Patio w domu, czyli jak urządzić ogród wewnątrz domu

2019-08-30 11:05

Patio to wewnętrzny dziedziniec charakterystyczny dla architektury hiszpańskiej, portugalskiej i iberoamerykańskiej. W naszej strefie klimatycznej takie rozwiązanie jest rzadko spotykane, choć sprawdziłoby się zwłaszcza tam, gdzie działki są małe, a zabudowa zwarta, trudno więc o spokój i prywatność. Podpowiadamy jak urządzić patio.

patio3.jpg
Autor: Archiwum serwisu Nowoczesne patio (fot. www.thinkstockphotos.com)

Dobrze zaprojektowany dom z patio ma liczne zalety, bo odwracamy tradycyjną sytuację: ogród nie otacza domu, a staje się jego wewnętrzną przestrzenią. Dzięki takiemu rozwiązaniu "odwracamy się" od hałaśliwego otoczenia, np. ruchliwych ulic, sąsiadów, czy obiektów użyteczności publicznej. Zacisznym centrum domu i miejscem wypoczynku staje się patio. Jeśli dobrze przemyślimy sposób urządzenia go, stanie się dodatkową przestrzenią, zmieniającą swą estetykę zgodnie z rytmem natury. Duże okna i odpowiednie rozplanowanie wnętrz domu sprawią, że sąsiadujące z patio pomieszczenia będą doświetlone i zapanuje w nich specyficzny "ogrodowy" nastrój. W ten sposób zatrze się granica między przyrodą a architekturą.

Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie >>>

Jak urządzić patio?

Warto tej sprawie poświęcić chwilę zastanowienia, bo wyposażanie niewielkiej przestrzeni ograniczonej czterema ścianami - a z taką mamy tu zazwyczaj do czynienia, nie jest łatwe. Zwłaszcza, że służy ona nie tylko wypoczynkowi, ale też jest oglądana z otaczających ją pomieszczeń. Warto więc dążyć do tego, by widok na patio był z każdej strony atrakcyjny. Pamiętajmy też, że w tym przypadku "mniej znaczy więcej", bo małą przestrzeń łatwiej jest zagracić.

Zacznijmy od zastanowienia się czy nasz mini ogródek ma być jedynie dekoracyjny - bo po otwarciu panoramicznych okien możemy biesiadować w salonie, relaksować się we własnej sypialni, a przy tym czuć się jak w ogrodzie, czy też chcemy by w sezonie ogrodowym przejmował część funkcji domu. W pierwszym przypadku najważniejsze staną się rośliny i elementy dekoracyjne, w drugim muszą się pojawić meble ogrodowe i trzeba zadbać, by całkowicie nie wypełniły tej stosunkowo niewielkiej przestrzeni.
Przed dokonaniem zakupów warto więc zmierzyć powierzchnię patio i zrobić szkic, a potem "wpisywać" wybrane elementy wyposażenia, by zorientować się w ich proporcjach. Pamiętajmy, że w dużych przestrzeniach sklepów i centrów ogrodniczych wszystko wydaje się znacznie mniejsze niż jest w rzeczywistości.

Patio
Autor: GettyImages Patio z powodzeniem może służyć jako letnia jadalnia

Wybierzmy styl aranżacji

Dostosujmy stylistykę patio do wnętrz z nim sąsiadujących. Jeśli skłaniamy się do rozwiązań prostych i minimalistycznych możemy wybrać trawnik z oczkiem wodnym, fontanną i grupą pięknych roślin albo zieloną płaszczyznę murawy skontrastować z bryłami niskich żywopłotów, a jako kontrapunkt dodać rzeźbę lub niewielkie drzewo (np. odmianę jabłoni ozdobnej, wiśni ozdobnej czy magnolii). Jeśli chcemy ustawić meble warto wyposażyć patio w utwardzoną nawierzchnię, która nie tylko zapobiegnie niszczeniu podłoża, ale też będzie wyglądać efektownie. Otoczmy ją roślinami, które stworzą miły klimat dla wypoczywających czy biesiadujących.
Ciekawym rozwiązaniem dla poszukujących spokoju i wyciszenia jest założenie ogrodu japonizującego czyli miniaturowego krajobrazu z formowanymi jałowcami lub sosnami, azaliami, kamieniami i żwirową nawierzchnią (przykłady można znaleźć na dostępnych ilustracjach).
Na drugim biegunie estetycznym znajduje się zielona gęstwina, czyli rośliny wypełniające małą przestrzeń patia, a przeznaczone głównie do oglądania z wnętrza domu.

Pomysł na eleganckie patio
Elaganckie patio

Autor: Piotr Gorączko

W tym patio na tle ciemnych ścian dobrze widać sylwetki kwitnących na biało roślin

To niewielkie wnętrze ogrodowe otoczone z trzech stron ścianami zostało zaaranżowane tak, aby można w nim było urządzać przyjęcia pod gołym niebem. Stąd dość duża liczba nieregularnie rozmieszczonych siedzisk.

Postawiono na zestawienia kontrastowe. Na tle ciemnych ścian dobrze widać sylwetki kwitnących na biało roślin oraz trzech przyciągających wzrok, iluminowanych od dołu donic. Elegancka posadzka z jasnoszarego marmuru rozjaśnia wnętrze, a postawione na niej ciemnoszare siedziska dzięki podcięciom u podstawy wydają się zawisać w powietrzu.

Do pomalowania tego patio użyto w zasadzie tylko trzech kolorów: grafitowego - na ściany i siedziska, mahoniowego – na elementy drewniane, oraz białego – na donice. Dzięki temu zachowano w nim wrażenie porządku mimo wielobarwnej masy różnorodnych gatunków roślin.
Pergola umieszczona pośrodku wnętrza w dni słoneczne daje przyjemnie, przefiltrowane przez kolorowe szybki światło, a w czasie słoty chroni przed deszczem.

Patio naszej rzeczywistości

Ponieważ domy z wewnętrznym dziedzińcem są w naszej kulturze rzadkością, szukamy rozwiązań, które w ogrodzie mogą pełnić podobną funkcję. Miano "patio" zyskują czasami placyki wypoczynkowe otoczone "ścianami" z żywopłotów, paneli z drewnianych listew lub wikliny, lekkie kontrukcje z trzech stron zmknięte płóciennymi panelami lub gąszczem pnączy. Obowiązują tu podobne zasady estetyczne - najważniejsze, by powstało wygodne i zaciszne miejsce wypoczynku.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Pozostałe podkategorie