Jak zrobić ładne wejście do domu? 15 pomysłów na strefę wejścia

2023-05-29 14:20

Strefa wejścia to wizytówka domu - warto o nią zadbać i dobrze zagospodarować. Często decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie domostwo wywiera na gościach. Warto dołożyć starań, żeby było jak najlepsze! Poznaj 15 pomysłów jak zrobić ładne wejście do domu!

Otoczenie drzwi wejściowych do domu i droga, która do nich prowadzi, są najczęściej odwiedzanymi przez nas miejscami na działce. Jednocześnie jako pierwsze witają gości. Dlatego urządzając tę część posesji, należy zadbać o to, żeby była funkcjonalna i zarazem efektowna. Szczególnie trudno jest to osiągnąć na niewielkich działkach, gdzie większość terenu przed domem musi zająć utwardzona nawierzchnia. W takim przypadku sprawdzą się rośliny. Nie trzeba ich sadzić dużo, niekiedy wystarczy jedna czy dwie, by ocieplić wizerunek posesji.

Jak stworzyć taką drogę do domu? Oto kilka wskazówek:

  • Wygodna ścieżka. Jeżeli pozwala na to wielkość działki, oprócz podjazdu warto zrobić osobną ścieżkę łączącą furtkę z domem. Takie dojście będzie bardziej kameralne i przyjazne. Wygodna dróżka powinna mieć nie mniej niż 80 cm szerokości.
  • Kierunek drzwi. Na małych działkach ścieżkę zwykle prowadzi się jak najkrótszą drogą, żeby utwardzona nawierzchnia zajmowała jak najmniej miejsca. Jednak niekiedy dobre efekty daje ułożenie dróżki po łuku, by meandrowała między roślinami.
  • Niezastąpione rośliny. Nawet niewielka kompozycja sprawi, że przejście krótkiego odcinka od furtki do domu stanie się przyjemnym spacerem. Szczególnie polecane są rośliny zimozielone, a także sezonowe, które kwitną przez całe lato aż do jesieni.
Na surowo
Autor: zdjęcie: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik Nowoczesna architektrura wygląda dobrze z materiałami takimi jak kamień i beton.

W sąsiedztwie nowoczesnej architektury dobrze wygląda surowy kamień lub beton. Tu droga z płyt betonowych współgra z elewacją domu i podkreśla minimalistyczny charakter ogrodu. Posadzone wzdłuż niej rośliny zasłaniają zjazd do garażu, dzięki czemu nie widać go z dalszej perspektywy.

Goście mile widziani
Autor: zdjęcie: Hanna Długosz, projekt: Bianka Szyszko-Stein Takie wejście z ogrodu zachęca do przejścia w kieruku domu.

Furtka na osi drzwi do domu to częste rozwiązanie. Dzięki eleganckiej nawierzchni z granitowych kostek i posadzonym wzdłuż krzewom (rosną tu między innymi hortensje i pigwowce) powstał bardzo klimatyczny trakt, który zaprasza gości i prowadzi ich wprost do domu.

Często podjazd i dojście do domu tworzą wspólną nawierzchnię. Warto je rozdzielić pasem zieleni. Ten zabieg jest szczególnie polecany na niewielkich działkach, na których duża wybrukowana powierzchnia mogłaby zdominować otoczenie. Można tu posadzić formowane bukszpany i niewielkie drzewa o kulistych koronach, które nie zajmą dużo miejsca, a sprawią, że przedogródek będzie wypełniony zielenią.

Razem i osobno
Autor: zdjęcie: Piotr Mastalerz, projekt: Menthol Architects Podjazd i dojście do domu tworzą wspólną nawierzchnię.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie