Domy z ryzalitem. TOP 5 projektów gotowych Muratora

2019-02-28 16:02

Dom, który ma ryzalit, wygląda atrakcyjniej i szlachetniej. Jego bryła nie jest monotonna. Również wnętrza poszerzone o wnękę ryzalitową można ciekawiej zaaranżować. Wybraliśmy ładne projekty domów z ryzalitem z kolekcji Muratora.

Projekt M244a  Dom z ryzalitem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M244a Zorganizowany - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Ryzalit to występ z lica muru na elewacji, który urozmaica bryłę domu oraz zwiększa powierzchnię jego wnętrz i czyni je bardziej atrakcyjnymi. Ryzalit może być usytuowany w centralnej części elewacji, w bocznej części ściany domu albo w narożniku. Najczęściej jest umieszczany w centralnej części budowli, akcentując jej osie. Stanowi jednorodną część konstrukcji budynku. W klasycznych projektach domów ryzalit biegnie od fundamentów aż do dachu. Współcześnie często buduje się ryzality nieco niższe od bryły domu, pokryte osobnymi daszkami.

Ryzalit zwykle jest dość płaski, więc nie zwiększa w sposób bardzo znaczący pomieszczeń domu. Jego podstawowa funkcja jest realizowana na zewnątrz. Sprawia, że bardzo prosta i zwarta bryła domu wygląda ciekawiej. Jeśli frontowa ściana jest bardzo długa, ryzalit przerywa proste linie elewacji i poprawia proporcje budynku.

Ryzalit jest wznoszony na planie czworoboku, najczęściej płaskiego prostokąta. Może mieć też kształt półkola, trapezu, a nawet trójkąta.

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz projekty domów z ryzalitem z Kolekcji Muratora

Klasyczny ryzalit jest dwukondygnacyjny. W wnętrzach umieszcza się w nim reprezentacyjne pomieszczenia. W pałacach były to sale balowe, prywatne kaplice albo klatki schodowe. We współczesnych domach ryzalit powiększa zwykle otwartą strefę dzienną albo salon z jadalnią bądź częścią wypoczynkową. Ryzalit bywa też parterowy i wtedy jego strop stanowi podłogę tarasu na piętrze.

Ryzalit w projekcie domu może być bardzo silnie wyeksponowany na elewacji przez wykończenie innym materiałem niż pozostała jej część. Ciekawie wygląda silnie przeszklony ryzalit, w którym można umieścić np. ogród zimowy. Bryła ryzalitu może być tylko minimalnie zaznaczona oryginalnym detalem, np. okrągłym oknem.

Dom z ryzalitem
Autor: Piotr Mastalerz Wystający z lica ściany przeszklony ryzalit sprawia, że budynek wygląda atrakcyjniej

Ryzalit a skrzydło domu

Niekiedy buduje się domy na planie krzyża lub złożone z brył tworzących kilka ramion. W takiej sytuacji mamy do czynienia z osobnymi skrzydłami budynku, które stanowią jego wyraźnie wydzielone fragmenty.

Współcześnie ryzalit jest bardzo często mylony z wykuszem, choć w sensie architektonicznym to dwie różne konstrukcje. Ryzalit biegnie od fundamentów. Wykusz zaś to elementem wystający z lica ściany, który jest nadwieszony nad parterem.

Dom z ryzalitem
Autor: Piotr Mastalerz Wnęka powstała w ryzalicie powiększa przestrzeń dzienną. Umieszczono w niej jadalnię

Projekty domów z ryzalitem

Przedstawiamy 5 projektów domów z Kolekcji Projektów Gotowych Muratora, w których został wykorzystany ryzalit. Zobaczmy, jak domy wyglądają z zewnątrz oraz jak przestrzeń we wnętrzu zyskana dzięki ryzalitowi wygląda na rzutach domu.

1. Dom z ryzalitem: Murator M137 - Lekki wiatr

Autor arch. Małgorzata Cybulska-Marks

  • Powierzchnia użytkowa 150,0 m2
  • Powierzchnia netto 215,2 m2
  • Powierzchnia zabudowy 159,9 m2
  • Wymiary działki 19,50 x 23,80 m

Sprawdź: szczegóły projektu M137 Lekki wiatr >>>

Projekt M137  Dom z ryzalitem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M137 Lekki wiatr, arch. Małgorzata Cybulska-Marks Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt Lekki wiatr (M137) to klasyczny dom piętrowy o nowoczesnej bryle z ryzalitem centralnie umieszczonym na elewacji bocznej. Ryzalit ma wysokość dwóch kondygnacji. Jest pokryty wysuniętym fragmentem dachu z szerokim okapem. Ryzalit jest podkreślony w bryle domu tynkiem o innym kolorze i z boniami. Ten sam rodzaj wykończenia zastosowano w parterowym bocznym skrzydle mieszczącym część gospodarczą domu oraz reprezentacyjny taras na dachu.

  • Układ wnętrz

Wnętrza domu z ryzalitem są bardzo funkcjonalne. Zadaszone wejście zaprasza do środka. Mijając garderobę, łazienkę i gabinet, wchodzimy do pokoju dziennego połączonego z kuchnią dużym, rodzinnym stołem. Ryzalit powiększa przestrzeń kuchni. Zabudowa kuchenna może być wykonana w jego wnętrzu. Nad blatem jest umieszczone szerokie okno panoramiczne, dodatkowe - wysokie i wąskie - znajduje się z boku. W części wypoczynkowej salonu można miło spędzić czas przy kominku lub, gdy pogoda sprzyja, wypić popołudniową kawę na zadaszonym tarasie. W części gospodarczej znajduje się jednostanowiskowy garaż i kotłownia.

Dom z ryzalitem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M137 Lekki wiatr, arch. Małgorzata Cybulska-Marks. Rzut parteru

Piętro zaprojektowano jako część prywatną. Małżeńska sypialnia jest połączona z łazienką i garderobą. Druga, większa łazienka, pralnia i dodatkowa garderoba oddzielają dwie pojedyncze sypialnie. Ryzalit z oknem zwiększa powierzchnię łazienki i zapewnia jej dopływ naturalnego światła. Co ciekawe, na piętrze znajduje się drugi ryzalit symetrycznie umieszczony po przeciwnej stronie domu. Zwiększa on powierzchnię klatki schodowej, a dwa wąskie boczne okna sprawiają, że jest ona doświetlona. Na parterze ściana konstrukcyjna ryzalitu zniknęła wewnątrz pomieszczenia gospodarczego. Na piętrze została ona wyeksponowana na tarasie i stanowi wspornik przedłużenia dachu przekrywającego część jadalnianą tarasu, na który wychodzi się z małżeńskiej sypialni. Wszystkie pomieszczenia są dobrze doświetlone dużymi oknami i francuskimi balkonami.

Dom z ryzalitem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M137 Lekki wiatr, arch. Małgorzata Cybulska-Marks. Rzut piętra

2. Dom z ryzalitem: Murator WM27 - Fit I

Autor arch. Paweł Wład. Kowalski

  • Powierzchnia użytkowa 159,0 m2
  • Powierzchnia netto 201,0 m2
  • Powierzchnia zabudowy 129,1 m2
  • Wymiary działki 15,00 x 26,20 m

Sprawdź: szczegóły projektu WM27 Fit I >>>

Projekt WM27 Dom z ryzalitem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt WM27 Fit I, arch. Paweł Wład. Kowalski Link: Sprawdź projekt >>>

Dom Fit I to projekt z serii "Dom piękny i prosty". Elegancki, nowoczesny dom został pomyślany na długą, wąską działkę – jego krótszy bok ma zaledwie 9 m. W bocznych ścianach wyznaczających krótszy bok nie ma okien, więc budynek można posadowić w odległości 3 m od granicy działki. Żeby budynek, którego dłuższy bok ma aż 18,2 m nie stanowił jednej prostej, monotonnej bryły, został rozczłonkowany, m.in. za pomocą ryzalitów. W pierwszym z nich znajduje się wejście do domu. Dwa ryzality umieszczone niemal symetrycznie naprzeciwko siebie znajdują się w otwartej części dziennej. Jeden z nich poszerza kuchnię, drugi - obszerną jadalnię. Co ważne, na ścianach głównych ryzalitów (bocznych domu) nie ma okien. Zostały one umieszczone w ściankach bocznych, także jako drzwi wiodące na taras albo portfenetry. Jeden ryzalit jest parterowy, drugi piętrowy - stanowi fragment sypialni na piętrze.

Projekt WM27 Dom z ryzalitem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt WM27 Fit I, arch. Paweł Wład. Kowalski. Widok od ogrodu Link: Sprawdź projekt >>>
  • Układ wnętrz

Wnętrze domu stanowi komfortową przestrzeń do życia nawet dla 6-osobowej rodziny. Do dyspozycji domowników jest otwarta strefa dzienna na parterze obejmująca salon, otwartą kuchnię i jadalnię. Ciekawym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna, która zapewni osobie przygotowującej posiłki kontakt z pozostałymi członkami rodziny oraz potencjalnymi gośćmi zasiadającymi na kanapie w salonie lub przy stole w jadalni. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, goście mogą się przenieść na obszerny taras usytuowany z tyłu domu. We wnętrzu warto też zwrócić uwagę na duży przedsionek z miejscem na szafę wnękową oraz wygodny dwustanowiskowy garaż.

Dom z ryzalitem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt WM27 Fit I, arch. Paweł Wład. Kowalski. Rzut parteru

Poddasze to zaciszna strefa nocna z 5 sypialniami, 2 łazienkami i przydatną pralnią. Jedna z sypialni została pomyślana specjalnie dla właścicieli domu. Mają z niej dostęp do własnej garderoby, sporej łazienki, a także wyjście na balkon.

3. Dom z ryzalitem: Murator M244a - Zorganizowany - wariant I

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa 129,4 m2
  • Powierzchnia netto 153,9 m2
  • Powierzchnia zabudowy 108,7 m2
  • Wymiary działki 18,90 x 18,60 m

Sprawdź: szczegóły projektu M244a Zorganizowany - wariant I >>>

Projekt M244a  Dom z ryzalitem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M244a Zorganizowany - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Dom Zorganizowany - wariant I - (M244a) to budynek z poddaszem użytkowym kryty dwuspadowym dachem. Zwartą bryłę na rzucie niemal kwadratu urozmaicają liczne duże przeszklenia. Jedno z nich umieszczono w ryzalicie stanowiącym przedłużenie części jadalnianej otwartej strefy dziennej na parterze. Frontowa ściana ryzalitu jest w całości przeszklona. Zaprojektowano tam przesuwne drzwi prowadzące na jeden z tarasów, na którym można latem spożywać posiłki. Parterowy ryzalit jest umieszczony na elewacji bocznej wiodącej do ogrodu. Jego ściany boczne są wykończone oblicówką z drewna otaczającą wszystkie otwory. Górna rama jest zaznaczona innym kolorem tynku.

Projekt M244a Dom z ryzalitem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M244a Zorganizowany - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska. Rzut parteru
  • Układ wnętrz

Ten dom z ryzalitem jest przeznaczony dla 5-osobowej rodziny. Jest w nim wyraźny podział na strefę dzienną na parterze i nocną na poddaszu. Z przedsionka wchodzi się do otwartej wspólnej przestrzeni przeznaczonej na wspólne rodzinne spędzanie czasu przy posiłkach w jadalni, gotowaniu w kuchni lub odpoczynku przy kominku w salonie. Na parterze jest osobna sypialnia, która może pełnić funkcję pokoju gościnnego i mała łazienka z prysznicem. Na poddaszu znajdują się 3 sypialnie, duża łazienka i pralnia.

Projekt M244a Dom z ryzalitem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M244a Zorganizowany - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska. Rzut piętra

4. Dom z ryzalitem: Murator M141e - Szum morza - wariant V

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Powierzchnia użytkowa 81,8 m2
  • Powierzchnia netto 89,8 m2
  • Powierzchnia zabudowy 118,9 m2
  • Wymiary działki 20,70 x 17,80 m

Sprawdź: szczegóły projektu Szum morza (M141e) >>>

Projekt M144e Dom z ryzalitem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M144e Szum morza, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu z ryzalitem Szum Morza - wariant V - (M141e) zaprojektowano jako parterowy, ale z możliwością adaptacji poddasza, co w perspektywie może się okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem. Został opracowany z myślą o inwestorach stawiających na ekonomiczne i proste rozwiązania. W poziomie parteru zaprojektowano 2 sypialnie, pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz łazienkę. Przewidziano także miejsce na klatkę schodową – jeśli podjęto by decyzję o przeznaczeniu poddasza na cele użytkowe.

Projektując dom Szum Morza wariant V starano się nie przesadzić z dodatkami na elewacji. Front lekko wyeksponowano przez wysunięcie dachu i ozdobienie wykusza boniowanym tynkiem. Na tej elewacji wprowadzono szarości nawiązujące do dachówki. Na pozostałych elewacjach dominuje biel ze stolarką w kolorze jasnego drewna.

  • Układ wnętrz

Salon wraz z kuchnią to wygodna, dobrze doświetlona przestrzeń, o powierzchni 40 m2, dająca poczucie pełnej swobody. Cześć kuchenną wraz z jadalnią zaplanowano od strony elewacji frontowej, natomiast część wypoczynkową – od ogrodu. Na froncie domu umieszczono niewielki ryzalit, który zaprojektowano jako przedłużenie kuchni. W powstałej wnęce można umieścić zabudowę kuchenną. W ryzalicie są zaprojektowane modne dziś okna narożne, które pozwalają wyglądać na trzy strony świata. Niewątpliwym atutem strefy wypoczynku jest kominek, który znajduje się w jej centralnym punkcie. Będzie do dodatkowe źródło ciepła, ale też ozdobny element wprowadzający przytulny klimat. Relaks na świeżym powietrzu zapewni taras, okalający budynek z dwóch stron. W letnie dni i wieczory będzie to niewątpliwie najczęściej użytkowane miejsce domu.

Projekt M144e Dom z ryzalitem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M144e Szum morza, arch. Ewa Dziewiątkowska. Rzut parteru

5. Dom z ryzalitem: Murator M195 - Północny szlak

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Powierzchnia użytkowa 109,6 m2
  • Powierzchnia netto 195,8 m2
  • Powierzchnia zabudowy 131,1 m2
  • Wymiary działki 17,70 x 23,70 m

Sprawdź: szczególy projektu M195 - Północny szlak>>>

Projekt M195  Domy z ryzalitem. TOP 5 projektów gotowych Muratora
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M195 Północny szlak, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Północny szlak (M195) to budynek o klasycznej bryle, który można postawić na dość wąskiej działce. Materiały wykończeniowe – przykrywająca go grafitowa dachówka ceramiczna oraz elementy z szarego klinkieru i desek na ścianach – nadają mu nowoczesny rys. Wysoki na dwie kondygnacje ryzalit zaprojektowano jako przedłużenie jadalni na parterze.We wnęce ryzalitowej są zainstalowane dwa portfenetry, więc biesiadnicy siedzący przy stole w dobrze oświetlonej jadalni mają piękny widok na ogród. Na poddaszu ryzalit wkomponowano w lukarnę przekrytą osobnym dachem. Wysoka lukarna powiększa przestrzeń dwóch sypialni, a wielkie portfenetry zapewniają obfity dopływ światła.

Projekt M195 Domy z ryzalitem. TOP 5 projektów gotowych Muratora
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M195 Północny szlak, arch. Ewa Dziewiątkowska. Rzut parteru
  • Układ wnętrz

Dom ma bardzo dobrze rozplanowane wnętrze. Od frontu znajduje się dosyć duża, widna kuchnia z widokiem na strefę wejścia. Za nią, w ryzalicie, jest jadalnia, a dalej przestronny pokój dzienny.Na parterze znajdziemy też łazienkę i dodatkowy pokój – idealny jako gabinet lub sypialnia dla seniora. Przedsionek połączono z garażem, dzięki czemu można przejść suchą stopą z samochodu do domu. Z garażu można też wejść do kotłowni oraz wyjść bocznymi drzwiami do ogrodu. Poddasze obejmuje trzy sypialnie oraz salon kąpielowy. Dodatkowym atutem jest ponad dziewięciometrowy strych, w którym da się zorganizować pralnię lub schowek.

Domy z ryzalitem. TOP 5 projektów gotowych Muratora
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M195 Północny szlak, arch. Ewa Dziewiątkowska. Rzut piętra

Dom jest bardzo dobrze oświetlony światłem słonecznym. Na parterze ma duże, sięgające podłogi przeszklenia, natomiast na poddaszu wnętrza doświetlają liczne okna dachowe oraz dwie lukarny.

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:

Projekt domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.