Okiennice zewnętrzne - tradycyjne osłony okienne

2019-12-02 11:39

Okiennice to stary i trochę zapomniany sposób zacieniania okien, droższy niż rolety i żaluzje. Dzięki okiennicom zyskuje się piękną ozdobę domu. Może zatem warto? Zobacz, jak zbudowane są okiennice i jak są montowane.

Okiennice okienne - stary sprawdzony sposób osłaniania okien
Autor: Andrzej Szandomirski Okiennice można zamykać na pręt z zaczepem, który trzeba osadzić w uchwycie na parapecie. Żeby okiennica nie trzaskała na wietrze, warto ją zablokować uchwytem zamocowanym do elewacji

Okiennice to kwintesencja osłonowej klasyki. Znane są od zamierzchłych czasów i wciąż cieszą się popularnością. Sprzedawane są modele będące wiernym odwzorowaniem okiennic znanych z budownictwa ludowego, pasujące rzecz jasna do domów o architekturze nawiązującej do stylu regionalnego, ale też nowocześniejsze, których nie powstydzą się domy modernistyczne. Okiennice to coś więcej niż dekoracyjny akcent. Skutecznie chronią i przed upałem, i przed chłodem, i przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Niektóre również przed złodziejami. Obecnie okiennice częściej spotyka się w domach letniskowych, znacznie rzadziej – w nowych domach całorocznych. Szkoda, bo okiennice – oprócz dekoracyjnego wyglądu – mają wiele zalet.

Jakie wybrać okiennice?

Okiennice mają różne kształty i wykończenie. Mogą być okiennice jednoskrzydłowe lub wieloskrzydłowe – te montuje się w szerszych oknach i zwykle składa w harmonijkę. Dzięki różnym wzorom, okiennice można dopasować nie tylko do elewacji, ale również do kształtu okna – są okiennice z prostą lub zaokrągloną górną krawędzią. Okiennice mocuje się do bocznej części ościeżnicy albo do ściany – zależnie od rodzaju okuć. Okucia są zwykle metalowe oksydowane i pomalowane farbami antykorozyjnymi. Jeśli okiennice mają być tylko dekoracją, to można zamontować ich atrapy. Takich okiennic się nie zamyka – są na stałe zamocowane do ściany domu. Okiennice drewniane – wykonane przeważnie z drewna sosnowego – malowane są na różne kolory. Plastikowe – często barwione są w masie, dzięki czemu nie bledną pod wpływem słońca. Niektóre z nich mogą z powodzeniem imitować okiennice drewniane, gdyż na ich powierzchni jest rysunek drewna. Okiennice plastikowe są usztywnione wkładkami stalowymi, przez co stają się cięższe, ale i bardziej wytrzymałe.

Okiennice rozwieralne

Najpospolitsze są okiennice rozwieralne. Ich skrzydła mają zamocowane zawiasy, które utrzymują je na miejscu i umożliwiają poruszanie. Otwierają się oczywiście na zewnątrz. Mechanizm zawiasów ma często specjalne zapadki uniemożliwiające ruch okiennic podczas silnego wiatru. Okiennice najczęściej są zamykane na metalowe skoble z blokadą uniemożliwiającą ich otwarcie od zewnątrz. Inne rozwiązanie to zamknięcie drążkowe – przez całą wysokość skrzydła okiennicy przechodzi metalowy pręt, który jest opuszczany przez zaczepy i specjalne uchwyty przymocowane do parapetu albo ramy okiennej. Skrzydła okiennic rozwieralnych mają przeważnie ramę i wypełnienie w postaci lamelek. Te mogą być na stałe zamocowane po skosie, ale z reguły są ruchome, więc funkcjonują tak jak żaluzje, z tym że nie da się ich podciągać w górę i opuszczać. Jedne i drugie nazywane są żaluzjowymi. Pełniejsze zaciemnienie umożliwiają okiennice płycinowe. Zbudowane z ramy wypełnionej płyciną z desek albo listew albo samych desek. Powierzchnia takich okiennic bywa dodatkowo podzielona pionowymi lub poziomymi elementami wzmacniającymi w postaci desek lub stalowych okuć.

Okiennice przesuwne

Okiennice przesuwne mają skrzydła identycznie zbudowane jak w przypadku rozwieralnych, ale poruszają się po prowadnicach – górnej i dolnej – przytwierdzonych do ściany. Ruch umożliwiają wózki wyposażone w małe kółka sunące po prowadnicach. Do dużych okien balkonowych stosuje się okiennice harmonijkowe, zbudowane z kilku wąskich i wysokich skrzydeł połączonych zawiasami, ale poruszających się dzięki wózkom z kółkami.

Materiał, z którego mogą być wykonane okiennice

Analizując ofertę rynkową, spostrzeżesz, że ponad 70% okiennic wytwarzanych jest z drewna, najczęściej sosnowego lub dębowego. Z egzotyków dominuje meranti i tek. Reszta to okiennice metalowe – konstruowane z lekkiego aluminium lub cięższej, ale solidniejszej stali – bądź najlżejsze ze wszystkich, produkowane z profili PCW.

Okiennice okienne - stary sprawdzony sposób osłaniania okien
Autor: Gebauer ...lub zamyka się na korbę umieszczoną po wewnętrznej stronie okna z systemem cięgien

Jak montować okiennice

Okiennice można mocować na różne sposoby, w zależności od ich ciężaru i rodzaju ściany. Okiennice z drewna pełnego ważą nawet 20 kg/m2. Najczęściej mocuje się okiennice do ściany, ale można także zamontować okiennice do ramy okna (w tym przypadku skrzydła po zamknięciu całkowicie chowają się w otworze okiennym, są przez to mniej narażone na działanie deszczu i wiatru, zaletą takiego mocowania okiennic jest możliwość przeprowadzenia montażu bez naruszania warstwy termoizolacyjnej) lub za pośrednictwem specjalnej opaski wokół ościeża. Aby zamocować okiennice w ścianie, wierci się w niej otwory o długości 10-20 cm zależnie od materiału, z jakiego jest ona wzniesiona. W ścianach z zewnętrznym ociepleniem mocowanie musi być tak głębokie, żeby zostało zakotwione w warstwie nośnej. W otworach umieszcza się kołki, na których będą przymocowane zawiasy. Te ostatnie mogą mieć specjalne zapadki, które uniemożliwiają ruch okiennic w czasie porywistego wiatru.

Uwaga! Zawiasy muszą być tak dobrane, aby utrzymały ciężar okiennicy i pozostała ona w pozycji pionowej. Mechanizm zawiasów ma często specjalne zapadki uniemożliwiające ruch okiennic podczas silnego wiatru.

Otwieranie i zamykanie okiennic

Okiennice najczęściej otwiera się i zamyka ręcznie – po otwarciu okna. Jednak są też rozwiązania umożliwiające zamykanie i otwieranie okiennic od wewnątrz bez konieczności otwierania okna – za pomocą korby, która znajduje się w pomieszczeniu. Korba jest wtedy połączona z okiennicą specjalną przekładnią. Jeżeli przekładnię podłączy się do silnika, otwieranie okiennic może być sterowane pilotem albo przyciskiem umieszczonym na ścianie tuż przy oknie.

Okiennice okienne - stary sprawdzony sposób osłaniania okien
Autor: Andrzej Szandomirski Okiennice zamyka się na zwykłe skoble czy zasuwki...

Ile kosztują okiennice

Okiennice
Produkt Cena
Z PCW - żaluzjowe, płycinowe 250-1300 zł/m2
Aluminiowe, żaluzjowe, płycinowe 700-1500 zł/m2
Drewniane, żaluzjowe, płycinowe 440 -1800 zł/m2
Okiennice zewnętrzne
Autor: materiały prasowe FAAC Do okiennic można dokupić siłowniki i napęd elektryczny

Okiennice zewnętrzne chronią przed słońcem

Okiennice warto zamocować na ścianach tych pomieszczeń, w których okna są duże i wychodzą na wschód, południe lub zachód. Latem w takich pomieszczeniach jest szczególnie gorąco. Temperatura może w nich wzrosnąć nawet o kilkanaście stopni: w pomieszczeniach od wschodu – w godzinach porannych, od zachodu – po południu. Najgoręcej będzie w tych wnętrzach, których okna umieszczone są od południa – tam słońce jest najdłużej. Zamykając okiennice o odpowiedniej porze, chronimy wnętrze domu przed nadmiernym nagrzaniem. Jeśli zamocujemy okiennice ażurowe z regulacją ustawienia poziomych listewek (szczebelków), nie musimy całkowicie zaciemniać pomieszczenia. Dzięki temu możemy dozować ilość wpadającego do domu światła, a przy otwartym oknie świeże powietrze będzie swobodnie przepływać szparami między szczebelkami.

Okiennice zewnętrzne chronią przed zimnem i hałasem

Zimą okiennice chronią przed chłodem. Zależnie od materiału, z którego są wykonane – z PCW czy drewna – poprawiają właściwości termoizolacyjne okien o 30-50%. Najlepszy efekt uzyskuje się stosując okiennice ocieplone, w których między dwiema warstwami deszczułek drewnianych lub profili plastikowych umieszczona jest warstwa styropianu lub wełny mineralnej. Wystarczy 5 cm takiej izolacji, by zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o 60%. Jeśli zamontuje się mechanizm elektryczny, można je zamykać z wnętrza domu i nie trzeba w tym celu otwierać okna. Warto pamiętać, że zamknięte okiennice chronią też przed hałasem.

Budowa domu w technologii szkieletu drewnianego. Co o niej wiesz?

Pytanie 1 z 6
Domy szkieletowe w Polsce buduje się z drewna:
Pozostałe podkategorie