Nemezja - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie nemezji

Nemezja (Nemesia) to grupa roślin jednorocznych (rzadziej bylin), które łączy obfite, długie kwitnienie i bajeczne barwy kwiatów. Nemezje są często uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach, czasem zdobią także ogrody. Poznaj zasady uprawy i pielęgnacji nemezji.
Nemezje to rośliny należące do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Rodzaj Nemesia obejmuje kilkadziesiąt gatunków, z których największe walory dekoracyjne mają:
- nemezja powabna (Nemesia strumosa),
- nemezja rozłożysta (Nemesia fruticans),
- nemezja wielobarwna (Nemesia versicolor)
- oraz mieszańce.
Nemezje to zazwyczaj niskie rośliny, osiągające 20-40 cm wysokości. Kwitną długo – od wiosny do końca lata, czasem nawet jesienią. Kwiaty nemezji mogą być jedno-, dwu- lub wielobarwne. Mają około 2 cm średnicy.

Popularne odmiany nemezji
- Nemezja powabna 'Orange Prince'- wyróżnia się wyrazistymi, intensywnie pomarańczowymi kwiatami (w różnych odcieniach). Osiąga niewielkie rozmiary, 15-20 cm wysokości. Najczęściej kwitnie od czerwca do września.
- Nemezja powabna 'Blue Gem' – odmiana ceniona ze względu na atrakcyjne kwiaty w kolorze szafirowym. Kwitnie od czerwca do września. Dorasta do 20 cm wysokości.
- Nemezja powabna 'Fire King' – odmiana o kwiatach karminowych. Kwitnie od czerwca do września. Osiąga 15-20 cm wysokości.
- Nemezja powabna 'Helvetia' – odmiana o biało-czerwonych kwiatach.
- Nemezja rozłożysta 'Blue Bird' – osiąga 25-30 cm wysokości. Kwitnie na fioletowo-niebiesko od wiosny do początku jesieni.
>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty
Nemezja - wymagania i uprawa
- Nemezja - stanowisko. Optymalne dla nemezji są stanowiska słoneczne, ciepłe i jednocześnie zaciszne. W takich warunkach rośliny najobficiej kwitną. W miejscach lekko ocienionych uprawa będzie trochę łatwiejsza, kwitnienie dłuższe, ale rośliny wytworzą trochę mniej kwiatów.
- Nemezja - podłoże. Optymalne są gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Nemezje tolerują szeroki zakres pH (od lekko kwaśnego do lekko zasadowego). Radzą sobie także na słabszych glebach.
- Nemezja - uprawa z nasion i sadzenie. Nemezja nie jest mrozoodporna – w Polsce uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Nasiona wysiewa się w kwietniu – do inspektów (w pierwszej dekadzie) lub wprost do gruntu (zazwyczaj w ostatniej dekadzie, bezpieczniej na początku maja). Warto je siać od razu w rzędach oddalonych co 15-20 cm (to optymalna rozstawa) a potem pikować. Nasiona kiełkują po 10-14 dniach. Zakupione rozsady najlepiej sadzić od połowy maja. Młode sadzonki warto uszczykiwać, to pobudzi krzewienie (rośliny będą atrakcyjniej wyglądały).
- Nemezja - pielęgnacja. Nemezje nie są szczególnie wytrzymałe na suszę, dlatego należy je regularnie podlewać. W praktyce może to oznaczać, że rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają podlewania latem 1-2 razy dziennie. Czynność zaleca się wykonać wieczorem lub rano (ograniczenie strat wody i poparzenia roślin). Przydatne może być także ściółkowanie (nie tylko zmniejszy stopień wyparowywania wody z gleby, ale także rozwiąże problem z zachwaszczeniem). Nawożenie nemezji powinno być intensywne – na niedługo przed i podczas kwitnienia warto stosować nawozy wieloskładnikowe lub potasowo-fosforowe. Dawki standardowe – zgodnie z zaleceniami producenta dla roślin ozdobnych. Dawkowanie nawet co 7-10 dni. Po kwitnieniu rośliny warto przyciąć (wciąż stosując nawozy) - wtedy jest duża szansa, że w danym sezonie zakwitną jeszcze raz. Nie trzeba ich przechowywać do następnego sezonu (nie ma to sensu), więc po sezonie zaschnięte sadzonki po prostu wyrzuca się. Jeśli nie mają śladów chorób lub szkodników, można je kompostować.
Rodzaj Nemesia jest raczej odporny na choroby i szkodniki. Kluczem są prawidłowe zabiegi pielęgnacyjne i niedopuszczanie do zalewania (zalegania wody).
Autor: GettyImages
Kwiaty nemezji mogą być jedno-, dwu- lub wielobarwne
Polecany artykuł:
Zastosowanie nemezji w ogrodzie
Najpopularniejsze wykorzystanie nemezji to ozdoba balkonów i tarasów. Niewielka wysokość roślin, a także długie, efektowne i obfite kwitnienie sprawiają, że nemezje to idealne kwiaty balkonowe. Mogą być uprawiane w skrzynkach balkonowych mocowanych do balustrad, pojemnikach wiszących lub wolnostojących.
W ogrodzie z nemezji warto tworzyć obwódki rabat, dekorować obrzeża nawierzchni lub trawników. Mogą także zdobić mury i szczeliny między kamieniami. Na rabatach warto wysadzać nemezje po przekwitnięciu roślin cebulowych kwitnących wiosną.
Bogactwo odmian nemezji sprawia, że można tworzyć z nich efektowne kompozycje w obrębie rodzaju lub gatunku. Nemezje nadają się na kwiat cięty - są idealne do mini-bukietów.

Polecany artykuł:
Polecany artykuł: