Oświetlenie ogrodu. Jakie lampy wykorzystać, żeby stworzyć piękny klimat

2020-06-08 13:41 Materiał partnerski
Oświetlenie Bruk Bet
Autor: Bruk-Bet

Dopełnieniem aranżacji ogrodu i przestrzeni wokół domu jest wprowadzenie tam źródeł światła. Zobacz, jakie oświetlenie ogrodowe wybrać na podjazd, schody, taras i elewację.

Oświetlenie wejścia do domu i strefy dookoła niego powinno być funkcjonalne. Dzięki lampom na podjeździe, ścieżkach i tarasie możemy wygodnie z nich korzystać również po zmroku. Ale oświetlenie przestrzeni przy domu pozwala też stworzyć piękny nastrój i podkreślić urodę naszej posesji. Dlatego warto wcześniej przemyśleć, w jaki sposób to zrobić, żeby podczas wykańczania domu i ogrodu we właściwym czasie zastosować odpowiednie lampy. Na rynku znajdziemy wiele kolekcji lamp zewnętrznych obejmujących dopasowane stylistycznie elementy o różnym przeznaczeniu, np. kinkiety, lampy stojące, wpuszczane w bruk lub murek. Wygląd elementów oświetleniowych powinien pasować do stylu domu i ogrodu.

Oświetlenie Bruk Bet
Autor: Bruk-Bet

Oświetlenie podjazdu i ścieżek w ogrodzie

Oświetlone wejście na posesję i podjazd do domu tworzą atmosferę gościnności. Przy bramie i furtce oraz wzdłuż dojścia do budynku można zainstalować lampy stojące o różnym kształcie, np. okrągłe, kwadratowe, pochylone. Mogą mieć one różną wysokość, co pozwala je dopasować do istniejącej roślinności lub małej architektury. W kolekcji firmy Bruk-Bet znajdziemy słupki o wysokości od 105 do 40 cm.

Bardzo ciekawy efekt dają lampy wpuszczane w nawierzchnię. Mogą być zainstalowane zarówno w nawierzchni podjazdu, jak i ścieżek. Są wodoszczelne i odporne na obciążenia. Systematycznie ustawione wzdłuż traktu pozwolą go dekoracyjnie wyznaczyć.

Oświetlenie ogrodu
Autor: Bruk-Bet Oprawy do zainstalowania w gruncie lub nawierzchni ogrodowej muszą być wodoszczelne. Mogą mieć kształt okrągły, kwadratowy, podłużny

Oświetlenie wejścia do domu

Obok głównych drzwi niezbędne są lampy, które oświetlą strefę wejścia, żeby móc wygodnie wchodzić do domu bez względu na porę. Jeśli mamy zadaszony ganek, można tam powiesić tradycyjną lampę. Często przy drzwiach wejściowych stosuje się kinkiety. Bardzo praktyczne są personalizowane kinkiety, na których może być umieszczony numer posesji. Taki sam element może zostać zainstalowany na murku lub słupku obok furtki.

Oświetlenie ogrodu
Autor: Bruk-Bet W komplecie z kinkietem dostaje się zestaw naklejek idealny do naklejenia na lampie numeru domu

Klimatyczne oświetlenie tarasu

Kinkiety to również bardzo wygodne rozwiązanie oświetlenia tarasu. Rozmieszczone w pewnych odstępach na ścianie z nim sąsiadującej sprawią, że będzie równomiernie oświetlony. Ciekawy efekt dadzą lampy punktowo ustawione przy tarasie, na przykład na skarpie obok niego. Strefę przydomową można uatrakcyjnić, stosując świecące kule. Lampy w okrągłej szklanej oprawie mogą mieć różną średnicę, np. 30, 45, 60 i 90 cm, tak jak w kolekcji Bruk-Betu. Można je dowolnie zestawiać ze sobą, tworząc nowe kompozycje.

Oświetlenie ogrodu
Autor: Bruk-Bet Ciekawie wyglądają największa i najmniejsza kula z kolekcji Bruk-Betu ustawione obo siebie

Wygodne oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów pozwoli bezpiecznie wejść do domu lub przejść z ogrodu na taras. Schody często tworzą rozbudowaną strukturę w przestrzeni wokół domu. Wielostopniowa kompozycja po oświetleniu będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Można poziomo podkreślić każdy stopień, instalując wzdłuż krawędzi listwy ledowe. Ciekawie wyglądają lampy wpuszczane w murek na wysokości poszczególnych stopni. Jeśli mają szerokie pole świecenia, można je wstawić co kilka schodków.

Oświetlenie ogrodu
Autor: Bruk-Bet Oświetlenie schodów w ogrodzie pozwala stworzyć dynamiczne kompozycje

Podświetlenie ogrodzenia

Wiele posesji ma bardzo dekoracyjne ogrodzenie, które warte jest wyeksponowania. Na wysokości poszczególnych słupków można wstawić lampy stojące albo kule, światło których będzie podświetlać od dołu ogrodzenie. Innym sposobem na pokreślenie urody przęseł jest zainstalowanie lamp na słupach między nimi. Może być to kula na murowanym słupie o dużej podstawie lub kinkiet na jego ściance.

Naświetlacze

Piękne kompozycje ogrodowe zasługują na podkreślenie. Do tego celu służą naświetlacze, czyli lampy z ruchomą, najlepiej obrotową, głowicą, dzięki której światło można skierować w odpowiednie miejsce. Dobierając źródło światła o szerokim lub wąskim kącie świecenia można uzyskać różne efekty.

Oświetlenie Bruk Bet
Autor: Bruk-Bet

Energooszczędny komplet

Najlepiej jest wybierać oprawy przystosowane do zasilania żarówkami ledowymi, ponieważ zużywają one mało energii. Ważne, aby lampy były dopasowane pod względem wykończenia. Na przykład w kolekcji Bruk-Betu znajdziemy pasujące do siebie kinkiety i lampy stojące (słupki) o różnej wysokości. Do wyboru są oprawy w kolorze czarnym, stalowym, łączące biel z czernią.

Oświetlenie Bruk Bet
Autor: Bruk-Bet
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE