwykłym środkiem do mycia szyb. Należy jednak pamiętać, aby przy tym zabiegu nie spryskać roślin, gdyż środki chemiczne mogą im szkodzić. Miejscem szczególnie narażonym na zabrudzenia i mechaniczne uszkodzenia jest dolna część lustra. Aby ją zabezpieczyć warto nie stawiać zwierciadła bezpośrednio na ziemi, ale umieścić w odpowiednich stelażach.
Duża powierzchnia lustrzana powinna być także dodatkowo zabezpieczona, jeśli mamy w domu dzieci i zwierzęta: nie powinny mieć one możliwości bezpośredniego zbliżania się do szklanej tafli. Próba przejścia do złudnej, innej części ogrodu może skończyć się dla nich bardzo niebezpiecznie.

Umieszczenie luster w ogrodzie to nowatorski pomysł. Nadaje nowy wyraz wnętrzu ogrodowemu, w którym je umieszczono. Stają się mocną cechą ogrodu, wręcz dominują nad innymi jego elementami. Jest to również niewątpliwa odmiana w ogrodzie, który już nam się znudził. Daje wiele radości i jest miłym zaskoczeniem dla odwiedzających nas gości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie