Milin amerykański - ekspansywne pnącze o pięknych kwiatach

2020-06-17 9:57

Milin amerykański to bardzo atrakcyjne, ale ekspansywne pnącze, ozdobne zarówno z liści, jak i kwiatów. Milin amerykański kwitnie na przełomie lata i jesieni.

Milin amerykański (łac. Campsis radicans) należy do rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae). Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (z południowo-wschodnich stanów). Jest wieloletnim pnączem, które zrzuca liście na zimę. Rośnie bujnie, osiągając od 6 do 10 m (rocznie przyrasta 2–4 m). Wspina się po podporach przy pomocy korzeni czepnych i wijących pędów.

Milin - kiedy kwitnie

Milin amerykański kwitnie na przełomie lata i jesieni (w sierpniu i wrześniu). Jego ozdobne, trąbkowate kwiaty mają 5–7 cm długości i w zależności od odmiany jaskrawopomarańczową, pomarańczowoczerwoną, szkarłatną lub żółtą barwę. Są zebrane w baldachogrona po 4–12. Liście milinu są ciemnozielone, złożone z 7–11 ząbkowanych listków, pokrytych od dołu drobnymi włoskami; jesienią przybierają żółtawe zabarwienie.

>>Przeczytaj też: Pnącza: rośliny mało wymagające. Gdzie sadzić i jak pielęgnować pnącza

Milin - ekspansywne pnącze

Milin jest pnączem ekspansywnym, dającym liczne odrosty, całkowicie odpornym, jeśli posadzimy je w osłoniętym i nasłonecznionym miejscu. Na zimę dobrze jest okryć podstawę rośliny kopcem z liści lub igliwia na wysokość 25–30 cm. Roślina lubi gleby zasobne w składniki pokarmowe, gliniaste lub próchniczne. Polecany jest do sadzenia przy południowych ścianach, ogrodzeniach, altanach, pergolach, kratach, tyczkach i innych, mocnych podporach.

Milin rozmnażamy przez sadzonki półzdrewniałe, latem lub przez odkłady zimą. Wiosną przycinamy zeszłoroczne pędy, na których były kwiaty, między drugim a czwartym pąkiem.

Milin amerykański
Autor: GettyImages Milin amerykański
Pnącza w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE