Jak dobrze oświetlić ogród. Poradnik oświetlenia ogrodu

2015-03-12 11:50

Jeśli chcemy korzystać z ogrodu także wieczorem czy nocą, musimy pomyśleć o jego dobrym oświetleniu. Podajemy kilka użytecznych porad dotyczących aranżacji oświetlenia w ogrodzie. Jakie lampy ogrodowe wybrać: poradnik.

Nocą, gdy ogród nie jest oświetlony, zasypia i przestaje nam służyć. Chyba, że pomyślimy o jego rozświetleniu. Jeśli postawimy lampy ogrodowe przy ścieżkach, podświetlimy wybrane rośliny bądź elementy architektoniczne, oświetlimy taras i oczko wodne, to będziemy mogli podziwiać i korzystać z ogrodu także nocą.

Jak oświetlić ogród: projekt oświetlenia w ogrodzie

Aranżacja oświetlenia ogrodu wymaga przemyślenia. Zbyt duża ilość usytuowanych przypadkowo punktów świetlnych może całkowicie zaburzyć piękno i proporcje zielonych przestrzeni. Dobrana odpowiednio koncepcja doda im natomiast magii i tajemniczości. Warto zacząć od wyobrażenia sobie efektu, jaki chcemy osiągnąć, a następnie zoptymalizować go do przestrzeni, jaką dysponujemy. Więcej wcale nie znaczy lepiej - przynajmniej w przypadku oświetlenia ogrodu.

Jak oświetlić ogród: bezpieczeństwo

W ogrodzie stosujemy oprawy zewnętrzne z wysokim IP (minimum 44), a te, które będą działać pod wodą - IP 67 (do małych zbiorników wodnych) lub IP 68 (do większych i głębszych). Oświetlenie ogrodowe spełni wymogi jakościowe i w zakresie bezpieczeństwa tylko wtedy, gdy lampy wybierzemy u sprawdzonego producenta.

>>Przeczytaj też o oprawach używanych w ogrodowych instalacjach oświetleniowych

Jak oświetlić ogród: oświetlenie ciągów komunikacyjnych i domu

W przypadku ciągów komunikacyjnych (ścieżek, chodników) można na przykład zamontować słupki, których światło pada od dołu (im dłuższe alejki, tym wyższe powinny być słupki). Ważne jest także zamontowanie lamp na elewacji budynku i nad wejściem. Oświetlając posesję skorzystajmy ze światła punktowego, umiejscawiając je przy najczęściej użytkowanych przestrzeniach, a więc: drzwiach wejściowych, schodach i podjeździe do garażu (praktycznym rozwiązaniem jest tutaj oświetlenie najazdowe). Najlepiej sprawdzi się energooszczędne oświetlenie LED w oprawach ogrodowych i z automatycznym sterowaniem, np. z czujnikiem ruchowo – zmierzchowym. Światło uruchamia się tylko wówczas, gdy jest to konieczne i jednocześnie informuje nas o nieproszonych gościach w pobliżu posesji.

>>Przeczytaj też: Wybieramy agregat prądotwórczy do domu: generator prądu - zasilanie awaryjne w domu

Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu

Autor: Philips

Co jest najważniejsze przy zakupie lamp ogrodowych?

Po pierwsze – bezpieczeństwo. Należy kupować lampy wyłącznie o wysokim IP.
Po drugie – energooszczędność. Najoszczędniejsza jest nowoczesna technologia LED, bądź lampy solarne z wydajnymi panelami, które potrafią świecić w nocy nawet do 8 godzin (takie wymogi spełnia kolekcja lamp solarnych Dusk).
Po trzecie – trwałość materiałów (np. stal nierdzewna czy aluminium). Nowe kolekcje lamp ogrodowych firmy Philips są dokładnie przetestowane w zakresie ich trwałości i gotowe są służyć przez kilkanaście lat.
Po czwarte – wzornictwo. To jednak zależy już wyłącznie od naszych indywidualnych upodobań.

Jak oświetlić ogród: podświetlenie roślin

Rośliny podświetlamy od dołu, od góry lub pod odpowiednim kątem w celu uzyskania interesujące gry światłocienia. Zastosować można regulowane reflektory, które pozwolą w sposób elastyczny skierować oświetlenie pod odpowiednim kątem na najbardziej okazałe rośliny. Wygodne w użyciu są słupki solarne, ktore można przemieszczać dowolnie, tworząc coraz to nowe aranżacje świetlne. Niezwykłe efekty osiągniemy podświetlając elementy takie jak oczko wodne czy ogrodową altankę.

Jak oświetlić ogród: miejsce wypoczynku i taras

Jeśli ogród jest także miejscem spotkań towarzyskich, warto zastosować reflektory punktowe, umieszczone w tych miejscach, które wymagają najlepszego oświetlenia. Można również skorzystać z bogatej oferty lamp wzorowanych na lampionach czy też dekoracyjnego oświetlenia na stół.
Dzięki właściwemu oświetleniu, z powodzeniem możemy również korzystać po zmroku z tarasu. W przypadku zadaszonego tarasu odpowiednia będzie na przykład lampa zawieszona nad stołem. Niezadaszony taras można wyposażyć w słupki ogrodowe montowane w posadzce czy – jeśli mamy – trawniku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE