Domy tradycyjne. TOP 7 projektów gotowych Muratora

2022-08-29 22:00

Mody architektoniczne mijają. Domy buduje się na wiele lat, więc najlepiej nawiązywać do tradycji. Budować tak, jak się budowało od lat w danej okolicy. Tradycja jednak może być przeobrażona, dostosowana do nowych czasów i materiałów. Przedstawiamy TOP 7 gotowych projektów domów tradycyjnych.

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M212 Piasek pustyni, arch. Ewa Dziewiątkowska

Dom tradycyjny to średniej wielkości budynek z dachem spadzistym. Skala domu powinna odpowiadać miejscowej tradycji i potrzebom rodziny. W Polsce tradycyjnie wznosi się domy murowane, choć są regiony, gdzie podstawowym budulcem było drewno. Przy budowie domów chętnie wykorzystywano je podczas prac wykończeniowych, do wykonania ozdobnych detali. Drugim lokalnym materiałem jest kamień, najchętniej stosowany na cokoły. W rejonach, gdzie działały cegielnie, są miejscowości, w których dużo jest nietynkowanych domów ze ścianami z cegieł elewacyjnych. Do krycia dachów tradycyjnie wykorzystywano dachówkę. Są regiony, w których dachy są pokryte czerwoną ceramiką. Bogata jest regionalna tradycja krycia domów blachą na rąbek albo gontem drewnianym.

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz projekty domów w stylu tradycyjnym

Domy tradycyjne: w jakim stylu?

Tradycja budownictwa w Polsce została przerwana wojną i powojenną rzeczywistością. W wielu regionach budownictwo zdominowały domy kostki budowane często według takiego samego projektu. Teraz często nie wiadomo, na czym polega miejscowa tradycja. Trzeba ją odszukiwać.

Na pewno inaczej powinno się budować na wsi, a inaczej w miastach. Domy drewniane albo z rozbudowanymi drewnianymi tarasami, balustradami, zwieńczeniami dachów będą dobrze wyglądać wtopione w zieleń natury, a nie wśród miejskich kamieniczek. Dom nawiązujący do dworu lub dworku polskiego wymaga tła, osadzenia w krajobrazie - chociażby długiego podjazdu i gazonu przed gankiem. Gdy nie wiadomo, jak budować, powinno się dostosować do skali istniejących domów oraz zwrócić uwagę na wykorzystywane na miejscu detale wykończeniowe.

Domy tradycyjne
Autor: Andrzej Szandomirski Dwór polski kryty czerwoną dachówką - jeden z archetypów naszej architektury

Domy tradycyjne: poddasze

Domy z poddaszem tradycyjnie buduje się na wsi. Dobrze wpisują się w krajobraz z zielenią wokół. Bryła domu ze spadzistym dachem jest bliżej ziemi, nie dominuje w przestrzeni. Kiedyś w takich domach wiejskich nad parterem były stryszki. Obecnie pod spadzistym dachem mieści się poddasze wykorzystywane na cele mieszkalne. Żeby powstała tam wygodna przestrzeń do mieszkania, dach powinien być oparty na ściankach kolankowych o wysokości mniej więcej 1 m. Doświetlenie poddasza tradycyjnie zapewniają lukarny, które obecnie można zastąpić oknami połaciowymi. Planując wykorzystanie takich elementów na dachu, trzeba pamiętać o rozsądnym ich rozmieszczeniu. Lukarna powinna uzupełniać, zdobić dach, a nie go przytłaczać.

Domy tradycyjne: dach

Tradycyjny musi być skośny. Powinien mieć odpowiednie proporcje względem elewacji. Ponieważ skośne połacie są dobrze widoczne, stanowią ważną część elewacji domu. Pięknie zaprojektowany i wykończony dach dopełnia budynek. Pokrycie z czerwonych dachówek albo jasnej szarej blachy płaskiej lub ciemniejących z czasem gontów drewnianych jest tradycyjnie stosowane w różnych regionach. Dlatego też w Polsce dominującymi kolorami dachów są czerwony i szary.

Więcej o pokryciach dachowych:

Domy tradycyjne: taras

Nieodłącznym elementem domu powinien być taras. Duży taras, na którym zmieści się stół, tak żeby cała rodzina wraz z gośćmi mogła latem biesiadować na świeżym powietrzu. Wygodny i funkcjonalny taras powinien być osłonięty przed słońcem. Kiedyś budowano werandy, osłonięte ganki. Dziś możemy wznieść nad nim pergolę albo zastosować nowoczesne przesłony materiałowe. 

TOP 7 Domy tradycyjne z kolekcji Muratora

Przedstawiamy 7 projektów domów tradycyjnych w stylu wybranych specjalnie dla naszych czytelników. Są to budynki o klasycznych bryłach, parterowe lub z poddaszem użytkowym. Niektóre reprezentują tradycyjne rozwiązania w czystej postaci, inne silnie do nich nawiązują.

Dom tradycyjny M163 - Zachodni widok

Autor: arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa 109,5 m2
  • Powierzchnia zabudowy 185,1 m2
  • Powierzchnia całkowita 149,8 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 4
  • Wymiary działki 24,20 x 20,80 m

Więcej szczegółów projektu znajdziesz tu>>>M163 - Zachodni widok

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M163 Zachodni widok, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Zachodni widok to klasyczny parterowy dom z gankiem.  Zwarta bryła na planie prostokąta, funkcjonalne wnętrze, zadaszony taras na elewacji bocznej to zalety, które mogą docenić wielbiciele domów parterowych i bliskiego obcowania z naturą. Zadaszenie wsparte na dwóch kolumnach, nawiązujące do polskich dworów, zaprasza do środka „Zachodniego widoku”. Budynek świetnie wygląda z dachem krytym tradycyjną dachówką w kolorze czerwonym i z oblicówką drewnianą na elewacji.

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M163 Zachodni widok, arch. Katarzyna Słupeczańska. Rzut parteru

Klarowny podział wnętrza stworzył dwie strefy: dzienną i nocną. Trzy sypialnie wraz z dwoma łazienkami zostały oddzielone własnym korytarzem od pozostałej części domu. Co najmniej troje domowników będzie miało tu spokojne sny oraz spokój i skupienie podczas pracy czy nauki. Strefa dzienna to tradycyjnie: salon, jadalnia oraz kuchnia z widokiem na wejście. Kuchnia jest w pełni otwarta na pokój dzienny. Docenią to domownicy podczas przygotowywania posiłków, kiedy goście będą czekać w salonie – będą czynnie uczestniczyć w rozmowach z nimi. Na dużą uwagę zasługuje 40-metrowy taras, okalający bryłę z dwóch stron. Jest na tyle duży, że zmieszczą się na nim meble ogrodowe.

Dom tradycyjny C333a - Miarodajny - wariant I

Autor: arch. Przemysław Biryło

  • Powierzchnia użytkowa 83,2 m²
  • Powierzchnia zabudowy 133,0 m²
  • Powierzchnia całkowita 133,0 m²
  • Liczba pokoi (z salonem) 3
  • Wymiary działki 18,50 x 20,80 m

Więcej szczegółów projektu znajdziesz tu>>>C333a - Miarodajny - wariant I

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C333a Miarodajny - wariant I, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Miarodajny - wariant I to sympatyczny, tani w budowie dom dla młodej, rozwojowej rodziny. Parter ma powierzchnię 83,2 mkw., ale w każdej chwili jest możliwość dowolnego zaadaptowania poddasza o powierzchni 74,2 mkw. Krótszy bok ma tylko 10,5 m, dlatego projekt nadaje się nawet na wąską działkę.

Dom ma prostą, zwartą bryłę i jest przekryty dwuspadowym dachem. Dwa podcienie - od frontu i od ogrodu - tworzą funkcjonalne zadaszenie wejścia do domu oraz tarasu. Domowi dodają uroku fragmenty elewacji wykończone drewnem. Dzięki nim będzie on dobrze wyglądał zarówno w krajobrazie podmiejskim, jak i wiejskim.

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C333a Miarodajny - wariant I, arch. Przemysław Biryło. Rzut parteru

Większą część parteru zajmuje przestronny, pełen światła pokój dzienny z salonem i jadalnią, z którego można wyjść na częściowo zadaszony taras, a stamtąd do ogrodu. Tuż przy jadalni jest otwarta kuchnia, dzięki czemu gospodarze mogą rozmawiać z gośćmi w czasie przygotowywania posiłków. Wspólnie spędzane wieczory umili ogień palący się w kominku. W drugiej części domu – oddzielonej od salonu drzwiami przesuwnymi – znajdziemy dwie wygodne sypialnie oraz łazienkę. Tuż przy wejściu do domu jest też niewielka ogólnodostępna toaleta oraz kotłownia.

Wizualizacje wnętrz tego domu zobacz tu>>>C333a - Miarodajny - wariant I - aranżacje

Dom tradycyjny M212 - Piasek pustyni

Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Powierzchnia użytkowa 110,0 m2
  • Powierzchnia garażu 26,1 m2
  • Powierzchnia zabudowy 210,3 m2
  • Powierzchnia całkowita 178,9 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 4
  • Wymiary działki 20,70 x 24,70 m

Więcej szczegółów projektu znajdziesz tu>>>M212 - Piasek pustyni

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M212 Piasek pustyni, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Piasek pustyni to średniej wielkości parterowy dom kryty czterospadowym dachem kopertowym. Wejście ukryto w podcieniu, obok którego znajduje się wjazd do garażu ujęty w dwie kolumny. Do garażu można się dostać zarówno z przedsionka, przez kotłownię, jak i z zewnątrz, od ogrodu.

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M212 Piasek pustyni, arch. Ewa Dziewiątkowska. Rzut parteru

Piasek pustynijest dostosowany do potrzeb rodziny z dwojgiem dzieci. W sercu domu mieści się otwarta strefa dzienna z kominkiem. Można w niej odpocząć, ale też zjeść obiad przy dużym stole. Jej przedłużeniem jest taras w podcieniu, który w ciepłe dni można przekształcić w jadalnię na świeżym powietrzu lub po prostu miejsce wypoczynku. Co ciekawe, wyjście na taras jest również możliwe z sypialni małżeńskiej, dzięki czemu właściciele będą mieli możliwość wypicia porannej kawy na tarasie. Sypialnia ta jest funkcjonalna także z innego powodu – architekt wydzielił w niej dużą wnękę idealną na garderobę, którą w razie potrzeby można zamknąć drzwiami. W domu znajdziemy też dwie sypialnie dla dzieci oraz dwie łazienki, które przydadzą się zwłaszcza podczas porannego szczytu.Kuchnia została pomyślana w kształcie litery U, co zapewni dostęp do wszystkich szafek i sprzętów kuchennych. Okno w tym pomieszczeniu jest umiejscowione tuż przy zlewie, aby osoba zmywająca naczynia miała dobre światło, a dodatkowo miała na oku strefę wejścia.

Wizualizacje wnętrz zobacz tu>>>M212 - Piasek pustyni - wnętrza

TOP 7 Domy tradycyjne M131 -Majowy

Autor: arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa 90,1 m2
  • Powierzchnia zabudowy 136,8 m2
  • Powierzchnia całkowita 124,2 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 4
  • Wymiary działki 20,50 x 18,90 m

Więcej szczegółów projektu>>>M131 - Majowy

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M131 Majowy, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Majowy to klasyczny parterowy dom na planie prostokąta, przykryty dwuspadowym dachem z szerokimi okapami. Prosta konstrukcja nie przysporzy kłopotów podczas realizacji a jego użytkowanie będzie ekonomiczne. Charakterystyczne dla elewacji frontowej i ogrodowej są małe zadaszenia wsparte na dwóch kolumnach. Od strony wejściowej zadaszenie zaprasza do środka, w którym może wygodnie zamieszkać czteroosobowa rodzina.

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M131 Majowy, arch. Katarzyna Słupeczańska. Rzut parteru

Klarowny i funkcjonalny podział pomieszczeń widać bardzo wyraźnie. Strefa nocna (trzy sypianie, w tym jedna małżeńska, łazienka oraz dodatkowo kotłownia) po jednej stronie, zaś po przeciwnej strefa dzienna (salon, kuchnia, spiżarnia). Jedna ze ścian pokoju dziennego, niemal całkowicie przeszklona, otwiera się na częściowo zadaszony taras. Jest on na tyle duży, że można na nim wygodnie ustawić meble ogrodowe i w piękne dni jednoczyć się z naturą.

Dom tradycyjny C349 - Rodzimy

Autorzy: inż. Ryszard Fabrowski, inż. Witold Korus

Powierzchnia użytkowa 155,9 m2Powierzchnia garażu 18,2 m2Powierzchnia zabudowy 134,1 m2 Powierzchnia całkowita 308,2 m2 Liczba pokoi (z salonem) 6Wymiary działki 22,10 x 18,90 m

Więcej szczegółów projektu znajdziesz tu>>> C349 - Rodzimy

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C349 Rodzimy, inż. Ryszard Fabrowski, inż. Witold Korus Link: Sprawdź projekt >>>>

Rodzimy to elegancki, okazały dom o bardzo klasycznym wyglądzie, z efektownymi lukarnami na poddaszu. Tradycyjny rys nadają mu przemyślane detale wykończeniowe – szprosy w oknach, drewniane obramowania wokół okien i drzwi, drewniane balustrady a także delikatnie rzeźbione podpory balkonu.

Domy tradycyjne
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C349 - Rodzimy - rzut parteru

Wnętrze domu tworzy przestrzeń zapewniającą wygodne życie dla dużej rodziny. Oprócz czterech sypialni i łazienki na poddaszu mamy dodatkowy pokój na parterze idealny na sypialnię dla gości lub gabinet. Sercem domu jest przestronna strefa dzienna – blisko trzydziestometrowy salon z centralnie usytuowanym kominkiem oraz pięknie oświetloną jadalnią (w ryzalicie). Duże okno balkonowe otwiera ją na malowniczy taras o nieregularnym kształcie.

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C349 Rodzimy, inż. Ryszard Fabrowski, inż. Witold Korus. Rzut poddasza

Mocną stroną tego domu jest też bogate zaplecze gospodarcze. Spełnianie codziennych obowiązków ułatwi pralnia na poddaszu, spiżarnia tuż przy kuchni, kotłownia z osobnym wyjściem na zewnątrz oraz funkcjonalna garderoba będąca łącznikiem między przedsionkiem a garażem.

Zobacz tu wizualizacje wnętrz>>>C349 - Rodzimy - Wnętrza

Dom tradycyjny M106a -Słoneczna polana - wariant I

Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Powierzchnia użytkowa 115,3 m2
  • Powierzchnia garażu 34,0 m2
  • Powierzchnia netto 160,9 m2
  • Powierzchnia zabudowy 219,0 m2
  • Powierzchnia całkowita 202,0 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 4
  • Wymiary działki 20,10 x 27,10 m

Więcej szczegółów projektu>>>M106a - Słoneczna polana - wariant I

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M106a - Słoneczna polana - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Słoneczna polana to rozłożysty dom parterowy o klasycznej bryle pod czterospadowym dachem. Uzupełnieniem funkcjonalnego domu jest zaplecze gospodarcze w postaci dwustanowiskowego garażu oraz kotłowni na paliwo stałe. 

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M106a Słoneczna polana - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska. Rzut parteru

Na powierzchni 115 metrów kwadratowych autor zaproponował funkcjonalny podział wnętrz dla czteroosobowej rodziny. Strefa dzienna: kuchnia, salon z jadalnią i hol wzajemnie się przenikają tworząc jedną otwartą przestrzeń. Kuchnia z widokiem na strefę wejścia pozwoli obserwować choćby dzieci wracające ze szkoły. Palący się ogień w kominku, w zaułku ścian pokoju dziennego, zawsze wprowadzi rodzinę w dobry nastrój i ukoi przed snem. Dla marzeń sennych w „Słonecznej polanie” są trzy sypialnie, zgrabnie oddzielone od strefy dziennej.Zarówno z salonu jak i z sypialni małżeńskiej jest wyjście na zadaszony taras, który jest pierwszym krokiem odpoczynku na świeżym powietrzu i zaproszeniem do ogrodu.

Zobacz wizualizacje wnętrz>>>M106a - Słoneczna polana - wariant I - Wnętrza

TOP 7 Domy tradycyjne C358 - Małe ranczo

Autor: inż. Ryszard Fabrowski

  • Powierzchnia użytkowa 156,0 m2
  • Powierzchnia garażu 17,4 m2
  • Powierzchnia zabudowy 125,5 m2
  • Powierzchnia całkowita 315,7 m2
  • Liczba pokoi (z salonem) 6
  • Wymiary działki 22,80 x 18,20 m

Więcej szczegółów projektu>>>C358 - Małe ranczo

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C358 - Małe ranczo, inż. Ryszard Fabrowski Link: Sprawdź projekt >>>

Małe ranczo to dom o tradycyjnej architekturze, który będzie się pięknie prezentował na dużej działce, w otoczeniu zieleni. Wejście do domu zostało podkreślone stylowymi kolumnami, które podpierają balkon, tworzący jednocześnie funkcjonalne zadaszenie nad wejściem. Atutem tego domu są naturalne materiały wykończeniowe na elewacji – jasnokremowy klinkier pokrywający cokół oraz ciemnobrązowe deski dobrane pod kolor stolarki oraz podbitki. Kompozycję wieńczą stylowe balustrady na tarasie oraz balkonach.

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C358 - Małe ranczo, inż. Ryszard Fabrowski. Rzut parteru

Do dyspozycji domowników jest ponad 70 mkw. parteru oraz ponad 80 mkw. poddasza. Na takiej przestrzeni może wygodnie żyć duża, nawet 6-osobowa rodzina. Dużą część parteru zajmuje półotwarta widna kuchnia, w której przewidziano miejsce na stół oraz niewielką spiżarnię do przechowywania przetworów i zapasów. Salon otwiera się szeroko na rozległy (ponad 47 m kw. powierzchni) taras. W pokoju dziennym nie mogło oczywiście zabraknąć kominka, który będzie umilał wypoczynek domownikom i ich gościom. Kotłownia i jednostanowiskowy garaż zostały połączone z resztą domu dodatkowym korytarzem, w którym można zostawić np. okrycie wierzchnie.

Domy tradycyjne
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C358 - Małe ranczo, inż. Ryszard Fabrowski. Rzut poddasza

Na poddaszu zmieściły się 4 sypialnie, w tym dwie z osobną garderobą i balkonem, oraz salon kąpielowy. Kolejny pokój jest na dole – może pełnić funkcję dodatkowej sypialni, na przykład dla gości, lub gabinetu.

Zobacz wizualizacje wnętrz>>>C358 - Małe ranczo - Wnętrza

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Projekt domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 6000 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.