Meble ogrodowe z palet – łatwy i ekologiczny sposób na urządzenie strefy wypoczynku w ogrodzie i na tarasie

2018-01-24 11:08

Meble ogrodowe z palet to jedna z najefektywniejszych, a w ostatnimi laty także najpopularniejszych form ogrodowego recyklingu. Łączy przyjemne (ładne i wygodne) z pożytecznym (składowiska zalegających palet odchodzą w niepamięć). W taki sposób urządza się przede wszystkim strefę wypoczynku w ogrodzie i na tarasie, chociaż drewniane palety mają więcej zastosowań.

W ogrodzie zastosowanie znalazło kilka rodzajów palet, chociaż wciąż największą popularnością cieszą się średnie gabarytowo (120x80x14,4 cm), trójwarstwowe „europalety”. Moda na nadanie drugiego życia przedmiotom, w tym przypadku paletom, osiągnęła apogeum. Trend zanotował taki progres, iż zdarzały się problemy z nabyciem... palet.

Meble z palet (a także inne konstrukcje) weszły już w kanon urządzania ogrodów. Paletowe meble pasują do ogrodów różnego typu (dużo zależy od ich formy i barwy) – nadają się nawet do nowoczesnych, modernistycznych zakątków. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o paletach i co można z nich zbudować.

>>Przeczytaj też: Meble do ogrodu i na taras. Jakie wybrać meble ogrodowe

Meble z palet - urządzenie strefy wypoczynku tanim kosztem

Zakup pojedynczej używanej palety zwykle wiąże się z kosztem 10-12 zł (uszkodzona, którą można przerobić na drobniejsze elementy kosztuje ok. 3zł). To oznacza, że za stosunkowo niewielką kwotę (100-120 zł) można zbudować cały zestaw mebli ogrodowych. Oczywiście trzeba doliczyć do tego metalowe części i preparat do konserwacji (impregnat, bejca, itp.) a także uwzględnić czas pracy. Warto przy tym zwrócić uwagę na parametry kupowanej palety. Palety mogą być impregnowane ciśnieniowo lub surowe. W sprzedaży dostępne są także palety o niestandardowych rozmiarach: 80x60x14,4 cm, 120x100×x14,4 cm i 120x120x14,4 cm.

>>Przeczytaj też: Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie

Budowa mebli z palet

Pierwszym krokiem jest naprawa palet i wygładzenie ich powierzchni (np. papierem ściernym). Drewno powinno być wyrównane, bez drzazg i zadziorów. Następnie należy pokryć je preparatem ochronnym (lub koloryzującym) i odczekać aż do wyschnięcia. Konserwacja na tym etapie jest skuteczniejsza, gdyż można pokryć całą powierzchnię drewna (później niektóre elementy będą zasłonięte). Następnie należy przyciąć i połączyć poszczególne palety (potrzebne będą wkręty, śluby i metalowe zawiasy) według projektu (w internecie można znaleźć wiele pomysłów).

Zastosowanie mebli z palet w ogrodzie i na tarasie

Z palet można zbudować wiele elementów do ogrodu, na balkon i taras:

  • Stół z palet – może mieć dowolne wymiary, trzeba jednak ustalić wysokość  - powinna umożliwiać komfortowe spożywanie posiłków. Bardzo ważne jest także zapewnienie wygody dla nóg podczas siedzenia. Dlatego w dolnej części stołu powinna być zachowana przestrzeń (w przypadku łączenia pięciu palet powinno się przyciąć te trzy znajdujące się pośrodku). Jeśli paleta będzie pełnić funkcję stolika bardziej oddalonego od ław czy innych siedzisk, taki zabieg nie jest konieczny (wystarczy połączyć palety równe gabarytowo). Czasem dla dekoracji i zwiększenia funkcjonalności na ostatniej palecie montuje się (lub po prostu układa) szklany blat. Wtedy stół łatwiej można wyczyścić (przydatna sprawa przy grillowaniu i organizacji imprez).
  • Miejsca siedzące z palet – warto je budować z mniejszych palet lub połówek europalet. Szerokie siedziska nie mają sensu – nie są wykorzystywane, a zajmują dużo miejsca. Z palet można budować pufy i ławy (nawet te z oparciem dla pleców i rąk). Dla wygody można obłożyć je poduszkami lub materacem.
  • Leżak z palet – można go zbudować przez połączenie dwóch lub trzech palet (połączonych pod kątem). Przy odpowiedniej wprawie (i dobrym projekcie) leżak może być nawet składany.
  • Taras z palet – palety można wykorzystać do budowy drewnianego tarasu. Trzeba wtedy wypełnić deskami wolne przestrzenie. Palety powinny być stabilnie połączone ze sobą i ustawione na wyrównanym, utwardzonym terenie.
  • Ogród wertykalny z palet – paleta to niemal gotowy „szablon” na ogród wertykalny. Należy ją zaimpregnować, a w szpary (można odczepić część desek) wszyć kieszenie, w których umieści się podłoże i posadzi rośliny.

Zabezpieczenie mebli z palet

Podstawę mebli należy zabezpieczyć przed kontaktem z gruntem. Mogą to być olejowane belki, kółka lub jeszcze inne rozwiązanie. Specyficzna konstrukcja palet pozwala w łatwy sposób „szafować” kształtem budowanych konstrukcji. Przy chęci stworzenia czegoś oryginalnego można pokusić się o pomalowanie ciekawych wzorów farbą (wtedy trzeba będzie przechowywać je pod dachem) a nawet zainstalowanie oświetlenia.

>>Przeczytaj też: Jak dbać o meble ogrodowe, by służyły jak najdłużej

Meble z palet do ogrodu
Autor: www.thinkstockphotos.com
Meble z palet - na tarasie! Jak zbudować, jak zabezpieczyć
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają