Kwiatowe cuda na balkonie! Nowe inspiracje dla Twojej przestrzeni
W skrzynkach i donicach na balkonie czy tarasie zwykle sadzimy kompozycje z roślin sezonowych. Nie mniej atrakcyjnie prezentują się kompozycje z roślin wieloletnich połączonych z jednorocznymi. Pomysłów na kwiatowe kompozycje do ozdoby balkonu czy tarasu jest mnóstwo! Oto kilka ciekawych propozycji aranżacji roślin balkonowych posadzonych w różnych pojemnikach. Zainspiruj się naszymi pomysłami!
Autor: GettyImages
Taka różnokolorowa kompozycja z kwiatów balkonowych uatrakcyjni każdy balkon!
Spis treści
- Rośliny jednoroczne i dwuletnie - kwiatowe kompozycje na balkon i taras
- Rośliny wieloletnie do balkonowych kompozycji
- Jak sadzić rośliny w balkonowych kompozycjach?
- Jak pielęgnować rośliny w balkonowych kompozycjach?
- Jak przezimować kwiaty z balkonu?
Rośliny jednoroczne i dwuletnie - kwiatowe kompozycje na balkon i taras
W pojemnikowych kompozycjach na balkonach i tarasach można sadzić rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady, takie jak:
- cynia,
- heliotrop,
- kobea,
- lobelia,
- petunia,
- smagliczka,
- tytoń ozdobny,
- werbeny (także wywodzące się od nich temari i tapien).
Sadzimy je na balkonie po 15 maja.
Możemy też wykorzystać rośliny jednoroczne siane do gruntu:
- aksamitki,
- agastache,
- chaber bławatek,
- dziwaczek,
- kosmos,
- maciejka,
- nagietek,
- nasturcja,
- porcelanka,
- ślazówka,
- wilec.
Siejemy je wiosną w marcu-kwietniu. Niektóre można też jesienią, aby wcześniej zakwitły (nagietek, smagliczka, kosmos, agastache). Nie zapominajmy o roślinach dwuletnich: bratkach i stokrotkach - te gatunki można sadzić już w kwietniu. W pojemnikach na balkonie możemy też uprawiać jednoroczne zioła: bazylię, cząber czy majeranek.
Rośliny wieloletnie do balkonowych kompozycji
W kompozycjach roślinnych na balkon i taras można z powodzeniem wykorzystać rośliny wieloletnie, np. rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe. Kwitnące wiosną tulipany, narcyzy, krokusy do pojemników sadzi się we wrześniu lub na początku października (i zabezpiecza przed mrozem), a zakwitające latem acidantery, mieczyki, lilie sadzi się w kwietniu i maju. Dość krótko są efektowne, więc gdy przekwitną, trzeba je przenieść w miejsce mało eksponowane, podlewać, póki liście nie zaczną zamierać, a potem pozwolić im przejść w stan spoczynku.
Doskonałymi roślinami do balkonowych kompozycji są byliny. W uprawie pojemnikowej sprawdzą się:
- aster krzaczasty,
- dzwonek karpacki,
- funkie,
- goździk ogrodowy,
- juka,
- lawenda,
- liliowce,
- rumian rzymski i żurawki,
- rozchodniki i rojniki.
Jako tło dla kwitnących roślin wykorzystać możemy karłowe rośliny iglaste i liściaste: wolno rosnące odmiany jałowców, świerków, sosen, żywotników i choiny kanadyjskiej oraz klonów palmowych, berberysów, pięciorników krzewiastych i tawuł japońskich, irg: Dammera, płożącej, drobniutkiej, dobrze znoszące formowanie bukszpany i ostrokrzewy.
Doskonałe do tworzenia balkonowych kompozycji są róże, zarówno miniaturowe, jak i odmiany róż z grupy tarasowych. Z innych kwitnących krzewów na uwagę zasługują hibiskusy, krzewuszki, tawuły japońskie oraz pnącza: bluszcz pospolity, powojniki wielkokwiatowe i botaniczne, wiciokrzewy.
W donicach dobrze rosną też wieloletnie zioła, np. estragon, lebiodka, melisa, mirt, rozmaryn, szałwia, tymianek i wawrzyn.
Jak sadzić rośliny w balkonowych kompozycjach?
Wybierając gatunki do tworzenia balkonowych kompozycji roślinnych, trzeba zwracać uwagę wymagania roślin co do gleby i nasłonecznienia. Większość roślin sezonowych preferuje miejsca słoneczne i żyzną ziemię.
Do sadzenia roślin najlepiej kupić gotowe podłoże do kwiatów balkonowych. Zawiera ono nawozy, a często także hydrożele, które zatrzymują wodę, a potem stopniowo oddają ją roślinom. Jeśli chcemy sadzić w pojemnikach gatunki wieloletnie, należy spełnić ich indywidualne potrzeby i wybrać podłoże przeznaczone dla określonej grupy roślin (np. do roślin kwasolubnych). Ziemia z ogrodu niezbyt nadaje się do uprawy roślin w pojemnikach, gdyż zazwyczaj ma gorszą strukturę – jest zbyt zbita lub za bardzo piaszczysta.
Jak pielęgnować rośliny w balkonowych kompozycjach?
Rośliny uprawiane w donicach, a więc w niewielkiej ilości ziemi, muszą być regularnie zasilane. Najwygodniejsze w użyciu są nawozy wolno działające, na przykład w postaci pałeczek, bo stosuje się je tylko raz, dwa razy w sezonie. Jeśli decydujemy się na nawozy rozpuszczane w wodzie (podlewa się nimi rośliny), warto wybierać te dla konkretnych grup roślin. Drzewa i krzewy należy zasilać połową zalecanej dawki, żeby zbyt szybko nie rosły, natomiast do zasilania warzyw i ziół wybierać nawozy organiczne, na przykład biohumusowe.
Rośliny w donicach wieloletnie muszą być regularnie podlewane, także zimą, gdy temperatura wzrasta powyżej 0 st. C, a nie pada deszcz ani śnieg. To susza, a nie mróz jest często przyczyną ich zamierania.Do zasilania najlepiej stosować nawozy specjalistyczne przeznaczone dla określonych grup roślin. Ostatnie nawożenie należy wykonać nie później niż pod koniec lipca.
Usuwanie zwiędłych kwiatostanów nie tylko poprawia wygląd rośliny, ale też pobudza ją do ciągłego tworzenia nowych pąków i obfitego kwitnienia.
Jak przezimować kwiaty z balkonu?
Rośliny wieloletnie wrażliwe na niską temperaturę, czyli begonie bulwiaste, fuksje, koleusy, lantany, pelargonie, plektrantusy, sundaville, scewole, trzeba przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 5 st. C. Można przyciąć im pędy mniej więcej 10-15 cm nad ziemią. Do pierwszych dni marca należy je podlewać oszczędnie, a później zwiększyć ilość wody. Gdy wypuszczą nowe pędy, warto z nich zrobić sadzonki. W podobny sposób można przechowywać datury i oleandry, a także kobee.
Rośliny cebulowe i bulwiaste wrażliwe na niską temperaturę wykopujemy we wrześniu lub październiku (accidantery, mieczyki, dalie, pacioreczniki, tygrysówki, frezje) i po przesuszeniu umieszczamy w chłodnym i przewiewnym miejscu.
Rośliny wieloletnie i cebulowe zimujące na zewnątrz warto przenieść w zaciszne miejsce i starannie okryć, gdy temperatura spadnie poniżej 1 st. C. To ważne, ponieważ korzenie znajdują się w niedużej bryle ziemi i grozi im przemarznięcie. Dlatego roślinę wraz z pojemnikiem trzeba owinąć matą słomianą, jutą, włókniną lub pianką polietylenową. Pojemnik nie może stykać się z podłożem. Należy go ustawić na desce lub innej podkładce, która nie będzie nasiąkać wodą. Jeżeli rośliny są w miejscu zadaszonym, nie można zapominać o podlewaniu ich w cieplejsze dni.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Taras - jak go urządzić? Mamy aż 33 pomysły na wygodny i praktyczny taras!
- Leżaki i parasole na balkon, czyli jak zrobić plażę na balkonie
Autor: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
Mocowane do sufitu sznurkiem jutowym pomalowane opony rowerowe doskonale nadają się do zawieszania doniczek. Łatwe w pielęgnacji pelargonie w różnych kolorach gwarantują morze kwiatów. Magia unoszących się na wietrze pelargonii
Autor: GettyImages