Olejowanie tarasu - idealne zabezpieczenie drewnianych powierzchni

2022-04-01 1:33 Materiał sponsorowany
Olejowanie drewna
Autor: GettyImages Olejowanie drewna to doskonały sposób zabezpieczania drewnianych tarasów

Szukasz środka, który odżywi drewniane powierzchnie i zabezpieczy je przed rozsychaniem oraz pękaniem, a jednocześnie podkreśli piękno drewna? Olej do drewna to idealne rozwiązanie! Dzięki niemu drewno zyska dobre zabezpieczenie przed kaprysami pogody.

Doskonałym preparatem do zabezpieczania drewnianych powierzchni tarasów, podłóg, pomostów, ram okiennych, drzwi, parapetów czy mebli ogrodowych jest olej do drewna Altax.

Spis treści

  1. Olej do drewna Altax - zalety produktu
  2. Jak stosować olej do drewna - instrukcja krok po kroku
  3. Olej do drewna Altax - kolory i pojemności
  4. Altax olej do drewna - informacje na opakowaniu
  5. Konserwacja olejowanego drewna w kolejnych sezonach
polecamy
Olej do drewna Altax

Autor: Sherwin – Williams

Olej do drewna Altax

Olej do drewna Altax - zalety produktu

Olej do drewna Altax:

- zawiera olej tungowy, który jest najtrwalszym olejem naturalnym;

- nadaje się do zabezpieczania różnych gatunków drewna - zarówno krajowych, jak i egzotycznych;

- nie tworzy na drewnie powłoki, co sprawia, że warstwa zabezpieczająca nie łuszczy się i nie pęk;

- dzięki temu zaolejowaną powierzchnię można łatwo i bez dodatkowego szlifowania odnawiać;

- pięknie podkreśla naturalny rysunek drewna;- jest łatwy w nanoszeniu;

- można go stosować zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach.

Jak stosować olej do drewna - instrukcja krok po kroku

Przed rozpoczęciem aplikacji oleju, drewnianą powierzchnię należy odpowiednio przygotować. Olej należy nakładać wyłącznie na czystą, suchą, gładką (wyszlifowaną) i równą powierzchnię drewna.

uwaga!

Olej można stosować tylko na drewno surowe lub zabezpieczone impregantem gruntujacym lub wcześniej olejowane. Oleju nie należy stosować na drewno, które było wcześniej pomalowane innym produktem powłokotwórczym: impregnatem, lakierobejcą , lakierem itp.

1. Dobrze mieszamy olej. Przed rozpoczęciem olejowania, produkt trzeba bardzo dokładnie wymieszać aż do uzyskania jednolitej konsystencji i barwy. Ta czynność jest niezwykle ważna szczególnie w przypadku oleju z pigmentami. Mieszanie oleju należy powtarzać co jakiś czas podczas nakładania oleju, ponieważ pigmenty mogą z czasem opadać na dno opakowania, co skutkować będzie zmianami w konsystencji produktu, a w konsekwencji różnicy w koloryzacji.

2. Wcieramy olej w drewno. Aplikacja oleju do drewna różni się znacząco od aplikacji innych preparatów przeznaczonych do konserwacji drewna, takich jak impregnaty, lakiery czy lakierobejce.

Olejem nie malujemy drewna, ale go nasączamy!

Technika aplikacji oleju polega na jego wcieraniu w drewno - za pomocą miękkiej szmatki lub pędzla. Preparat nanosimy wzdłuż słojów drewna.Olej nakładamy kilkakrotnie, za każdym razem niewielkimi porcjami, aż do maksymalnego nasycenia drewna preparatem. Kolejną warstwę oleju nakładamy dopiero wtedy, gdy poprzednia wniknęła w drewno.

3. Ścieramy nadwyżkę oleju. Nakładanie drewna olejem przerywamy wtedy, gdy na powierzchni drewna zaczną pojawiać się tzw. mazy (widoczny niewchłonięty olej). Nadmiar oleju starannie wycieramy czystą suchą szmatką - jeśli tego nie zrobimy, powierzchnia drewna będzie się później kleić.

4. Pozostawiamy olej do wyschnięcia. Tak zaolejowane drewno zostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny.

5. Uzupełniamy ubytki. Po 24 godzinach oglądamy dokładnie zaolejowaną powierzchnię drewna. Może zdarzyć się tak, że niektóre miejsca będą matowe w porównaniu do lekko błyszczących pozostałych obszarów. Świadczy to o tym, że w miejscach tych olej wniknął głębiej w głąb drewna, co spowodowało, że jego powierzchnia jest słabiej zabezpieczona. Należy uzupełnić warstwę oleju w tych miejscach, polerując je szmatką zwilżoną w oleju. Pamiętajmy, aby na koniec zebrać niewchłonięty olej suchą czystą szmatką. Po tym zabiegu pozostawiamy ponownie drewno do wyschnięcia na kolejne 24 godziny.

Olej do drewna Altax
Autor: Sherwin – Williams Kolory oleju do drewna Altax

Olej do drewna Altax - kolory i pojemności

Olej do drewna Altax dostępny jest w wersji bezbarwnej oraz w modnych kolorach: dąb, kasztan, tik, szary, antracyt, bielony, palisander angielski. Wybierając kolor oleju należy wziąć pod uwagę to, że ostateczny efekt kolorystyczny zależy m.in. od olejowanego gatunku drewna - kolor uzyskany na sośnie będzie odmienny od uzyskanego na dębinie. Nie zaleca się stosowania wersji bezbarwnej do drewna modrzewiowego - lepiej do niego użyć produkt z pigmentem.

Wersja bezbarwna oleju występuje w pojemnościach: 0,75 l, 2,5 l oraz 10 l, wersje barwne w pojemnościach 0,75 l, 2,5 l.

Olej do drewna Altax
Autor: Sherwin – Williams Olej do drewna Altax

Altax olej do drewna - informacje na opakowaniu

Na opakowaniu oleju do drewna Altax znajdują się najważniejsze informacje potrzebne do stosowania preparatu. Oprócz nazwy produktu, jego koloru, pojemności i wydajności, zamieszczono tutaj główne cechy produktu oraz miejsca stosowania. Dodatkowo zamieszczono zdjęcia obrazujące sposób nakładania oleju na drewno.

Konserwacja olejowanego drewna w kolejnych sezonach

Przynajmniej raz w sezonie, a najlepiej raz wiosną i raz jesienią, należy przetrzeć drewniane powierzchnie szmatką zwilżoną w oleju, by uzupełnić warstwy preparatu wypłukane przez deszcze. Tak zabezpieczony i pielęgnowany drewniany taras będzie cieszył nas przez lata.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE