Taras - jak go urządzić? Mamy aż 33 pomysły na wygodny i praktyczny taras!

2023-05-27 7:25

Jak urządzić taras, na którym z przyjemnością będziemy w sezonie leniuchować, jadać, spędzać czas z bliskimi, a także pracować. Nieważne, czy letni pokój będzie wielki czy mały – najważniejsze, by zaaranżować go z pomysłem! Urządzanie tarasu to sama przyjemność.

Spis treści

  1. Taras piękny, wygodny i praktyczny – na parterze i na piętrze
  2. Jak urządzić taras – płasko na ziemi czy wzniesiony?
  3. Taras zadaszony czy nie?
  4. Taras z balustradą czy bez?
  5. Liczy się pomysłowa aranżacja tarasu

Taras piękny, wygodny i praktyczny – na parterze i na piętrze

Taras to płaska budowla na poziomie parteru (z łac. terra, czyli ziemia) albo piętra wsparta wtedy na kolumnach albo stropie. W obu przypadkach taras powinien być wykonany solidnie i zgodnie ze sztuką budowlaną, by przebywanie na nim było bezpieczne. Mnóstwo eksperckich porad na ten temat znajdziesz w poradniku online miesięcznika Murator.

Jak urządzić taras – płasko na ziemi czy wzniesiony?

Współczesne technologie tworzące preparaty zabezpieczające oraz materiały  wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne dają możliwość budowania tarasu dosłownie wprost na ziemi.  Możemy zrobić go z betonu, betonowej kostki, kamieni naturalnych, zabezpieczonego drewna, tzw. desek i płytek tarasowych czy mrozoodpornego gresu. Podłoże pod nie należy właściwie przygotować, by stało się odpowiednio przepuszczalne i utwardzone. Powierzchnia na równi z ogrodem sprawi, że taras będzie z nim bardziej zintegrowany. Jeśli wolisz, by był wyższy, można go zbudować na skarpie albo na palach. Wtedy ogród będzie można podziwiać z góry, schodki zaś mogą się stać efektowną częścią aranżacji.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem deski kompozytowej na posadzkę tarasu i nie wiesz, jaki jej rodzaj wybrać, najpierw poznaj najważniejsze informacje na jej temat, w tym wady i zalety.

Taras zadaszony czy nie?

Zadaszenie to dodatkowy koszt, lecz warto rozważyć tę inwestycję. Zadaszenie pełne to doskonała osłona przed deszczem dla posadzki i mebli, np. z drewna, przedłużająca ich trwałość (łatwiej też utrzymać je w czystości). To także sposób na zacienienie tarasu. Alternatywą dla stałego, pełnego zadaszenia, mogą być np.: zadaszenie z przezroczystego tworzywa (gdy zależy nam na obecności słońca i lekkości wizualnej), typu pergola (świetne pod pnącza, daje cień, nie chroni przed deszczem), rozsuwane panelowe albo markiza (używane w razie potrzeby, możliwość zdalnego sterowania).

Taras z balustradą czy bez?

Taras na piętrze musi być ograniczony balustradą dla naszego bezpieczeństwa, w przypadku tego na parterze to kwestia wyboru. Bez niej taras będzie bardziej wtapiał się w ogród, z kolei współgrająca z całym wystrojem balustrada może stać się ozdobą, a także wsparciem dla roślin pnących i doniczek np. z gatunkami płożącymi i zwisającymi.

Liczy się pomysłowa aranżacja tarasu

Najwygodniej jest, jeśli na tarasie znajdzie się miejsce na kącik wypoczynkowy z sofką, fotelami, pufami i stolikiem oraz na stół z krzesłami czy ławami, przy którym będziemy jadać. Zależnie od powierzchni oraz liczby domowników i naszych potrzeb można zaplanować te dwie strefy z rozmachem albo ograniczyć się do dwóch foteli i stolika kawowego czy mniejszego lub rozkładanego stołu i sztaplowanych krzeseł czekających w pogotowiu.

Bez względu na wielkość tarasu, jego wystrój powinien być harmonijny, współgrający z wystrojem domu, którego jest naturalnym przedłużeniem. Otul go roślinami, zawieś też je na ścianach, powieś pod belkami itp. Zadbaj o nastrój: delikatne oświetlenie, lampiony na świece oraz dekoracyjne drobiazgi dla podkreślenia stylu. Bezkonkurencyjne w tworzeniu klimatu są tekstylia, a zwłaszcza dywany i poduszki do użytku na zewnątrz oraz  przejrzyste i półprzejrzyste zasłony. Zawieś choć jeden bryt tkaniny, podepnij go, udrapuj, a taras zyska na uroku i zaciszności.

Taras efektowny, wygodny i praktyczny – miejsce na wszystko
Autor: DLH Duży taras to pole do popisu dla naszej inwencji. W tym przypadku strefy wypoczynku oraz jadalnianą urządzono meblami z różnych bajek, lecz obie są ładne i komfortowe. Neutralna posadzka, np. z Deski tarasowej Teak (kolekcja Gala, Dlh.pl), to dobry wybór: sprawdzi się jako baza aranżacji w każdym stylu, jeśli zamarzymy o metamorfozie tarasu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE