Pelargonie na 1001 sposobów – aranżacje, kwietniki DIY, patenty, dzięki którym będą kwitły jak szalone!
Jeśli marzysz o efektownym balkonie, tarasie czy ogrodzie – pamiętaj o pelargoniach. Są wytrzymałe, a więc idealne nawet dla tych, którzy "nie mają ręki" do kwiatów i początkujących. Mamy dziesiątki odmian, a jedna piękniejsza od drugiej. Możesz z nich wyczarować prawdziwe cuda…
Spis treści
- Pelargonie – kwiaty uniwersalne
- Pelargonie monochromatycznie
- Kolorowe pelargonie – łącz je ładnie
- Pelargonie na 1001 sposobów - galeria pomysłowych aranżacji
- Kwietnik z filiżanki DIY
- Kapeluszowy kwietnik DIY
- Lakierowana osłonka DIY
- Jak dbać o pelargonie, by pięknie kwitły
- Warto wiedzieć!
Pelargonie – kwiaty uniwersalne
Pelargonie nie mają wad! Urodziwe, łatwe w uprawie, bardzo odporne i ponadczasowe. Sprawdzą się zarówno w aranżacjach retro i rustykalnych, jak i w kompozycjach bardzo nowoczesnych. To racja, bo pelargonie to kwiaty uniwersalne, które można wykorzystać na wiele sposobów.
Pelargonie monochromatycznie
Chcesz stworzyć elegancką kompozycję? Wybierz pelargonie w jednym kolorze, a nawet odcieniu. Ten patent zawsze się sprawdza. Kolor kwiatów warto dobrać do fasady domu, jeśli mają być na parapecie, balkonie czy tarasie, albo wystroju werandy itp. Białe i pastelowe pelargonie robią doskonałą robotę zwłaszcza wtedy, gdy ściany albo aranżacja są ciemne, zacienione itp., bo dodają światła i energii.
Kolorowe pelargonie – łącz je ładnie
Można śmiało łączyć różne kwiaty w różnych kolorach, ale pamiętaj o kilku zasadach. Im więcej odcieni, tym aranżacja staje się bardziej wizualnie dynamiczna oraz wymaga większej wprawy i uwagi w tworzeniu. Trzeba też wtedy w sposób przemyślany wprowadzać tekstylia i inne dodatki na taras itp. (neutralne pozwolą wybrzmieć w pełni kwiatom, wzorzyste mogą wprowadzić chaos). Lepiej unikać połączenia odcieni jasnego różu i czerwieni, ale już czerwień i fiolet mogą wyglądać ciekawie. Białe pelargonie są uniwersalne – pasują do każdej kompozycji i ładnie podkreślają kwiaty kolorowe.
Pelargonie na 1001 sposobów - galeria pomysłowych aranżacji
Autor: Pelargonium for Europe
Kwiaty w odcieniach fioletu i różu uzupełnione białymi to zawsze strzał w dziesiątkę. Tworzą piękną, eteryczną i romantyczną kompozycję. Gdy kwiaty są w delikatnych odcieniach, osłonki na doniczki także powinny być stonowane, by nie przyćmiły urody roślin tak, jak w tej rustykalnej propozycji (Pelargonium for Europe).
Kwietnik z filiżanki DIY
Autor: Pelargonium for Europe
Filiżanki ze spodeczkami, które ci się opatrzyły, są zdekompletowane lub uszkodzone, możesz przerobić na atrakcyjny kwietnik wiszący. Filiżankę z kwiatem zawieś na balkonie, tarasie albo w ogrodzie na gałęzi. Obok możesz zawiesić dodatkowe filiżanki: karmniki i poidełka dla ptaków i owadów.
Kapeluszowy kwietnik DIY
Autor: Pelargonium for Europe
Dekoracja ze słomkowych kapeluszy jest bardzo wakacyjna – podkreśli wystrój tarasu czy balkonu w stylu marynistycznym, rustykalnym, boho... Możesz zawiesić jeden kapeluszowy kwietnik lub kilka, dodać kapelusze, które są normalnie używane itp.
Lakierowana osłonka DIY
Autor: Pelargonium for Europe
Lakiery do paznokci mogą zmienić zwykłe osłonki w wyjątkowe przedmioty dekoracyjne. Kwiaty (np. pelargonie, Pelargonium for Europe) będą się w nich atrakcyjnie prezentować. To pomysł DIY, który łatwo zrealizować bez zbędnych kosztów, a ponadto można wykorzystać stare lakiery do paznokci, które trafiłyby inaczej do kosza.
Jak dbać o pelargonie, by pięknie kwitły
Pelargonie to wytrzymałe rośliny. Dają sobie radę w słońcu i półcieniu. Nie darują ci tylko jednego – nadmiernego podlewania. Podlewaj je więc, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Aby uchronić rośliny przez przelaniem, pamiętaj o dziurkach odpływowych w dnach donic. Jeśli zaś chcesz je hodować w dużym pojemniku, np koszu itp., to wyłóż go folią ogrodniczą. Na dno daj warstwę drenażu (np. żwir, keramzyt), nasyp podłoże i posadź rośliny. Drugi sposób to „podniesienie” dna pojemnika. Włóż do niego np. kawałki odpornej na odkształcenia pianki, a na nich ustaw doniczki z roślinami.
Regularnie nawoź pelargonie. Wiosną, kiedy chcesz, by rośliny szybko się rozrosły, warto je nawozić preparatem z przewagą azotu (np. trzy razy co 7-10 dni lub według instrukcji). Gdy już przybędzie gałązek i listków, zacznij stosować nawóz potasowo-fosforowy, aby wspomóc ich kwitnienie.
Regularnie usuwaj przekwitłe kwiaty – to pobudza roślinę do wytwarzania kolejnych.