Deski kompozytowe - dobre deski tarasowe. Zalety i wady deski kompozytowej

2020-02-18 13:03
Kompozyt drewna
Autor: EkoTeak Taras z desek kompozytowych

Deski kompozytowe są coraz chętniej wybierane na taras i wypierają tradycyjne drewno tarasowe. Są trwałe, nie wymagają odnawiania i malowania, a wyglądem do złudzenia przypominają deski drewniane. W przeciwieństwie do nich są jednak pozbawione sęków, mają jednolity kolor i wygodniej się je układa. Warto jednak wiedzieć, że deski kompozytowe mają również pewne wady.

Deski kompozytowe a drewno tarasowe

Deski kompozytowe wysokiej jakości to mieszanina mączki drzewnej i polichlorku winylu, czyli PCV. Najczęściej zawartość drewna w tworzywie wynosi 45%. Dzięki temu deski kompozytowe mają powierzchnię przypominającą w dotyku drewno, a PCV zapewnia im trwałość, kolor oraz odporność na wilgoć.

Sprawdź też:

Producenci oferują gotowe systemy tarasowe, na które składają się legary, deski kompozytowe, maskownice i łączniki umożliwiające mocowanie desek bez widocznych wkrętów, a także listwy ułatwiające montaż.

Deska tarasowa kompozytowa - montaż

Deski kompozytowe wymagają odpowiedniej podkonstrukcji, legary kładzie się bezpośrednio na betonie, który warto wcześniej zaizolować. Wylewka betonowa pod tarasem nie musi (choć powinna) być idealnie równa i mieć mieć niewielki spadek pozwalający na odpływ wody (optymalnie 2% spadku). Wszystkie nierówności, pozostałości tynku czy farby trzeba skuć. Legary systemowe układane sa na wylewce na elementach poziomujących, które niwelują spadek podłoża do 0,5%.

Panele tworzące nawierzchnię najczęściej wyglądają jak typowe ryflowane deski tarasowe. Kolor i faktura (brak sęków) przypominają najczęściej drewno egzotyczne, i to takie już spatynowane.

Deski kompozytowe są wygodniejsze w układaniu niż drewno tarasowe, ale sprawiają kłopot przy wykończeniu i dopasowaniu do nietypowych miejsc. Zwłaszcza gdy deskę trzeba zwęzić, może być kłopot z jej mocowaniem. Standardowy panel ma specjalnie wyprofilowane krawędzie do mocowania w łącznikach montażowych (klipsach). Po ich obcięciu przymocowanie deski do legara w sposób zgodny z instrukcją może się okazać niemożliwe. Dlatego zaleca się aby montaż systemów z kompozytu drewna przeprowadzała wyspecjalizowana i certyfikowana w branży firma montażowa.

Deski kompozytowe są puste w środku, co będzie widoczne na krawędziach tarasu. Producenci systemów tarasowych z kompozytu oferują więc specjalne listwy maskujące.

Deska kompozytowa
Autor: EkoTeak Taras z desek kompozytowych prezentuje się wyjątkowo elegancko

Deska kompozytowa - wady

Deski kompozytowe gorszej jakości (te produkowane na bazie PP/HDPE) mogą się zarysować, choćby od mebli tarasowych (niewielkie uszkodzenia można usunąć papierem ściernym). Kompozyty takie nie są również odporne na wysoką temperaturę oraz działanie gorącego tłuszczu, więc grillowanie na takim tarasie wymaga szczególnej ostrożności. Mogą się na nich także pojawiać zacieki po deszczu i odbarwienia w skutek działania słońca.

W przeciwieństwie do drewna tarasowego deski kompozytowe nie wymagają malowania i odnawiania. Deski kompozytowe mają jednolity kolor. Jednak tak jak w wypadku płytek ceramicznych poszczególne partie towaru mogą się różnić odcieniami (co oznacza, że dobranie identycznego koloru w razie konieczności wymiany deski kompozytowej może być trudne).

Deski kompozytowe kontra drewno tarasowe
Autor: Mariusz Bykowski Deski kompozytowe są wygodniejsze w układaniu niż drewniane, ale sprawiają kłopot przy wykończeniu i dopasowaniu do nietypowych miejsc
Innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy z desek kompozytowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Wojtek
|

Przynajmniej jedna szczera i przydatna opinia.

Greg
|

Deski Teraso firma testowala na oddzialywanie soli i testy przeszly pozytywnie. Tak wiec warto.

Natalia
|

Takie wlasnie deski tak jak i chinskie powoduja ze ludzie negatywnie mowia o deskach kompozytowych. Dzis jest kilka firm na rynku ze swietnymi deskami kompozytowymi ale produkowanych na pcv i maczce drzewnej bo tylko takie wygladaja jak drewniane i w odczuciu sa takie same a do tego sa najtrwalsze. Ja polecam firme Teraso. Wystarczy porownac je z innymi a juz o obsludze klienta nie wspomne. Niektore inne firmy nawet nie odpowiedzialy na maila z wycena i pytaniami.

Aneta
|

Ja kupilem pelne deski firmy Teraso i jestem bardzo zadowolona a najbardziej moje dzieci z nowego tarasu. Co do trwalosci jak na razie nie ma zastrzeżeń. Pozdrawiam Aneta

Bogdan
|

Tak samo jak Winflor z Radomia. Byl w Obi i Obi wyrzucilo ich po roku bo same reklamacje byly.

Kasia
|

Francuska firma, ktora sprowadza deske z Chin wystarczy spytac w Castoramie bo tam ja sprzedawali i juz jej tam nie ma bo tyle reklamacji bylo.

Karol
|

Chinska ma hdpe czyli najgorszej jakosci plastik nietrwaly na temperatury i płonie jak papier. Dlatego deski kompozytowe musza byc z pcv i maczki drzewnej.

Greg
|

Bruk-bet juz tez sprzedaje kompozyty bo wiedza co jest dobre i trwale.

Aneta
|

Bruk to zimny i nieprzyjemny kamień jesli mowisz ze to lepsze od kompozytu to widocznie sprzedaje Pan kostke brukową. A co odczucia warto zapytac dziecko na czym wolałoby sie bawic. Czy na cieplej desce czy na kostce brukowej? ;)

Profesor UW
|

Deska kompozytowa dobrej jakosci to 50% maczki drzewnej oraz 50% PCV. Najtrwalszy produkt.