Olejowanie tarasu - idealne zabezpieczenie drewnianych powierzchni
Szukasz środka, który odżywi drewniane powierzchnie i zabezpieczy je przed rozsychaniem oraz pękaniem, a jednocześnie podkreśli piękno drewna? Olej do drewna to idealne rozwiązanie! Dzięki niemu drewno zyska dobre zabezpieczenie przed kaprysami pogody.
Doskonałym preparatem do zabezpieczania drewnianych powierzchni tarasów, podłóg, pomostów, ram okiennych, drzwi, parapetów czy mebli ogrodowych jest olej do drewna.
Jak stosować olej do drewna - instrukcja krok po kroku
Przed rozpoczęciem aplikacji oleju, drewnianą powierzchnię należy odpowiednio przygotować. Olej należy nakładać wyłącznie na czystą, suchą, gładką (wyszlifowaną) i równą powierzchnię drewna.
Olej można stosować tylko na drewno surowe lub zabezpieczone impregantem gruntujacym lub wcześniej olejowane. Oleju nie należy stosować na drewno, które było wcześniej pomalowane innym produktem powłokotwórczym: impregnatem, lakierobejcą , lakierem itp.
1. Dobrze mieszamy olej. Przed rozpoczęciem olejowania, produkt trzeba bardzo dokładnie wymieszać aż do uzyskania jednolitej konsystencji i barwy. Ta czynność jest niezwykle ważna szczególnie w przypadku oleju z pigmentami. Mieszanie oleju należy powtarzać co jakiś czas podczas nakładania oleju, ponieważ pigmenty mogą z czasem opadać na dno opakowania, co skutkować będzie zmianami w konsystencji produktu, a w konsekwencji różnicy w koloryzacji.
2. Wcieramy olej w drewno. Aplikacja oleju do drewna różni się znacząco od aplikacji innych preparatów przeznaczonych do konserwacji drewna, takich jak impregnaty, lakiery czy lakierobejce.
Olejem nie malujemy drewna, ale go nasączamy!
Technika aplikacji oleju polega na jego wcieraniu w drewno - za pomocą miękkiej szmatki lub pędzla. Preparat nanosimy wzdłuż słojów drewna.Olej nakładamy kilkakrotnie, za każdym razem niewielkimi porcjami, aż do maksymalnego nasycenia drewna preparatem. Kolejną warstwę oleju nakładamy dopiero wtedy, gdy poprzednia wniknęła w drewno.
3. Ścieramy nadwyżkę oleju. Nakładanie drewna olejem przerywamy wtedy, gdy na powierzchni drewna zaczną pojawiać się tzw. mazy (widoczny niewchłonięty olej). Nadmiar oleju starannie wycieramy czystą suchą szmatką - jeśli tego nie zrobimy, powierzchnia drewna będzie się później kleić.
4. Pozostawiamy olej do wyschnięcia. Tak zaolejowane drewno zostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny.
5. Uzupełniamy ubytki. Po 24 godzinach oglądamy dokładnie zaolejowaną powierzchnię drewna. Może zdarzyć się tak, że niektóre miejsca będą matowe w porównaniu do lekko błyszczących pozostałych obszarów. Świadczy to o tym, że w miejscach tych olej wniknął głębiej w głąb drewna, co spowodowało, że jego powierzchnia jest słabiej zabezpieczona. Należy uzupełnić warstwę oleju w tych miejscach, polerując je szmatką zwilżoną w oleju. Pamiętajmy, aby na koniec zebrać niewchłonięty olej suchą czystą szmatką. Po tym zabiegu pozostawiamy ponownie drewno do wyschnięcia na kolejne 24 godziny.