Ryzalit na elewacji domu. Wyrazisty detal pozwalający na rozbudowę bryły domu

2019-02-14 16:09

Sięgając po klasyczny, znany od wieków detal - ryzalit, można sobie pozwolić na niewielką rozbudowę domu, bez utraty zwartego charakteru jego bryły. Ryzalit na elewacji doda charakteru nawet neipozornemu i skromnemu domowi.

Ryzalit to wysunięta poza lico ściany część domu, zazwyczaj tej samej wysokości, która tworzy z nim integralną całość, a zarazem urozmaica zwartą bryłę. Ryzalit na elewacji domu ożywia ją i dodaje jej dynamizmu. Pomaga stworzyć indywidualne oblicze domu i dodaje mu splendoru. Nic dziwnego - ryzalit wywodzi się z architektury o reprezentacyjnym charakterze - chętnie stosowano go w pałacach, najczęściej na planie w kształcie prostokąta, półkola lub trapezu.

Miejsce ryzalitu na elewacji

Zadaniem ryzalitu może być poprawienie proporcji domu. Dzieje się tak, gdy dom jest zbyt długi - wprowadzenie ryzalitu optycznie skróci ścianę. Dodatkowo pozwala uzyskać symetrię - dziś najczęściej spotyka się ryzalit środkowy, który zaznacza główną oś elewacji. Mniej popularne są ryzality boczne, typowe dla budownictwa historycznego oraz inspirowanego tradycyjną architekturą.

Ryzalit umieszczony na elewacji wejściowej pozwala zaakcentować wyjątkowość strefy wejścia - zaprasza do środka. Równie chętnie ryzalitem łączy się dom z ogrodem - dzięki niemu zieleń otacza dom z trzech stron i wkracza do wnętrz. Aby uzyskać taki efekt, ściany ryzalitu warto przeszklić.

Ryzalit na rzecz urody domu

Na to, jak ryzalit będzie się prezentował na elewacji, ma wpływ także sposób jego wykończenia. Dawniej ryzality chętnie ozdabiano oknami o wymyślnych kształtach zwieńczonymi nadprożami. Urodę ryzalitu podkreślano też gzymsami, pilastrami oraz płycinami. Wykańczano go ścianką attykową, a w strefie parteru arkadowymi podcieniami.

Zobacz także:

Dzisiaj stosuje się te same środki, choć rzadko w tak rozbudowanej formie. Najczęściej obecność ryzalitu na elewacji podkreśla się kolorem lub fakturą tynku czy farby. Dobrym sposobem zaakcentowania wyjątkowości ryzalitu jest umieszczenie w nim okien wyróżniających się na tle innych kształtem.

Ryzalit od wewnątrz

Wystający z lica elewacji ryzalit poszerza przylegające do niego wnęrze. W strefie wejścia to doskonałe miejsce na efektowny, przestronny hol - powstaje reprezentacyjna przestrzeń. Gdy skłaniamy się ku rozwiązaniom bardziej praktycznym, można w nim umieścić przedsionek, a także pomieszczenie gospodarcze lub WC.

Zobacz także:

Przeszklony ryzalit w salonie to dobre miejsce na kanapę - doświetlony światłem dziennym sprzyja lekturze i wygodnemu odpoczynkowi. Dlatego poza kanapą warto w jego bliskości postawić regały z książkami. Jeżeli zaplanowano ryzalit od strony ogrodu, warto ulokować w nim jadalnię - jasna, nasłoneczniona przestrzeń otwarta na zieleń to idealne miejsce do spożywania posiłków.

Ryzalit tworzy także niezwykle atrakcyjną przestrzeń na drugiej kondygnacji. Ponieważ jego fasadę tworzy ściana szczytowa, nawet na poddaszu zyskujemy pełnowartościową przestrzeń bez skosów, a ponadto w ścianie ryzalitu można umieścić okna elewacyjne.

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Warto wiedzieć

Domy z ryzalitem

Domy z ryzalitem znajdziesz także wśród Projektów Muratora:

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie