Jak oświetlić oczko wodne? Oświetlenie oczka wodnego
Oświetlenie oczka wodnego pozwala na stworzenie ciekawego efektu wizualnego. Podpowiadamy, jak i czym oświetlić oczko wodne w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Podświetlone oczko wodne to atrakcyjny element ogrodu
Oczko wodne będzie w pełni funkcjonalne i jeszcze bardziej efektowne, jeśli zamontuje się w nim oświetlenie. To ułatwi orientację i poruszanie się po ogrodzie w godzinach wieczornych oraz nocnych, zwiększy bezpieczeństwo, a ponadto znacznie uwypukli walory zbiornika wodnego. Woda w połączeniu ze światłem daje niesamowity efekt. Warto poeksperymentować w tym temacie, poszukać różnych rozwiązań, chociaż oczywiście trzeba zadbać także o aspekty techniczne.
Optymalne i najekonomiczniejsze jest zaplanowanie oświetlenia oczka wodnego już na etapie projektowania, jeszcze przed założeniem zbiornika. W ten sposób można wybrać najlepsze rozwiązania i najskuteczniej zamaskować okablowanie. Instalacja oświetlenia w gotowym, wybudowanym oczku wodnym również jest możliwa, chociaż może wiązać się z dodatkowymi pracami, a tym samym kosztami. Dużo zależy od rodzaju oświetlenia i wyboru miejsc na instalację.
>> Przeczytaj też:
- Jak dobrze oświetlić ogród. Poradnik oświetlenia ogrodu >>>
- Wodne elementy w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień >>>
Jakie elementy oświetlić w oczku wodnym?
Zasada oświetlania oczka wodnego jest podobna, jak w przypadku innych części ogrodu. Światło powinno ukazywać te elementy oczka wodnego, które są najatrakcyjniejsze, najbardziej spektakularne, warte wyeksponowania. To jeden z powodów, dla których oświetla się kaskady. Ponadto dobrym obiektem zaznaczenia światłem jest strumień, półka skalna z roślinami czy okazałe rośliny rosnące w wodzie. Oprócz tego w oczkach wodnych podświetla się figurki, kładki i mostki. Jeśli chwalimy się przejrzystą, czystą wodą w zbiorniku świetny efekt wizualny osiągnie się przez oświetlenie dna oczka wodnego. Warto przy tym zadbać o otoczenie oczka wodnego. Lampy czy inny rodzaj oświetlenia można także zainstalować wokół oczka tworząc „świetlne granice”. To dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo poruszania się po ogrodzie w godzinach nocnych.
Czym oświetlać oczka wodne?
Wybór oświetlenia przeznaczonego do zbiorników wodnych jest ogromny i łatwo można je dostosować do własnych potrzeb i stylu urządzania ogrodu. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że oświetlenie generuje poważne koszty nie tylko przy zakupie, ale również później przy użytkowaniu (regularnym). Można je w pewnym stopniu zmniejszyć przez wybór oświetlenia solarnego, choć rozwiązanie to ma swoje wady – światło jest słabsze i w dużej mierze zależne od warunków pogodowych. Z oczywistych względów dostępne są modele oświetlenia nadziemnego i pływającego, ale nie podwodnego.
>>> Lampki solarne do ogrodu, na balkon i taras>>> Piękne oświetlenie tarasu - inspiracje i pomysły
Inne popularne rozwiązania:
- Lampy pływające – poszczególne modele mogą emitować światło o różnym kolorze, często z dodatkowymi efektami wizualnymi (np. obrotowe). Są o tyle wartościowe, iż podświetlają linię lustra wodnego dając niepowtarzalny efekt. Są cenione w barwnych, szczegółowo wykończonych oczkach wodnych. Nie powinno się ich stosować w ogrodach naturalistycznych.
- Reflektory nadziemne – służą najczęściej do oświetlania strefy brzegowej i otoczenia oczka wodnego. Nie wolno ich zanurzać w wodzie. Mają tradycyjną formę, są wbudowane w atrapy kamieni czy rzeźb.
- Reflektory podziemne – wybór form jest mniejszy niż wymienionych powyżej, często stawia się na płaskie modele. Można je montować bezpośrednio na dnie lub na półkach.
Polecany artykuł:
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do oczka wodnego?
Ze względów bezpieczeństwa do oświetlania oczka wodnego używa się urządzeń zasilanych prądem o niskim napięciu (12 lub 24V). Dlatego wymagane jest użycie transformatora. Oprawy lamp powinny spełniać odpowiednie klasy szczelności:
- w przypadku oświetlenia, które jest instalowane w oczku wodnym lub na powierzchni lustra wody jest to IP 67 lub IP 68,
- oświetlenie, które będzie montowane na brzegach zbiornika i w jego pobliżu powinno być oznaczone (minimalnie) jako IP 44.
Przy wyborze sprzętu zwraca się uwagę na techniczne parametry, takie jak moc i pobór prądu. Nowoczesne modele mają czujniki zmierzchu - włączanie i wyłączanie jest wtedy automatyczne w zależności od pory dnia i warunków atmosferycznych. W niektórych przypadkach (oddalone źródło prądu) znaczenie może mieć nawet długość kabla. Liczy się również materiał wykonania, a przy barwnych „iluminacjach” temperatura barwowa (K).
Instalację oświetlenia oczka wodnego zaleca się zlecić fachowcom. Nie warto przy tym nadmiernie oszczędzać - prowizorka i praktyczna kreatywność mogą wiązać się ze zmniejszeniem bezpieczeństwa. Światło może być ciepłe, neutralne lub chłodne. Szczególnie dobry efekt daje to ostatnie. Najlepiej używać jednego lub maksymalnie dwóch rodzajów oświetlenia, np. reflektorów nabrzeżnych i pierścienia świetlnego LED w centralnej części oczka. Nadmierna różnorodność typów i barw nie wygląda dobrze - taki misz-masz może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego.