Impregnacja drewna krok po kroku. Jak to zrobić dobrze? Wideo #MuratorOgroduje

2024-09-26 13:44

Altany, drewniane meble, tarasy i pergole, coraz więcej jest ich w naszych ogródkach. Tworzą dodatkowe miejsce do wypoczynku, ale i świetnie wyglądają i właśnie o ich wygląd oraz ochronę trzeba zadbać. W nowym odcinku z serii „Murator Ogroduje” pokażemy, jak prawidłowo zaimpregnować drewno, jakie preparaty wybrać oraz jak prawidłowo nałożyć impregnat, aby zapewnić maksymalną ochronę. Zapraszamy na odcinek!

#MuratorOgrduje. Inpregnacja drewna
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Impregnacja drewna krok po kroku. Wideo #MuratorOgroduje

Zobacz wideo!

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany

Sponsorem odcinka jest firma Njord - producent ekstremalnie odpornych impregnatów do drewna! Drewno przeznaczone do impregnacji musi być suche, czyste i odtłuszczone. Przed pomalowaniem, szlifujemy powierzchnię materiału i oczyszczamy ją ze starych powłok. Przed użyciem impregnat trzeba dokładnie wymieszać. Impregnat jest łatwy w aplikacji i nie pozostawia smug. Zabezpiecza drewno przed działaniem promieni UV oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Zapewniając do 9-lat ochrony. Dodatkowo tworzy hydrofobową powłokę odporną na działanie glonów i grzybów. 

Co najlepsze do impregnacji drewna?

Rodzaj środka impregnującego drewno w dużej mierze zależy od tego, jakie elementy i przed czym chcemy zabezpieczyć. Do celów konstrukcyjnych (więźba dachowa, ściany szkieletowe, stropy drewniane) najczęściej używa się miękkich gatunków drewna krajowego (przede wszystkim sosnowego, ale też świerkowego), natomiast przy wykańczaniu domu zwykle wykorzystuje się drewno twardsze krajowe (przykładowo dąb, jesion, buk) bądź egzotyczne (zazwyczaj mniej podatne na atak grzybów i owadów). Z drewna buduje się też elementy małej architektury – wiaty, pergole, ogrodzenia.

Wewnątrz budynku drewno jest narażone przede wszystkim na grzyby, owady i ogień. Na zewnątrz zagraża mu dodatkowo niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych – słońca, opadów i wilgoci. Aby zapobiec zniszczeniu drewna, zabezpiecza się je impregnatem. Niektóre z tych środków nadają się do stosowania nie tylko na surowym (nowym) drewnie, lecz także na starym, by je „leczyć”.

Najpopularniejsze preparaty chroniące drewno

  • lakiery - które tworzą powłokę chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem. Mogą też chronić przed promieniowaniem UV i wilgocią, ale nie są trwałe
  • bejce - roztwory lub zawiesiny barwników, które - w procesie w procesie bejcowania - nakłada się na drewno. Nie jest to w pełni skuteczne impregnowanie drewna. Nadają kolor czyli działają w aspekcie wizualnym. Należy je później zabezpieczyć.
  • lakierobejce - połączenie obydwu powyższych rozwiązań, które łączą wszystkie ich zalety,
  • woski - które idealnie nadają się do pielęgnacji i renowacji
  • impregnaty gruntujące – wnikają głęboko w drewno, chroniąc je przed biokorozją
  • impregnaty powłokotwórcze - rekomendowane do zabezpieczenia drewna, narażonego na promieniowanie słoneczne, wilgoć i ewentualne występowanie szkodników
#MuratorOgrduje. Inpregnacja drewna
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Impregnat do drewna Njord

Cykl "Murator Ogroduje" - dla kogo jesteśmy?

#Muratorogroduje to praktyczne porady, sprawdzone rozwiązania i ciekawostki, czyli wszystko to, co musisz wiedzieć, mając ogród, przydomowy taras czy balkon. W #MuratorOgroduje odwiedzamy naszych ogrodników i ich ogrody położone w różnych zakątkach Polski. Nasi Przyjaciele dzielą się w materiałach swoją wiedzą i doświadczeniem na temat pielęgnacji ogrodu.

Zapraszamy więcej na www.youtube.com/@MuratorOgroduje

Listen to "Tynk - gipsowy czy cementowy? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.