Wybieramy agregat prądotwórczy do domu: generator prądu - zasilanie awaryjne w domu

Agregat prądotwórczy Honda
Autor: archiwum muratordom Generator to silnik spalinowy wyposażony w prądnicę. Wystarczy nalać benzyny lub ropy, włączyć go i wkrótce paliwo płynne zamieni się w energię elektryczną. Duży agregat może zapewnić prąd dla całego domu (fot. materiały prasowe Honda).

Jaki wybrać agregat prądotwórczy? Agregat prądotwórczy przyda się wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do sieci elektrycznej lub zdarzają się awarie zaislania. Stosunkowo niedrogie i powszechnie dostępne generatory prądu zasilą urządzenia elektryczne w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia się do sieci elektroenergetycznej.

Agregat prądotwórczy może się okazać przydatny każdemu – na biwaku, działce rekreacyjnej lub w garażu, do którego nie doprowadzono prądu. Agregat prądotwórczy przyda się w wielu sytuacjach. Zabierzemy go ze sobą na działkę, gdzie nie ma jeszcze podciągniętego zasilania, aby móc korzystać z elektronarzędzi i innych sprzętów elektrycznych. Uratuje nas w razie awarii. Gdy nagle zabraknie prądu, do generatora podłączymy oświetlenie, lodówkę, komputer, system alarmowy i inne niezbędne urządzenia. Mały agregat prądotwórczy to z kolei niezły sprzęt biwakowy.

Agregat prądotwórczy: jaki silnik, jakie paliwo

W bogatej ofercie agregatów prądotwórczych znajdziemy:

 • Agregaty prądotwórcze benzynowe z silnikami dwusuwowymi i z czterosuwowymi. Te drugie są wydajniejsze, kosztują jednak więcej.
 • Ekonomiczniejsze są agregaty prądotwórcze z silnikami diesla – spalają o połowę mniej paliwa niż benzynowe.
 • Najwięcej spalają agregatory prądotwórcze na gaz płynny, czyli LPG, ale to póki co dość tanie paliwo, tańsze od benzyny i ropy.

Agregat prądotwórczy - generator do zastosowań domowych

Do zastosowań domowych odpowiednie są generatory prądu o niewielkich gabarytach i odpowiednio mniejszej mocy. W przypadku urządzeń generujących energię elektryczną prądu przemiennego określa się tak zwaną moc pozorną, której jednostką jest woltoamper.

W rozsądnej cenie (kilka tysięcy złotych) można kupić takie agregaty prądotwórcze o mocy od 0,5 do kilku kVA. Urządzenia o mocy do 1,5 kVA są najczęściej przenośne (mogą mieć formę walizki). Te o większej mocy są już duże i ciężkie, więc trzeba je transportować na kołach – z tego względu należy traktować je raczej jak urządzenia stacjonarne.

Pamiętaj! Agregat prądotwórczy nie może długo stać nieużywany. Co pewien czas, na przykład raz na kwartał, warto go „przepalić”, czyli uruchomić na krótki czas.

Generatory prądu zasilane akumulatorem

Najtańsze przenośne agregaty prądotwórcze zasilają urządzenia do nich podłączone energią zgromadzoną wcześniej w akumulatorach. Oczywistą wadą takiego rozwiązania jest krótkotrwałe działanie – mogą zapewnić moc kilkuset watów (woltoamperów w przypadku prądu przemiennego) przez kilkanaście, w najlepszym razie kilkadziesiąt minut, po których wymagają kilkugodzinnego ładowania akumulatorów.

Agregaty prądotwórcze z silnikiem spalinowym

W miarę swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych umożliwiają generatory prądu napędzane silnikami spalinowymi (benzynowymi lub Diesla). Pełne zatankowanie ich zbiorników paliwa wystarcza na kilka godzin pracy, a moc zależy od wielkości zastosowanego silnika – może być dowolnie duża, tyle że przekłada się to na cenę urządzenia. Za mniej niż 10 tys. zł można kupić generatory o mocy kilku kilowatów.

W przeciwieństwie do akumulatorowych popularne spalinowe generatory prądu nie nadają się do używania w zamkniętych pomieszczeniach – wytwarzają spaliny, wymagają chłodzenia powietrzem i bardzo hałasują. Należy je zatem ustawiać na zewnątrz – najlepiej pod dachem, w miejscu, w którym hałas silnika nie będzie uciążliwy.

Walizkowe generatory prądu

Jedynie niewielkiej mocy generatory podróżne (do zabrania na przykład na camping) mają obudowy walizkowe izolowane akustycznie i ułatwiające transport. Ich główne zastosowanie to zasilanie awaryjne elektronarzędzi i niewielkich odbiorników energii elektrycznej, na przykład na biwaku. Ze względu na niewielką moc do awaryjnego zasilania domowej instalacji elektrycznej raczej się nie nadają.

Agregat prądotwórczy: ile urządzeń da się podłączyć

Pamiętajmy, że moc generatora powinna być większa niż łączna moc urządzeń, które zostaną do niego podłączone. Bierzemy przy tym pod uwagę moc maksymalną, a nie znamionową, zwłaszcza jeśli mają to być sprzęty z silnikami indukcyjnymi wymagającymi więcej prądu do rozruchu (pompy, hydrofory). W przypadku elektronarzędzi i urządzeń budowlanych moc generatora powinna być około 1,2 razy większa niż ich moc. Zanim więc podłączymy coś do agregatu, sprawdźmy jego moc. Trudniej będzie, gdy agregat prądotwórczy ma zasilać ustalenie, jaka jest łączna moc domowych odbiorników prądu. Powinna ona stanowić 70- 80% mocy agregatu. W praktyce ustala się to, dodając do poboru mocy każdego z urządzeń 1,2 kW i sumując je. Moc agregatu prądotwórczego nie może być mniejsza, co więcej powinien on mieć jeszcze 20%-30% zapasu. Jeśli pobór mocy okazuje się zbyt duży jak na dany agregat prądotwórczy, pozostaje odłączyć część urządzeń od sieci. 60% mocy agregatu mogą mieć podłączane do niego urządzenia trójfazowe. Trzeba też wiedzieć, że do agregatu trójfazowego o mocy około 6 kWA można podłączyć urządzenia jednofazowe, ale zdołają one wówczas odebrać moc nie większą niż 3,48 kW. Generalnie w przypadku agregatu trójfazowego lepiej nie korzystać w tym samym czasie z urządzeń trój- i jednofazowych.

Agregat prądotwórczy: ceny

Już wiemy, jak ważne są moc i pojemność silnika agregatora. Co jeszcze podnosi komfort użytkowania agregatu? Będzie to z pewnością rozrusznik elektroniczny, dzięki któremu uruchomimy maszynę, naciskając guzik, zamiast szarpać linę. Jeśli nasz agregat ma zasilać urządzenia elektroniczne, warto, aby miał funkcję elektronicznego stabilizowania napięcia (AVR). Delikatny sprzęt nie odczuje wtedy jego skoków. AVR nie jest natomiast konieczne, gdy agregat ma zasilać elektronarzędzia lub sprzęt budowlany. Mniejsze agregaty prądotwórcze miewają też wyjście dostarczające prąd stały (DC) o napięciu 12 V – przydatne do ładowania baterii. Wybierając agregat prądotwórczy, warto również zorientować się, czy ma katalizator spalin i system tłumienia hałasu. Wspomnijmy jeszcze o drobiazgu, który daje ogromną wygodę. Chodzi o kółka. Duże agregaty prądotwórcze są ciężkie i kółka stają się niezbędne, żeby móc je w pojedynkę transportować z miejsca na miejsce.

Kiedy kupić agregat prądotwórczy?

Jeśli potrzebujemy agregatu zaledwie na parę dni, zamiast kupować, lepiej go wypożyczyć. Cena wynajęcia generatora na jedną dobę wynosi od 40 do 160 zł, oczywiście nie licząc paliwa. Kaucja to 500-1200 zł. Kupmy agregat prądotwórczy, gdy mamy zamiar częściej z niego korzystać. Nasz dom stoi w okolicy, gdzie prąd jest wyłączany w czasie burzy bądź zimą, kiedy wichury lub mokry śnieg nierzadko zrywają trakcje.

Agregat prądotwórczy moc

Wybierając sprzęt, liczmy się z tym, że im większa moc, tym droższy będzie agregat prądotwórczy i więcej paliwa będzie zużywał. Średniej klasy i średniej wielkości agregat prądotwórczy będzie powerbankiem dla naszych elektronarzędzi, gdy zajdzie potrzeba zastosowania ich z dala od źródła zasilania. Mają silniki benzynowe dwusuwowe o mocy 800-1000 W. Ekipom wykonawczym lub remontowym, ale też bardziej zaawansowanym majsterkowiczom, może się przydać agregat prądotwórczy trójfazowy (wytwarzający prąd o napięciu P rąd na wynos 400 V – tak zwaną siłę). Może on także obsługiwać urządzenia na 230 V (ma wtyczki jednego i drugiego rodzaju). Takie agregaty powinny mieć dużą moc, zwłaszcza gdy mamy zamiar podłączać do nich na przykład betoniarki, jednak nie aż tak dużą jak te wyżej opisane. Nie będą bowiem współpracowały z wieloma sprzętami na raz. Najmniejsze są agregaty inwerterowe jednofazowe. Ich moc to 600-800 W. Warto je mieć pod ręką jak apteczkę. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy się przyda. Taki „turystyczny” generator walizkowy nie musi mieć dużej mocy. Liczy się też jego kompaktowa budowa, niewielki ciężar i łatwość przenoszenia. Sprawdza się w warunkach biwakowych, ponieważ pracuje najciszej ze wszystkich. Przyda się również na jachcie, gdy wysiądzie akumulator, a jest zapas paliwa do silnika.

Urządzenie prądotwórcze
Autor: KIPOR Do zasilania instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym potrzebne jest większe urządzenie, o mocy znamionowej co najmniej kilku kilowoltoamperów, z elektrycznym rozrusznikiem, akumulatorem i układem sterującym zapewniającym automatyczne uruchomienie silnika w przypadku zaniku napięcia w sieci (fot. KIPOR).

Awaryjne zasilanie domu - kiedy włączy się agregat?

By agregat prądotwórczy pełnił funkcję awaryjnego źródła zasilania z prawdziwego zdarzenia, powinien się uruchamiać samoczynnie w chwili zaniku napięcia w sieci. Niestety, najtańsze agregaty prądotwórcze takiej funkcji nie mają. Są wyposażone w ręczne rozruszniki (z linką rozruchową), przez co nie stanowią najlepszego rozwiązania problemu podtrzymywania zasilania urządzeń, które muszą pracować bez przerwy (pomp, instalacji alarmowych, komputerów, urządzeń telekomunikacyjnych).

Do tego potrzebny jest w pełni zautomatyzowany agregat z elektrycznym rozrusznikiem połączony na stałe z domową instalacją elektryczną. A ceny takich urządzeń zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych.

Znacznie tańszy sposób na podtrzymywanie napięcia po awarii zasilania to zastosowanie zasilacza awaryjnego (bezprzerwowego) nazywanego w skrócie UPS. Tego typu urządzenia podłącza się do sieci elektrycznej, by w przypadku przerwy lub zakłócenia w dostawie energii dostarczały ją do niej z wbudowanych akumulatorów. Używane są najczęściej do zasilania stacjonarnych komputerów wykorzystywanych do pracy, ale można łączyć je także z innymi urządzeniami, na przykład pompami obiegowymi w instalacjach grzewczych.

Agregat prądotwórczy i UPS - zasilanie bez przerw

Sposobem na zapewnienie sobie nieprzerwanego i długotrwałego działania urządzeń elektrycznych podczas awarii zasilania jest zastosowanie zespołu będącego połączeniem zasilacza bezprzerwowego z agregatem prądotwórczym. Z agregatem mogą współpracować zasilacze wyposażone w tak zwany układ AG zapewniający mniejszą wrażliwość na niestabilną częstotliwość i zakłócenia sinusoidalnego przebiegu prądu.

Najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze (kilkaset złotych za urządzenie o mocy 1 kVA) są zasilacze bezprzerwowe typu off-line. Składają się z prostego falownika, transformatora podwyższającego napięcie, akumulatorów, ich ładowarki i układu sterującego.

Gdy energia jest dostarczana z sieci, dołączony do niej UPS zasila odbiorniki bezpośrednio z niej (filtrami biernymi) i jednocześnie, w razie potrzeby, doładowuje własne akumulatory przez prostownik. W przypadku zaniku napięcia lub jego zbytniej zmiany układ sterujący odłącza zasilanie z sieci i zaczyna dostarczać energię z akumulatorów, a falownik zmienia napięcie stałe na zmienne. Przerwa w dopływie energii do zasilanych urządzeń trwa zaledwie 2-10 ms, więc nie powinna powodować zakłóceń w ich pracy – falownik jest zsynchronizowany fazowo z siecią elektroenergetyczną.

Zasilacze off-line bywają oznaczane także jako Line-interactive i Line-interactive AVR (z autotransformatorem zamiast klasycznego transformatora). W zasilaczach typu on-line napięcie z sieci jest przetwarzane na stałe w układzie prostownikowym, a następnie znów zmieniane na zmienne przez falownik. Dzięki temu napięcie na wyjściu jest stabilne i nie podlega zakłóceniom, także w przypadku zaniku napięcia w sieci (falownik jest stale podłączony do akumulatorów, więc nie ma przer w w dostarczaniu energii).

Urządzenia on-line są droższe od off-line ze względu na bardziej skomplikowaną budowę. W dodatku ich działanie wiąże się z odczuwalnymi stratami energii. Raczej nie używa się ich do zastosowań domowych, a jedynie do współpracy z urządzeniami wrażliwymi na zakłócenia, takimi jak elementy systemów teleinformatycznych o znacznej mocy. Wymagają skutecznego chłodzenia i są hałaśliwe. Moc najtańszych zasilaczy bezprzerwowych to 250 VA, a największe osiągają kilkanaście kVA. Największą wadą tanich urządzeń tego typu jest krótki czas pracy na akumulatorach – zaledwie kilka minut. Wykorzystanie większej baterii akumulatorów może go wydłużyć do kilku godzin, ale sprawia, że urządzenie staje się znacznie droższe.

Warto wiedzieć

Jak dobrać odpowiedni zasilacz?

Najważniejsza jest moc znamionowa agregatu lub zasilacza, która musi być dostosowana do rzeczywistego obciążenia. W czasie normalnej pracy odbiornika obciążenie nie powinno przekraczać 80% mocy znamionowej urządzenia zasilającego. Niektóre odbiorniki prądu (na przykład elektronarzędzia z silnikami elektrycznymi) podczas rozruchu pobierają go znacznie więcej niż w trakcie normalnego działania, co również trzeba brać pod uwagę. Dobrej jakości agregaty i UPS-y mogą być przez krótki czas przeciążane o kilkadziesiąt procent – informację o tym powinniśmy znaleźć na tabliczce znamionowej.

Agregaty prądotwórcze jednofazowe

Agregat prądotwórczy Honda EU 22i
Autor: materiały prasowe Agregat prądotwórczy Honda EU 22i
 • Agregat prądotwórczy Honda EU 22i

Moc: 1,8 kW (znamionowa), 2,2 kW (maksymalna); napięcie: 230 V/ 400 V; silnik: benzynowy; pojemność: 121 cm3; rozrusznik: ręczny; pojemność zbiornika paliwa: 3,6 l; czas pracy po jednym tankowaniu: 3 h 50 min (w Trybie Pracy Ekonomicznej nawet 7-8 h); liczba gniazd: 2 x 230V 16 A, jedno 12V - 8,3A (DC); poziom hałasu: 90 dB; ciężar: 21,1 kg.
Do dodatkowych zalet należy gniazdo prądu stałego (DC) przeznaczone do ładowania akumulatorów typu samochodowego. Na panelu przednim umieszczone są: lampka kontrolna czujnika oleju, ostrzegawcza przeciążenia, kontrolna zasilania, bezpieczniki obwodów prądu zmiennego, bezpiecznik obwodu prądu stałego, włącznik trybu ECO, gniazda równoległego połączenia dwóch generatorów, zacisk uziemienia. W EU 22i zastosowano nowe rozwiązanie – zawór paliwa, który ułatwia użytkownikom prawidłową obsługę agregatu poprzez całkowite wypalenie paliwa. W opcji dostępne są: licznik motogodzin, kabel do ładowania akumulatorów, kabel do autosynchronizacji, pokrowiec ochronny. Cena: 4900 zł

Agregat prądotwórczy KALTMANN K-AP2500A
Autor: materiały prasowe Agregat prądotwórczy KALTMANN K-AP2500A
 • Agregat prądotwórczy KALTMANN K-AP2500A

Moc: 2 kW (znamionowa), 2,2 kW (maksymalna); napięcie: 230 V; silnik: benzynowy, czterosuwowy, jednocylindrowy; pojemność: 196 cm3; rozrusznik: ręczny; pojemność zbiornika paliwa: 15 l; czas pracy po jednym tankowaniu: 10 h; liczba gniazd: 2; poziom hałasu: 95 dB; ciężar: 49 kg. Opcje: elektroniczny stabilizator napięcia AVR; zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe; system ostrzegający o niskim poziomie oleju. Akcesoria w cenie: klucz do świec.

Agregat prądotwórczy TRYTON TOG13501
Autor: materiały prasowe Agregat prądotwórczy TRYTON TOG13501
 • Agregat prądotwórczy TRYTON TOG13501

Moc: 5 kW (znamionowa), 5,5 kW (maksymalna); napięcie: 230 V; silnik: benzynowy, czterosuwowy, chłodzony powietrzem; pojemność: 390 cm3; rozrusznik: ręczny; pojemność zbiornika paliwa: 25 l; czas pracy po jednym tankowaniu: 12 h; liczba gniazd: 3 – dwa 230 V, jedno 12 V (DC); poziom hałasu: brak danych; ciężar: 78,5 kg. Opcje: elektroniczny stabilizator napięcia AVR. Cena: 2232- 2302 zł

Agregat prądotwórczy STANELY SIG 1000
Autor: materiały prasowe Agregat prądotwórczy STANELY SIG 1000
 • Agregat prądotwórczy STANELY SIG 1000

Moc: 0,9 kW (znamionowa), 1,1 kW (maksymalna); napięcie: 230 V; silnik: benzynowy, czterosuwowy, dwucylindrowy, chłodzony powietrzem; pojemność: 87 cm3; rozrusznik: ręczny; pojemność zbiornika paliwa: 3,5 l; czas pracy po jednym tankowaniu: 8,5 h;
liczba gniazd: 4 – dwa europejskie i dwa angielskie; poziom hałasu: 65-70 dB; ciężar: 13 kg. Opcje: system ostrzegający o niskim poziomie oleju. Akcesoria w cenie agregatu: kable do ładowania akumulatora; śrubokręt; pojemnik na olej; rura spustowa do oleju; świece i gniazda świecy zapłonowej. Cena: 1499 zł

Agregat prądotwórczy BLACK & DECKER BD 3000
Autor: materiały prasowe Agregat prądotwórczy BLACK & DECKER BD 3000
 • Agregat prądotwórczy BLACK & DECKER BD 3000

Moc: 2,5 kW (znamionowa), 2,7 kW (maksymalna); napięcie: 230 V; silnik: benzynowy, czterosuwowy, jednocylindrowy, chłodzony powietrzem; pojemność: 196 cm3, rozrusznik: ręczny; pojemność zbiornika paliwa: 18 l; czas pracy po jednym tankowaniu: 11 h; liczba gniazd: 3 – dwa 230 V, jedno 12 V (DC); poziom hałasu: 96 dB; ciężar: 50 kg. Opcje: elektroniczny stabilizator napięcia AVR.
Akcesoria w cenie: klucz do świec; klucz do złącz, pojemnik na olej; wtyczka do gniazda DC. Cena: 1300-1500 zł

Agregat prądotwórczy SCHEPPACH SG 2500
Autor: materiały prasowe Agregat prądotwórczy SCHEPPACH SG 2500
 • Agregat prądotwórczy YATO YT85440

Moc: 5 kW (znamionowa), 6,3 kW (maksymalna); napięcie: 230 V; silnik: benzynowy, czterosuwowy, jednocylindrowy, chłodzony
powietrzem; pojemność: 389 cm3; rozrusznik: ręczny; pojemność zbiornika paliwa: 25 l; czas pracy po jednym tankowaniu: 5 h; liczba gniazd: 2; poziom hałasu: 96 dB; ciężar: 80 kg. Opcje: elektroniczny stabilizator napięcia AVR. Cena: 2036- 2560 zł

 • Agregat prądotwórczy SCHEPPACH SG 2500

Moc: 2 kW (znamionowa), 2,2 kW (maksymalna); napięcie: 230 V; silnik: benzynowy, czterosuwowy, jednocylindrowy, chłodzony powietrzem; pojemność: 196 cm3; rozrusznik: ręczny; pojemność zbiornika paliwa: 13 l; czas pracy po jednym tankowaniu: 3 h; liczba gniazd: 2; poziom hałasu: 95 dB; ciężar: 36 kg. Opcje: elektroniczny stabilizator napięcia AVR; zabezpieczenie przed
przeciążeniem; system ostrzegający o niskim poziomie oleju; wbudowany woltomierz. Cena: 899- 1213 zł

Agregat prądotwórczy YATO YT85440
Autor: materiały prasowe Agregat prądotwórczy YATO YT85440
Agregat prądotwórczy MAKITA 4550A
Autor: materiały prasowe Agregat prądotwórczy MAKITA 4550A
 • Agregat prądotwórczy MAKITA 4550A

Moc: 4,5 kW (maksymalna); napięcie: 230 V; silnik: benzynowy, czterosuwowy, górnozaworowy; pojemność: 420 cm3, rozrusznik:
elektryczny; pojemność zbiornika paliwa: 25 l; czas pracy po jednym tankowaniu: brak danych; liczba gniazd: 3 – dwa 230 V, jedno
12 V (DC); poziom hałasu: brak danych; ciężar: 95,5 kg. Opcje: elektroniczny stabilizator napięcia AVR; system ostrzegający o niskim poziomie oleju; wskaźniki napięcia i prądu; lampki sygnalizujące generowanie napięcia. Cena: 3820- 4514 zł

Agregaty prądotwórcze trójfazowe

Agregat prądotwórczy KALTMANN K-AP6700
Autor: materiały prasowe Agregat prądotwórczy KALTMANN K-AP6700
 • Agregat prądotwórczy KALTMANN K-AP6700

Moc: 5,2 kW (znamionowa), 5,7 kW (maksymalna); napięcie: 230 V/ 400V; silnik: benzynowy, czterosuwowy, jednocylindrowy;
pojemność: 196 cm3; rozrusznik: ręczny; pojemność zbiornika paliwa: 25 l; czas pracy po jednym tankowaniu: 10 h; liczba gniazd: 4 – trzy 230 V, jedno 400 V (siła); poziom hałasu: brak danych; ciężar: 83 kg. Opcje: elektroniczny stabilizator napięcia AVR; zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe. Cena: 2187- 3400 zł

Agregat prądotwórczy STANELY SG 7500
Autor: materiały prasowe Agregat prądotwórczy STANELY SG 7500
 • Agregat prądotwórczy STANELY SG 7500

Moc: 7 kW (znamionowa), 7,5 kW (maksymalna); napięcie: 230 V/ 400 V; silnik: benzynowy, czterosuwowy, jednocylindrowy,
chłodzony powietrzem; pojemność: 439 cm3; rozrusznik: elektryczny; pojemność zbiornika paliwa: 25 l; czas pracy po jednym tankowaniu: 6,3 h; liczba gniazd: 5 – trzy 230 V, jedno 12 V (DC) i jedno 400 V (siła); poziom hałasu: 97 dB; ciężar: 97 kg.
Opcje: elektroniczny stabilizator napięcia AVR; zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe; woltomierz; system ostrzegający o niskim poziomie oleju. Cena: 4200- 4900 zł

Podstawowe zasady prawidłowego użytkowania agregatów prądotwórczych

 1. Prawidłowy dobór agregatu oraz prawidłowe podłączanie odbiorników - podstawową regułą jest określenie mocy czynnej agregatu, która powinna być większa od zsumowanej mocy odbiorników, które będą do niego podłączane jednocześnie i powiększona o wartość mocy potrzebnej w momencie uruchamiana odbiorników.
 2. Zapoznanie się z instrukcją obsługi danego modelu, w której zawarte są informacje m.in. na temat eksploatacji urządzenia, konserwacji oraz rekomendowanej częstotliwości przeglądów technicznych.
 3. Sprawdzenie ustawienia agregatu przed uruchomieniem – dotyczy to głównie agregatów przenośnych, użytkowanych w różnych miejscach. W takich przypadkach należy upewnić się, że urządzenie stoi na płaskiej, równej powierzchni.
 4. Kontrola poziomu oleju – przed każdym uruchomieniem agregatu. Jeśli zajdzie taka konieczność, należy uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu.
 5. Kontrola poziomu paliwa – nie można dopuścić, by ilość paliwa była niższa od poziomu minimalnego. Po każdym uzupełnianiu paliwa należy dokładnie dokręcić korek wlewu paliwa. Warto także pamiętać o tym, by nie pozostawiać paliwa w zbiorniku, ponieważ pozostawione na dłużej niż miesiąc traci właściwości, a w zbiorniku powstaje osad, który następnie trafia do gaźnika i zatyka jego dysze. Dysze natomiast są wrażliwe na najmniejsze cząsteczki osadu i zatkane, uniemożliwiają uruchomienie silnika. W przypadku podejrzenia zatkania się dysz gaźnika, trzeba koniecznie dostarczyć maszynę do autoryzowanego serwisu.
 6. Kontrola filtra powietrza - powinien być systematycznie czyszczony i wymieniany przynajmniej raz w roku. Zatkany, ogranicza dopływ czystego powietrza, którego potrzebuje silnik do prawidłowego działania.

Skutki braku dopływu czystego powietrza w odpowiedniej ilości do silnika są bardzo poważne. Mówiąc ogólnie, obniża to jego moc, pogarsza wydajność i zwiększa zużycie paliwa. Należy jeszcze tu dodać ponadnormatywną emisję spalin przedostających się do środowiska, wyższe koszty eksploatacji i znacznie głośniejszą pracę silnika. Chciałbym też bardzo mocno podkreślić, że silnik spalinowy nie może pracować bez dedykowanego filtra powietrza, w przeciwnym wypadku silnik ten trafi, raczej wcześniej niż później, do serwisu. - wyjaśnia Wojciech Zawada, Menadżer Działu części zamiennych i akcesoriów w firmie Aries Power Equipment, która jest Generalnym Dystrybutorem maszyn i urządzeń Honda w Polsce. - Uszkodzony filtr powietrza przepuszcza pył i osad zanieczyszczające gaźnik, co prowadzi do nadmiernego i szybkiego zużycia cylindrów, tłoków i pierścieni silnika. Zużyty lub uszkodzony filtr powietrza powoduje obniżenie mocy silnika, pogarsza wydajność maszyny i zwiększa zużycie paliwa. Wpływa także na środowisko, ponieważ efektem jego złego stanu jest ponadnormatywna emisja spalin, sprawdzenie stanu odbiorników - przed podłączeniem odbiorników do agregatu należy sprawdzić czy są sprawne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Andre
|

Witam. Jeśli agregat jest tylko na czas budowy domu to lepiej skorzystać z opcji wynajmu agregatu prądotwórczego

Henryk
|

My tez mamy kruzera i spełnia swoje zadanie .

Tomasz
|

Jaka masz moc tego agregatu z kruzera ?

Karola
|

My na działce właśnie mamy kruzera bo nie mamy podłączonego prądu i super nam się sprawdza . Cicho chodzi wiec prawie go nie słuchać .

Pola
|

My tez mamy od czasu budowy agregat kruzera i teraz nam służy wrazie awarii. Dla mnie to bardzo dobra inwestycja.

Krystian Szatan
|

Ja kupowałem agregat przy budowie. Sprzęt mocny i wydajny, jest ze mną do teraz.

Witek
|

rzeczywiście warto mieć w domu jakiś dobry agregat. sami kupiliśmy go podczas budowy domu i muszę rpzyznać, ze nadal nam służy. wystarczy, że wyłączą prąd i juz jest problem - a tak mamy zasilanie awaryjne. kupiliśmy agregat od kruzera i trzeba przyznać, że spisuje się nieźle -najważniejsze, że mało spala paliwa

MarzecPan
|

Kruzer zdecydowanie ma najlepsze agregaty - sa trochę droższe od chińskich, ale za to tańsze od japońskich a na świetny poziomie technicznym.

Lubek
|

Chyba czas zastanowić się nad agregatem...

marcin
|

10 k za zasilanie awaryjne? Zapewne to zależy od okoliczności ale to jednak przerost formy nad treścią. Z racji tego że mieszkam na 'wsi' i jak lód zamarznie na kablach, a kable się zerwą...to energetyka się nie śpieszy. Pompa co wymaga zasilania :-( . Oświetlenie w domu też rzecz przydatna. W piwnicy siedzi 300W UPS w wersji pełny sinus, i dwa akumulatory żelowe po 120Ah. W zeszłym roku zestaw ciągnął ponad 3 dni cięgiem. Na szczęście energetyka w końcu zrobiła swoje. Myślę że maks to 4 dni by dociągnął do całkowitego rozładowania akumulatorów. Ogromną zaletą UPS jest jego skalowanie - zawsze można dokupić dodatkowy akumulator. W cenie 10k - można zmieścić UPS sinus 2.2kW i akumulatory o pojemności jakieś 900Ah/12V - czyli 10kWh prądu. Jeżeli jak pisałem tryb awaryjny to tylko piec i oświetlenie - to taki zestaw pociągnie 12-14dni.

Generator to jest potrzebny, jak ktoś zbudował dom "pasywny'" z rekuperatorem, mikrofalą, płytą indukcyjną i pompą ciepła. Bo wtedy bez tych paru kWh dziennie - żyć w takim domu się nie da.