Oświetlenie ogrodu do samodzielnego montażu. Niskonapięciowe oświetlenie ogrodu

2021-05-28 15:00

Dzięki odpowiedniemu oświetleniu ogrodu można odmienić jego wygląd i poprawić komfort przebywania w ogrodzie. Przeczytaj, jak zrobić efektowne oświetlenie ogrodu i obejrzyj galerię inspirujących rozwiązań.

Oświetlenie ogrodu do samodzielnego montażu
Autor: IN-LITE/DRAGO.PL Lampy zasilane prądem o niskim napięciu służą do bezpiecznego oświetlenia zbiorników wodnych. Do wyboru są oprawy, które umieszcza się na ścianach bocznych, dnie, a także lampy pływające

Otoczenie domu można atrakcyjnie oświetlić bez naruszenia kompozycji roślin, przekopywania trawnika i niszczenia rabat – instalując oświetlenie niskonapięciowe (12 lub 24 V). W dodatku da się to zrobić samodzielnie – bez elektryka, bez specjalistycznego sprzętu i narzędzi, bo cały system opiera się na złączkach.

Zalety niskonapięciowego oświetlenia ogrodu

  • Bezpieczeństwo. Lampy są zasilane prądem o niskim napięciu, który jest w pełni bezpieczny dla ludzi oraz zwierząt i nie grozi porażeniem. Do montażu systemu oświetleniowego nie potrzeba elektryka, można to zrobić samemu. Tego typu oświetlenie nadaje się nawet do basenów i oczek wodnych.
  • Szybki montaż. Montaż oświetlenia niskonapięciowego i solarnego nie jest pracochłonny. W pierwszym przypadku do transformatora podłącza się przewody elektryczne, a do nich lampy, stosując złączki systemowe. Z kolei lampy solarne po prostu ustawia się w zaplanowanym miejscu w ogrodzie lub na tarasie albo mocuje do ściany.
  • Mobilność. Bezprzewodowe lampy solarne można dowolnie przestawiać, tworząc rozmaite świetlne aranżacje. Położenie lamp w systemie niskonapięciowym także da się zmieniać, choć tylko na tyle, na ile pozwala długość kabla zasilającego. Łatwo też zdemontować system oświetleniowy, a potem ułożyć go w nowym miejscu.

Jak samodzielnie zrobić oświetlenie do ogrodu

Niskonapięciowe przewody elektryczne można zakopać bardzo płytko albo wręcz rozprowadzić po powierzchni ogrodu i zamaskować korą lub żwirem. Odpadają więc prace ziemne, w czasie których mogłoby dojść do dewastacji działki.

Instalacja niskonapięciowa ma jednak ograniczony zasięg, zwykle nieprzekraczający 100 m kabla. W przypadku ogrodów większych zwykle stosuje się połączenie instalacji wysokonapięciowej z niskonapięciową (prąd z sieci doprowadzony jest do skrzynek na działce, gdzie podłączone są transformatory instalacji niskonapięciowej zasilające oświetlenie ogrodowe).

W skład systemu oświetlenia niskonapięciowego wchodzą transformator, przewody elektryczne, rozgałęziacze, złączki i lampy. Wszystkie elementy muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów mrozoodpornych i odznaczać się wysoką szczelnością.

Przeczytaj tez:

Jakie lampy wybrać do ogrodu, żeby stworzyć piękny klimat >>>

Transformator to podstawowy element instalacji, redukujący napięcie sieciowe z 230 V do 12 V lub rzadziej do 24 V. Umieszcza się go na zewnątrz budynku lub w pomieszczeniu i włącza do gniazdka z uziemieniem. Od mocy transformatora zależy liczba podłączonych lamp (suma ich mocy nie może przekroczyć mocy transformatora). Najczęściej stosowane są transformatory od 50 do 150 W. Urządzenia zwykle są wyposażone w czujnik zmierzchowy lub zegar astronomiczny, które uruchamiają oświetlenie na czas, jaki został zaprogramowany. Niektóre dodatkowo współpracują z czujnikiem ruchu. Transformatory o mocy większej często mogą obsługiwać kilka niezależnych sekcji (oświetlenie tarasu, ścieżek, oczka wodnego, wejścia do domu). Dużym udogodnieniem jest sterowanie oświetleniem ogrodu za pomocą aplikacji telefonicznej. Jednak nie wszystkie urządzenia mają tę funkcję.

Z transformatorem jest połączony kabel elektryczny, który jest zakończony zaślepką. W prostych systemach, które są dostępne na rynku, w kablu w odpowiednich miejscach (na przykład co 1,5 m) na stałe są zamontowane wyjścia, do których podłącza się lampy. Zamiast nich można też zamontować rozgałęziacz umożliwiający podłączenie kilku źródeł światła lub kabel przedłużający, żeby zwiększyć zasięg oświetlenia ogrodu, albo jeśli zachodzi taka konieczność zamknąć wyjście zaślepką.

Większą swobodę w projektowaniu oświetlenia przestrzeni wokół domu dają systemy oświetleniowe, w których lampy można połączyć z przewodem elektrycznym w miejscu dowolnym, a nie narzuconym przez producenta. Umożliwiają to specjalne złączki z gniazdami, do których wpina się lampy. Opcjonalnie można zastosować kable przedłużające, które wpina się do złączek i dopiero do nich podłącza lampy. To pozwala rozproszyć punkty świetlne w większej odległości od kabla głównego. W skład systemu niskonapięciowego wchodzą również rozgałęziacze umożliwiające poprowadzenie przewodów elektrycznych w różnych kierunkach.

Oświetlenie ogrodu do samodzielnego montażu
Autor: IN-LITE/DRAGO.PL W nowoczesnych systemach lampy można zainstalować w dowolnym miejscu. Służą do tego złączki, które w momencie montażu przebijają izolację kabla, co sprawia, że płynie do nich prąd
Oświetlenie ogrodu do samodzielnego montażu
Autor: IN-LITE/DRAGO.PL Lampy gruntowe umieszcza się w posadzce, nawierzchni, żwirze lub wprost w ziemi. Przewody niskiego napięcia ukrywa się pod żwirem lub korą albo płytko zakopuje, na przykład w trawniku

Solarne oświetlenie ogrodu

Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest oświetlenie ogrodu za pomocą lamp solarnych. Po zapadnięciu zmroku, dzięki wbudowanemu czujnikowi zmierzchu, włączają się automatycznie. Dobrej jakości lampy po naładowaniu w dzień świecą przez 8-10 godzin (nawet do 20 godzin). W sprzedaży są także lampy z czujnikiem ruchu.

Lampy solarne najlepiej funkcjonują w pełnym słońcu, jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom do ładowania wystarczy im energia świetlna dostępna w dni pochmurne – wtedy ładowanie akumulatora trwa dłużej. Niektóre lampy można dodatkowo zasilać przez kabel USB podłączony do sieci, co sprawdza się przy wyjątkowo złej, pochmurnej pogodzie, gdy nie ma możliwości czerpać energii z natury.

Interesującym rozwiązaniem są lampy, w których ogniwa słoneczne nie są umieszczone w obudowie, ale tworzą osobne panele połączone kablem. Montuje się je na słońcu, podczas gdy źródło światła można umieścić w gorzej oświetlonym miejscu, na przykład pod dachem.

Oświetlenie ogrodu do samodzielnego montażu
Autor: SOLARLIGHTING Na tarasie dobrze wyglądają tradycyjne „salonowe” lampy. Można je dowolnie przestawiać, ponieważ nie mają kabla, a czerpią energię ze słońca

Jakie lampy do oświetlenia ogrodu

Lampy niskonapięciowe mogą mieć design współczesny, albo staroświecki, pasujący do domów w stylu tradycyjnym.

W sprzedaży są słupki do montażu wzdłuż dróg, podjazdów i ścieżek, reflektory, oprawy do wbudowania wpuszczane w mur, posadzkę, deski tarasowe, trawnik, żwir czy nawierzchnię, kinkiety montowane na elewacji domu, lampy wiszące i do ustawienia na tarasie, a także girlandy świetlne oraz świecące kule, których zadaniem jest stworzenie niezwykłego nastroju po zmroku.

Światło emitowane przez lampy zwykle ma ciepłą mleczną barwę, choć można także wybrać takie, które tworzą poświatę chłodną, a nawet zdecydować się na kolorowe ledy RGB. W sprzedaży są także lampy z możliwością regulacji natężenia i barwy światła za pomocą pilota lub telefonu (poprzez stosowną aplikację).

Nie przegap:

Jak oświetlić oczko wodne? Oświetlenie oczka wodnego >>>

Lampy do ogrodu – jak wybrać odpowiednie lampy ogrodowe? >>>

Oświetlenie ogrodu do samodzielnego montażu
Autor: IN-LITE/DRAGO.PL Instalacja niskonapięciowa sprawdzi się zwłaszcza w małych ogrodach, ponieważ ma ograniczony zasięg. Poza tym niedużą przestrzeń łatwiej kompleksowo zaaranżować, stosując różne źródła światła – lampiony, kinkiety i reflektory
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie