Milin amerykański - ekspansywne pnącze o pięknych kwiatach

2020-06-17 9:57 Redakcja serwisu

Milin amerykański to bardzo atrakcyjne, ale ekspansywne pnącze, ozdobne zarówno z liści, jak i kwiatów. Milin amerykański kwitnie na przełomie lata i jesieni.

Milin amerykański (łac. Campsis radicans) należy do rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae). Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (z południowo-wschodnich stanów). Jest wieloletnim pnączem, które zrzuca liście na zimę. Rośnie bujnie, osiągając od 6 do 10 m (rocznie przyrasta 2–4 m). Wspina się po podporach przy pomocy korzeni czepnych i wijących pędów.

Milin - kiedy kwitnie

Milin amerykański kwitnie na przełomie lata i jesieni (w sierpniu i wrzesniu). Jego ozdobne, trąbkowate kwiaty mają 5–7 cm długości i w zależności od odmiany jaskrawopomarańczową, pomarańczowoczerwoną, szkarłatną lub żółtą barwę. Są zebrane w baldachogrona po 4–12. Liście milinu są ciemnozielone, złożone z 7–11 ząbkowanych listków, pokrytych od dołu drobnymi włoskami; jesienią przybierają żółtawe zabarwienie.

>>Przeczytaj też: Pnącza: rośliny mało wymagające. Gdzie sadzić i jak pielęgnować pnącza

Milin - ekspansywne pnącze

Milin jest pnączem ekspansywnym, dającym liczne odrosty, całkowicie odpornym, jeśli posadzimy je w osłoniętym i nasłonecznionym miejscu. Na zimę dobrze jest okryć podstawę rośliny kopcem z liści lub igliwia na wysokość 25–30 cm.
Roślina lubi gleby zasobne w składniki pokarmowe, gliniaste lub próchniczne. Polecany jest do sadzenia przy południowych ścianach, ogrodzeniach, altanach, pergolach, kratach, tyczkach i innych, mocnych podporach.

Milin rozmnażamy przez sadzonki półzdrewniałe, latem lub przez odkłady zimą.
Wiosną przycinamy zeszłoroczne pędy, na których były kwiaty, między drugim a czwartym 4 pakiem.

Milin amerykański
Autor: GettyImages
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Nestor
|

przepięknie kwitnąca roślina atrakcyjna na każdej działce czy w ogrodzie polecam

Wisienka
|

Posadziłam kiedyś milin przy ścianie domu. Podczas ocieplania budynku musiałam milin wykopać i przenieść w inne miejsce. Okazuje się, że teraz mam milin wszędzie, w promieniu około 2 metrów od miejsca w którym kiedyś rósł. Nie mogę się go pozbyć. Zachowuje się jak perz. Mam go juz serdecznie dość.

aska
|

sadzonka milinu w dobrym sklepie ogrodniczym kosztuje 12 zl, jest duza, okolo 90cm,,posadzilam u siebie, kolo pergoli, juz wyrosla na okolo2m,, dodalam ziemi kompostowej duzo, , Wykopalam dól 70cm na 70,, gleboki na 80cm. wsypalam kompost , i posadzilam milin,,jest piekny i zdrowy...rosnie,

Anonymous
|

W naszym serwisie jest dział ogłoszeń drobnych (http://www.wymarzonyogrod.p... - ogłoszenie można zamieścić bezpłatnie. proponujemy wstawić ogłoszenie dotyczące milina korzystając z formularza na stronie http://www.wymarzonyogrod.p...

Kazkozak
|

zasialem w marcu do doniczki i dzisiaj mam cztery czy pięć sadzonek zaraz je wysadze do ogrodu . Ciekaw jestem jakie wyrosną i czy beda kwitły?

dana
|

posadziłam jesienią, a teraz dowiedziałam się, że jest ekspansywny. strasznie sie boję pnączy, które maja podziemne odrosty, że nad nimi nie zapanuję i zaczną coraz więcej ogrodu zajmować. Ze strachu zniszczyłam już rdestóewkę i dławisza. Chyba tego milina wykopię. Dlaczego sprzedawcy nie informują o tym??? Są nieuczciwi.

lilianna
|

kwitnie dopiero,gdy się go przycina i wtedy jest pełno sadzonek wokół rosliny, ścinam kosiarką sadzonkli nowe,a one nadal rosną-piękne kwiaty

maniusika
|

mam żółty ale jeszcze nie kwitnie ale i czerwony musze sobie kupić bardzo pięknie wyglądają kwiaty

Anonymous
|

... juz w moim ogrodzie od 3 lat-to piekne pnacze,szybko rosnie i nie ma wielkich wymagan-POLECAM,bo naprawde warto miec ja w swom ogrodku

maniusjka
|

piękny jesy ten czerwony a ja mam żólty jeszcze mi nie kwitnie