Pielęgnacja roślin balkonowych w sezonie: podlewanie, nawożenie, ochrona i usuwanie przekwitłych kwiatów

2021-06-25 8:42
Pielęgnacja roślin balkonowych
Autor: GettyImages Przez cały sezon dbajmy o rośliny na balkonie - odwdzięczą się obfitym kwitnieniem

Aby rośliny balkonowe były zdrowe i pięknie kwitły, trzeba je pielęgnować cały sezon: podlewać, nawozić, chronić przed szkodnikami i chorobami i usuwać przekwitłe kwiaty. Jak pielęgnować rośliny balkonowe w sezonie.

Relaks wśród pięknych roślin na ukwieconym balkonie może dać dużo satysfakcji, jednak tylko wtedy, kiedy otaczające nas kwiaty będą zdrowe i zadbane. Rośliny balkonowe pozostawione same sobie, w niedługim czasie zaczną wyglądać mało atrakcyjnie i szybko stracą walory dekoracyjne.

Kwiaty balkonowe rosnąc w pojemnikach mają do dyspozycji ograniczoną ilość miejsca oraz niewiele podłoża, dlatego wymagają więcej uwagi, niż rośliny rabatowe. Przede wszystkim oczekują systematycznego podlewania i nawożenia, ale będą też wdzięczne za dodatkową opiekę, polegającą głównie na ściółkowaniu podłoża, ochronie przed chorobami i szkodnikami oraz usuwaniu przekwitłych kwiatostanów i zaschniętych liści. Wszystkie te zabiegi mogą wydawać się mniej ważne od podlewania, jednak wbrew pozorom są dość istotne i jeśli będą wykonywane systematycznie dadzą naprawdę zaskakujące efekty. Podpowiadamy jak pielęgnować rośliny balkonowe w sezonie.

Pielęgnacja roślin balkonowych w sezonie: nawożenie

Nawożenie ma za zadanie uzupełnić w podłożu brakujące składniki pokarmowe, dzięki czemu rośliny będą mogły bujniej kwitnąć i ładniej się rozrastać. Do dokarmiania wybierajmy nawozy dedykowane konkretnej grupie roślin, gdyż wtedy będą zawierały najbardziej optymalny zestaw składników mineralnych, np. dla roślin kwitnących wybierzmy nawozy ze zwiększoną ilością potasu i fosforu, natomiast dla zielonych pnączy lub roślin o dużej ilości zielonych pędów, przeznaczmy nawóz o podwyższonej zawartości azotu.

Nawożenie roślin balkonowych. Kiedy, czym i jak nawozić kwiaty na balkonie>>

Pielęgnacja roślin balkonowych w sezonie: ściółkowanie podłoża

Dość pomocna w pielęgnacji roślin balkonowych może się też okazać włóknina. W ciepłe dni ziemia w pojemnikach wysycha bardzo szybko, przez co rośliny cierpią z powodu suszy. Takiej sytuacji może zapobiec ściółkowanie podłoża włókniną, ograniczającą parowanie i utrudniającą rozwój ewentualnych chwastów.

Pielęgnacja roślin balkonowych w sezonie: ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami

Rośliny w pojemnikach są jednak narażone nie tylko na suszę, ale też na atak ze strony chorób i szkodników, dlatego ważne jest systematyczne kontrolowanie ich stanu zdrowia i natychmiastowe reagowanie na jakiekolwiek objawy patogenów lub żerowania szkodników, gdyż na małej przestrzeni będą się błyskawicznie się rozprzestrzeniać i atakować kolejne rośliny.

Najczęstsze choroby roślin balkonowych: szara pleśń, rdza, mączniak prawdziwy>>

Pielęgnacja roślin balkonowych w sezonie: usuwanie przekwitłych kwiatów

W pielęgnacji kwiatów balkonowych nie mniej ważne jest usuwanie z roślin przekwitłych kwiatów. Nie mogąc wytworzyć nasion, rośliny będą ponawiały próby, wydając coraz więcej nowych kwiatów. Warto też pamiętać, że na obumarłych płatkach kwiatowych, podobnie jak na opadłych liściach, lubią rozwijać się choroby grzybowe, które mogą przenosić się na zdrową część rośliny. Usuwanie przekwitłych kwiatów należy wykonywać jednak bardzo ostrożne, gdyż przez nieuwagę można łatwo uszkodzić delikatne pąki kwiatowe, znajdujące się w pobliżu usuwanego kwiatostanu.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają