Odśnieżanie ogrodu i posesji - czym i jak odśnieżać ogród? Co trzeba odśnieżać?
Odśnieżanie nawierzchni w ogrodzie i chodnika wzdłuż domu to obowiązek właścicieli posesji. Dowiedz się, jakie narzędzia wybrać do odśnieżania i co robić z odgarniętym śniegiem oraz dlaczego w ogrodach do pozbycia się śniegu i lodu z nawierzchni nie wolno stosować soli.
Autor: GettyImages
Ważne jest, aby śnieg odgarniać na bieżąco, zanim powstanie zbita powłoka
Zima zawsze wiąże się z opadami śniegu oraz pojawianiem się lodu. Każdy właściciel domu powinien wiedzieć, jakie metody odśnieżania nie spowodują spustoszenia na chodniku lub podjeździe, jak zalegając śnieg może zaszkodzić roślinom. Radzimy, jakie odśnieżanie jest bezpieczne i skuteczne.
Spis treści
- Śnieg na roślinach - czy trzeba usuwać?
- Odśnieżarki i inne narzędzia do odśnieżania
- Instalacja przeciwoblodzeniowa - dobra metoda na topienie śniegu
- Do odśnieżania nawierzchni w ogrodzie nie używaj soli!
- Gdzie składować śnieg zebrany z ogrodowych nawierzchni?
- Co ze śniegiem na dachu?
- Piasek i keramzyt na oblodzone chodniki, ścieżki, schody i podjazdy
Śnieg na roślinach - czy trzeba usuwać?
Intensywne opady śniegu mogą uszkodzić rośliny. Pod jego ciężarem wyginają się gałęzie krzewów, co prowadzi do ich trwałej deformacji. Jeśli śnieg jest mokry, a więc szczególnie ciężki, może nawet wyłamywać gałęzie i konary drzew (najbardziej zagrożone są formy kolumnowe krzewów iglastych). Można temu w prosty sposób zapobiec. Wystarczy otrząsać z gałęzi śniegowe czapy, a jeśli wielkość roślin na to pozwala – obwiązywać ich korony sznurkiem, zanim ulegną zdeformowaniu.
Warto też pamiętać o tym, że trawniki, byliny i niskie krzewy przykryte warstwą lekkiego śniegu lepiej zimują niż nieokryte, narażone na bezpośrednie działanie mrozu. Jednak zbyt gruba warstwa szczelnie okrywająca rośliny szkodzi im – zimą mogą odczuwać brak tlenu, wiosną zaś gleba pod zalegającym śniegiem dłużej rozmarza i rośliny później zaczynają wzrost. Lepiej więc nie zgarniać śniegu z chodników na rośliny ogrodowe.
Bardzo groźna, zwłaszcza dla trawnika, jest lodowa skorupa, która powstaje, gdy po odwilży przychodzi mróz oraz gdy nastają słoneczne dni, ale noce ciągle są jeszcze mroźne. Pod taką warstwą na pozbawionych dostępu powietrza źdźbłach traw rozwinie się pleśń śniegowa i wiosną taki trawnik będzie wymagał regeneracji. Skorupa śniegu utrudnia także wzrost innym roślinom – bardzo źle wpływa na przykład na rośliny cebulowe, które rozwijają się wczesną wiosną – dlatego należy ją rozbijać.
Trzeba również unikać wydeptywania na trawniku ścieżek, bo pod ubitym śniegiem trawa może nie przetrwać.
Autor: GettyImages
Ważne jest, aby śnieg odgarniać na bieżąco, zanim powstanie zbita powłoka
Odśnieżarki i inne narzędzia do odśnieżania
Na małej działce, gdzie do odśnieżania w ogrodzie jest tylko krótki chodnik czy podjazd dla samochodu, wystarczy dobra szufla, miotła i odkuwacz do lodu.
Odśnieżanie można usprawnić, wykorzystując odśnieżarki.
- Do ogrodów, gdzie odśnieżane są niewielkie powierzchnie (chodnik do domu, krótki podjazd do garażu), wystarczy odśnieżarka dwusuwowa.
- Na większym terenie dobrze się sprawdzają odśnieżarki czterosuwowe z napędem na koła (nie trzeba ich pchać, więc praca jest mniej męcząca), które poradzą sobie nawet ze zmrożonym śniegiem. Niektóre firmy mają w ofercie kosiarki, do których można dokupić akcesoria potrzebne zimą.
- Jeżeli teren wymagający odśnieżania jest duży (na przykład prywatna droga dojazdowa na posesję), warto zainwestować w droższy, ale bardzo skuteczny sprzęt. Wiele firm specjalizujących się w urządzeniach mechanicznych do pielęgnacji ogrodu ma w ofercie traktorki, które można wyposażyć w specjalny przydatny zimą osprzęt: lemiesz do odśnieżania, dmuchawę śnieżną, szczotkę, a także łańcuchy i obciążniki na koła, które zwiększają przyczepność pojazdu po podłoża.
Instalacja przeciwoblodzeniowa - dobra metoda na topienie śniegu
Najwygodniejszym sposobem odśnieżania (dość kosztownym, więc stosowanym zazwyczaj jedynie w sąsiedztwie domu) jest instalacja przeciwoblodzeniowa. Kable grzejne lub maty (czyli kable umocowane na siatce) układa się w piasku pod nawierzchnią lub wierzchnią warstwą schodów. System wyposażony jest w czujniki, które przy określonej temperaturze i wilgotności otoczenia powodują włączanie się instalacji. Specjalna konstrukcja przewodów sprawia, że im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym silniej grzeją.
Do odśnieżania nawierzchni w ogrodzie nie używaj soli!
Najłatwiejszym sposobem pozbycia się śniegu i lodu z nawierzchni jest posypanie ich chlorkiem sodu, czyli solą kuchenną, lub chlorkiem wapnia (stosowany przez firmy odśnieżające ulice).
W ogrodach nie wolno jednak tego robić! Przedostająca się do gleby sól jest bardzo szkodliwa dla roślin. Powoduje powstanie tak zwanej suszy fizjologicznej – z gruntu nasyconego związkami soli rośliny nie są w stanie pobierać wody, zaczynają chorować i po pewnym czasie zamierają.
Niektóre rośliny, szczególnie iglaste, źle znoszą ochlapywanie pędów słoną breją. Często można zobaczyć jałowce, żywotniki lub świerki, które od strony jezdni wyglądają jak opalone; ich igły brunatnieją na skutek kontaktu z roztworem soli. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz szkód wyrządzonych w bliskim sąsiedztwie miejsc odśnieżanych są i inne – zasolona woda odprowadzana jest do rzek i zatruwa środowisko w odległych miejscach.
Jeżeli wzdłuż naszego ogrodzenia biegnie droga odśnieżana chemicznie, nie warto sadzić wzdłuż niej roślin iglastych. Może się zdarzyć, że nie przetrwają zimy.
Na tereny przy ulicach i drogach najlepiej wybrać rośliny, które tolerują zasolenie gleby i mają niewielkie wymagania siedliskowe, na przykład: amorfę krzewiastą, głóg jedno- i dwuszyjkowy, karaganę syberyjską, klon polny, ligustr pospolity, oliwnik wąskolistny, perukowiec podolski, porzeczkę złotą, rokitnik pospolity, suchodrzew pospolity, sumak octowiec, tamaryszki, wierzbę ostrolistną.
Gdzie składować śnieg zebrany z ogrodowych nawierzchni?
Jeżeli działka jest duża, można na niej znaleźć dogodne miejsce na składowanie śniegu, ale jeśli jest niewielka – pojawiają się problemy. Odgarniany śnieg nie może zasypywać terenu sąsiada (chyba że wyrazi na to zgodę). Pryzmy tworzone ze zgarniętego śniegu nie mogą też:
- tamować spływu wody do kratek ściekowych;
- utrudniać ruchu na drogach pieszych i jezdnych;
- ograniczać widoczności kierowcom.
Jeśli na własnym terenie nie mamy gdzie złożyć zgarniętego śniegu, najlepiej jest zlecić jego wywiezienie.
Co ze śniegiem na dachu?
Bywa kłopotliwy, gdy nadchodzi odwilż. Śnieżne czapy zsuwają się po połaci dachu, niszcząc rynny i łamiąc rośliny posadzone na granicy okapu. Ciężki śnieg zagraża osobom, które są w pobliżu. Można temu zaradzić, montując na połaci dachu specjalne płotki przeciwśnieżne lub stopery (zatrzymują śnieg, który, topiąc się, spływa powoli do rynien) albo rozpruwacze (dzielą zsuwający się po połaci dachu śnieg na mniejsze części). Należy pamiętać o tym, by zabezpieczenia przeciwśnieżne montować na całym dachu, a nie tylko na jednej jego połaci. W przeciwnym wypadku obciążenie dachu śniegiem będzie nierównomierne, a to źle wpływa na konstrukcję więźby.
Przeczytaj też:
Piasek i keramzyt na oblodzone chodniki, ścieżki, schody i podjazdy
Piasek do odśnieżania jest bezpieczny dla chodnika. Najpopularniejsza metoda ręcznego odśnieżania to wciąż aplikacja piasku, który jest bezpieczny dla materiałów, z których tradycyjnie buduje się chodniki lub podjazdy. Coraz popularniejszy staje się też mikrogres. Jest podobny do piasku, ale ma bardziej ostrą strukturę. Używa się go dość często do odśnieżania, gdyż zapewnia większą przyczepność opon do drogi. Poza tym po zimie można go zamieść, przechować i wykorzystać w kolejnym sezonie.
Na rynku pojawił się również specjalny keramzyt do zabezpieczania śliskich nawierzchni (Leca® KERAMZYT antypoślizgowy). Lekkie ceramiczne granulki keramzytu umożliwiają pokrycie czterokrotnie większej powierzchni, niż w przypadku zastosowania piasku o takiej samej wadze. Nie zawierają soli, ani żadnych innych dodatków niszczących karoserie samochodów, obuwie, są bezpieczne dla zwierząt i roślin. Zaletą Leca® KERAMZYT jest również to, że po okresie zimowym można pozostałe kruszywo zebrać i powtórnie wykorzystać następnej zimy.