Deski kompozytowe - dobre deski tarasowe. Zalety i wady deski kompozytowej

2020-02-18 13:03
Kompozyt drewna
Autor: EkoTeak Taras z desek kompozytowych

Deski kompozytowe są coraz chętniej wybierane na taras i wypierają tradycyjne drewno tarasowe. Są trwałe, nie wymagają odnawiania i malowania, a wyglądem do złudzenia przypominają deski drewniane. W przeciwieństwie do nich są jednak pozbawione sęków, mają jednolity kolor i wygodniej się je układa. Warto jednak wiedzieć, że deski kompozytowe mają również pewne wady.

Deski kompozytowe a drewno tarasowe

Deski kompozytowe to mieszanina mączki drzewnej i polichlorku winylu, czyli PCW. Najczęściej zawartość drewna w tworzywie wynosi 30-50%. Dzięki temu deski kompozytowe mają powierzchnię przypominającą w dotyku drewno, a PCW zapewnia im trwałość, kolor oraz odporność na wilgoć.

Sprawdź też:

Producenci oferują gotowe systemy tarasowe, na które składają się legary, deski kompozytowe, maskownice i stalowe łączniki umożliwiające mocowanie desek bez widocznych wkrętów, a także listwy ułatwiające montaż.

– Największa różnica między tradycyjnym drewnem tarasowym a kompozytem polega na tym, że deski kompozytowe są zawsze takie same, nie mają sęków. Są idealnie proste i jednolite pod względem koloru, a stosowane do nich systemy montażu sprawiają, że nie widać na nich żadnych wkrętów czy gwoździ jak w przypadku desek drewnianych – mówi Arkadiusz Maciejewski, specjalista od układania tarasów.

Porada Eksperta EkoTeak
Kompozyt drewna

Autor: EkoTeak

Sklad kompozytu drewna

Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów z kompozytu drewna?

Coraz większa grupa Klientów staje przed dylematem związanym z wyborem odpowiedniego materiału do wykończenia nawierzchni tarasowych (balkonowych). Wiąże się to z bardzo dużą różnorodnością tych materiałów. Jednym z coraz częściej wybieranych rozwiązań na pokrycie tarasów i balkonów jest kompozyt drewna.
Kompozyt drewna to najprościej mówiąc, drewno połączone z tworzywem sztucznym.
Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze produktów kompozytowych jest rodzaj tworzywa sztucznego, na bazie którego są one produkowane. Najbardziej odpornym na trudne warunki atmosferyczne, czynniki mechaniczne (zarysowania), a także najmniej nagrzewającym się na słońcu jest polichlorek winylu (popularnie zwany PVC). Drugim ważnym czynnikiem przy wyborze dobrej jakości produktu jest stosunek udziału procentowego w/w tworzywa sztucznego do udziału procentowego drewna naturalnego. Im te proporcje są bardziej zrównoważone w stosunku do siebie – tym produkt charakteryzuje się niższą absorpcją wilgoci, a im niższa absorpcja – tym większa żywotność produktu.

MATERIAŁ PARTNERA

Deska tarasowa kompozytowa - montaż

Deski kompozytowe nie wymagają ułożenia izolacji, legary kładzie się bezpośrednio na betonie. Muszą wręcz przylegać do niego na całej długości. Dlatego wylewka betonowa pod tarasem musi być idealnie równa i mieć niewielki spadek pozwalający na odpływ wody. Wszystkie nierówności, pozostałości tynku czy farby trzeba skuć.

Panele tworzące nawierzchnię najczęściej wyglądają jak typowe ryflowane deski tarasowe. Kolor i faktura (brak sęków) przypominają najczęściej drewno egzotyczne, i to takie już spatynowane.

Deski kompozytowe są wygodniejsze w układaniu niż drewno tarasowe, ale sprawiają kłopot przy wykończeniu i dopasowaniu do nietypowych miejsc. Zwłaszcza gdy deskę trzeba zwęzić, może być kłopot z jej mocowaniem. Standardowy panel ma specjalnie wyprofilowane krawędzie do mocowania w łącznikach montażowych (klipsach). Po ich obcięciu przymocowanie deski do legara w sposób zgodny z instrukcją może się okazać niemożliwe.

Deski kompozytowe są puste w środku, co będzie widoczne na krawędziach tarasu. Producenci systemów tarasowych z kompozytu oferują więc specjalne listwy maskujące.

Deska kompozytowa
Autor: EkoTeak Taras z desek kompozytowych prezentuje się wyjątkowo elegancko

Zobacz, co polecamy:

Warto wiedzieć

Co droższe: tarasy kompozytowe czy drewniane?

Koszt materiału do budowy tarasu kompozytowego może być zróżnicowany. Cena całego systemu (z legarami, łącznikami i wkrętami) może się wahać od 250 do 400 zł za 1 mkw. zależnie od producenta. Dla porównania orientacyjne ceny materiału na taras drewniany wynoszą: z modrzewia syberyjskiego 200 zł/mkw., z bangkirai – 300 zł/mkw., z lapacho – prawie 400 zł/mkw.

Deska kompozytowa - wady

Deski kompozytowe mogą się zarysować, choćby od mebli tarasowych (niewielkie uszkodzenia można usunąć papierem ściernym). Kompozyty nie są również odporne na wysoką temperaturę oraz działanie gorącego tłuszczu, więc grillowanie na takim tarasie wymaga szczególnej ostrożności. Mogą się na nich także pojawiać zacieki po deszczu i odbarwienia w skutek działania słońca.

W przeciwieństwie do drewna tarasowego deski kompozytowe nie wymagają malowania i odnawiania. Deski kompozytowe mają jednolity kolor. Jednak tak jak w wypadku płytek ceramicznych poszczególne partie towaru mogą się różnić odcieniami (co oznacza, że dobranie identycznego koloru w razie konieczności wymiany deski kompozytowej może być trudne).

Deski kompozytowe kontra drewno tarasowe
Autor: Mariusz Bykowski Deski kompozytowe są wygodniejsze w układaniu niż drewniane, ale sprawiają kłopot przy wykończeniu i dopasowaniu do nietypowych miejsc
CZTERY PORY ROKU w ogrodzie
Cztery Pory Roku

Autor: GettyImages

Chcesz zobaczyć, jak zmienia się ogród w kolejnych porach roku i jakie prace należy wykonać w poszczególnych miesiącach roku?
Szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie i aranżacji ogrodu?
Potrzebujesz porad dotyczących pielęgnacji roślin?
Zajrzyj na stronę naszej nowej akcji "CZTERY PORY ROKU"!
Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci urządzić i pielęgnować ogród. Zapraszamy!

Innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy z desek kompozytowych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Wojtek
|

Przynajmniej jedna szczera i przydatna opinia.

Greg
|

Deski Teraso firma testowala na oddzialywanie soli i testy przeszly pozytywnie. Tak wiec warto.

Natalia
|

Takie wlasnie deski tak jak i chinskie powoduja ze ludzie negatywnie mowia o deskach kompozytowych. Dzis jest kilka firm na rynku ze swietnymi deskami kompozytowymi ale produkowanych na pcv i maczce drzewnej bo tylko takie wygladaja jak drewniane i w odczuciu sa takie same a do tego sa najtrwalsze. Ja polecam firme Teraso. Wystarczy porownac je z innymi a juz o obsludze klienta nie wspomne. Niektore inne firmy nawet nie odpowiedzialy na maila z wycena i pytaniami.

Aneta
|

Ja kupilem pelne deski firmy Teraso i jestem bardzo zadowolona a najbardziej moje dzieci z nowego tarasu. Co do trwalosci jak na razie nie ma zastrzeżeń. Pozdrawiam Aneta

Bogdan
|

Tak samo jak Winflor z Radomia. Byl w Obi i Obi wyrzucilo ich po roku bo same reklamacje byly.

Kasia
|

Francuska firma, ktora sprowadza deske z Chin wystarczy spytac w Castoramie bo tam ja sprzedawali i juz jej tam nie ma bo tyle reklamacji bylo.

Karol
|

Chinska ma hdpe czyli najgorszej jakosci plastik nietrwaly na temperatury i płonie jak papier. Dlatego deski kompozytowe musza byc z pcv i maczki drzewnej.

Greg
|

Bruk-bet juz tez sprzedaje kompozyty bo wiedza co jest dobre i trwale.

Aneta
|

Bruk to zimny i nieprzyjemny kamień jesli mowisz ze to lepsze od kompozytu to widocznie sprzedaje Pan kostke brukową. A co odczucia warto zapytac dziecko na czym wolałoby sie bawic. Czy na cieplej desce czy na kostce brukowej? ;)

Profesor UW
|

Deska kompozytowa dobrej jakosci to 50% maczki drzewnej oraz 50% PCV. Najtrwalszy produkt.