Lampa solarna do ogrodu, na balkon i taras - jak wybierać lampy solarne ogrodowe?

2023-06-28 14:42

Lampy solarne to dobry pomysł na oświetlenie ogrodu, balkonu czy tarasu. Dowiedz się jak działają lampy solarne ogrodowe, jakie jest ich zastosowanie, poznaj wady i zalety lamp solarnych. Jakie lampy solarne można wykorzystać w ogrodzie?

Spis treści

  1. Zasada działania lamp solarnych
  2. Jakie lampy solarne do ogrodu?
  3. Wady i zalety lamp solarnych

W ostatnich latach oświetlenie solarne robi prawdziwą furorę, a lampki solarne na baterie słoneczne możemy znaleźć już niemal w każdym ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Budowa i działanie lampek solarnych są bardzo proste, dlatego trudno się dziwić, że stały się tak popularne.

Zasada działania lamp solarnych

Najprostsze lampki solarne składają się z niewielkiego ogniwa fotowoltaicznego (fotoogniwa), przekształcającego światło słoneczne w energię elektryczną, akumulatorka (baterii), gromadzącego energię, żarówki (zwykle diody LED) oraz czujnika zmierzchowego (nowsze modele posiadają też czujnik ruchu). W zależności od rodzaju lampki, jej moc oświetleniowa może wahać się od niespełna jednego do kilku watów, a emitowane przez nią światło może mieć różną barwę. Do niedawna ogrodowe lampki solarne nie były jednak szczególnie atrakcyjne i dawały bardzo mało zimnego, niebieskawego światła. Na rabatach wyglądały raczej jak błędne ogniki niż oświetlenie ogrodowe, dlatego nie zyskiwały zbyt wielu amatorów. Jednak w ostatnich latach rynek oświetlenia solarnego bardzo się zmienił, dlatego dostępne obecnie lampki mogą dawać więcej światła w różnych kolorach (białe lub kolorowe) i występować w wielu rozmaitych kształtach, rozmiarach i formach.

Przeczytaj też:

Jakie lampy solarne do ogrodu?

Lampki solarne mogą mieć mnóstwo zastosowań.

  • Najprostsze i najtańsze lampy są zwykle małe i dają niewiele światła (o mocy nie przekraczającej 1 W), dlatego najczęściej wykorzystuje się je jako subtelne punkty świetlne, wytyczające np. ścieżkę w ogrodzie. Ich ciekawszą wersją są różnego rodzaju ozdobne figurki w kształcie motylków, ważek, żabek czy kwiatków. Niektóre z nich świecą jednolitym, białym światłem, inne natomiast mienią się niemal wszystkimi kolorami tęczy. Umieszczone na rabacie, przy oczku wodnym, na balustradzie lub obok kącika wypoczynkowego mogą być ciekawym akcentem ozdobnym ogrodu lub balkonu. Nowością wśród nich są wersje pływające, które można wykorzystać do dekoracji oczek wodnych lub w basenów.
  • Pewną odmianą figurek solarnych są lampki solarne w kształcie kuli. Ich klosze mogą być osadzone na metalowej stopce, umożliwiającej wbicie lampki w podłoże lub umieszczone na podstawce, pozwalającej ustawić kulę bezpośrednio na ziemi lub trawniku. Klosze mogą być wykonane z przeźroczystego lub szronionego szkła bądź tworzywa i świecić jednolitym, białym lub zmieniającym się, kolorowym światłem.
  • Interesującą wersją tego typu lampek są też świecące doniczki solarne, wykonane z tworzywa sztucznego, podświetlanego lampkami LED.
  • Ciekawą dekoracją ogrodową, mogą być też solarne węże świetlne, które można wykorzystać do podświetlenia konturu rabaty lub donicy, stworzenia ciekawej figurki, a także do ozdobienia ścian w altanie.
  • Jako nastrojowa dekoracja balkonu lub altany, sprawdzą się natomiast tradycyjne lampiony lub ażurowe latarenki. Dadzą wprawdzie niewiele światła, ale będą ładnym detalem ozdobnym. Innym praktycznym zastosowaniem lampek solarnych jest wykorzystanie ich do podświetlenia numeru ulicy na ścianie budynku.
  • Takie lampki nie dają jednak zbyt mocnego światła, dlatego jeśli zależy nam na bardziej zdecydowanym oświetleniu ogrodu lub tarasu, możemy zdecydować się na kinkiety, reflektory lub lampy solarne o nieco większej mocy (kilka watów). Tego typu oświetlenie może być montowane na ścianie budynku lub umieszczane na specjalnej nóżce w podłożu. Przy świetle takich lamp nie da się wprawdzie czytać książki, ale z pewnością łatwiej będzie odnaleźć schody ogrodowe, podjazd do garażu lub fotel w kąciku wypoczynkowym.

Przeczytaj też: Oświetlenie ogrodu do samodzielnego montażu. Niskonapięciowe oświetlenie ogrodu

Wady i zalety lamp solarnych

Zanim jednak zdecydujemy się na wykorzystanie oświetlenia solarnego w ogrodzie, musimy rozważyć ich zalety i wady.

  • Zalety lamp solarnych. Do zalet z pewnością należy zaliczyć bardzo łatwy montaż lampek, które nie wymagają podłączenia instalacji elektrycznych, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego oświetlenia elektrycznego. Światło emitowane przez lampy solarne nic nas nie kosztuje, gdyż poza jednorazowym wydatkiem związanym z zakupem oświetlenia, nie musimy co miesiąc płacić za zużyty przez nie prąd. Lampki solarne są też bardzo bezpieczne, gdyż źródłem światła są w ich przypadku zasilane akumulatorkami diody LED, które nie nagrzewają się tak, jak tradycyjne żarówki. Lampki solarne posiadają również czujniki zmierzchowe, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o ich włączaniu i wyłączaniu.
  • Wady lamp solarnych. Niestety, oprócz wielu zalet lampki solarne mają też pewne wady. Choć ich światło może mieć różną moc, nigdy nie będzie tak silne, jak w przypadku tradycyjnych lamp elektrycznych, wiec nie oświetli zbyt intensywnie ogrodu, stanowiska grillowego lub kącika do majsterkowania. Jeśli lampa solarna ma spełnić swoje zadanie, musi być też ustawiona w miejscu dobrze nasłonecznionym i oddalonym od lamp elektrycznych, np. oświetlenia ulicznego (przy sztucznym świetle nie załączy się czujnik zmierzchowy). Trzeba też pamiętać, że chociaż lampa solarna zwykle może pozostać na zewnątrz przez cały rok, w czasie zimowych mrozów i śniegów jej akumulatorki szybciej się zużywają, lepiej więc przechować lampki przez zimę w pomieszczeniu. Baterie słoneczne i klosze lamp należy też systematycznie czyścić, gdyż zabrudzenia utrudniają ładowanie się baterii.
Modne lampy ogrodowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.