Loggia. Nowoczesne pomysły i aranżacje starego rozwiązania architektonicznego
Loggia to wnęka w bryle domu pełniąca zwykle funkcję balkonu. Jest wciąż popularna w budownictwie wielorodzinnym. Loggia wielu osobom kojarzy się ze sztampowymi domami kostkami. Obecnie jest bardzo różnie aranżowana i projektowana w sposób niezwykle atrakcyjny.
Loggia to wnęka w bryle domu, która jest połączona z jego wnętrzem drzwiami i oknami. Jest projektowana jako miejsce, w którym można spędzać czas na świeżym powietrzu i podziwiać piękne widoki, zwłaszcza z góry.
W prawie budowlanym nie ma definicji balkonu, loggii, tarasu. Definicję loggii często określa się na podstawie słownika języka polskiego. Co to jest loggia? Za loggię uważa się wgłębiony balkon, wnękę balkonową otwartą na zewnątrz. Przyjmuje się, że loggia jest zadaszona.
Loggia zwykle jest otwarta tylko od frontu - nie ma ściany zewnętrznej. Może być otwarta też po bokach, jeśli ściany te będą miały wielkie otwory. Loggia często jest sytuowana na górnej kondygnacji pod dachem. Bywa, że stanowi zadaszenie tarasu, który może się pod nią znajdować. Loggia może znajdować się także na parterze.
W nowoczesnej architekturze, we której zaciera się granice między różnymi typami rozwiązań konstrukcyjnych i ich funkcjami, loggia bywa aranżowana bardzo atrakcyjnie.
Loggia w blokach
Loggie są wciąż popularne w budownictwie wielorodzinnym. W starszych domach wielu mieszkańców wykonało szklane zabudowy loggii, żeby włączyć ich powierzchnię do wnętrza mieszkania. Powierzchnię tak zabudowanej loggii wlicza się do powierzchni użytkowej mieszkania. Ponieważ loggia stanowi wnękę w bryle domu, wlicza się ją w kubaturę budynku.
Loggia po staremu
Loggia to element, który wielu budowniczym i użytkownikom domów jednorodzinnych kojarzy się nieużywanym balkonem cofniętym w głąb bryły w klockowatych domach z PRL. Do niedawna w naszym krajobrazie było pełno takich domów. Często podczas generalnego remontu domu, loggie ulegają zabudowie, dzięki czemu ich powierzchnię włącza się do wnętrza domu.
Zobacz także:
Zalety loggii:
- stanowi zaciszne miejsce wypoczynku,
- stanowi osłonięte przed słońcem miejsce wypoczynku,
- zwiększa powierzchnię użytkową mieszkania lub domu,
- można ją zabudować szklaną ścianą i stworzyć w niej ogród zimowy.
Autor: JanKarol.com
Loggia w wersji nowoczesnej przybrała postać dwukondygnacyjnej wnęki, w ktorej są między innymi wielkie przeszklone drzwi prowadzące do części dziennej. Projekt: Magdalena Beczak, Maciej Beczak
Loggia: kwestie budowlane
Loggia jako wnęka w budynku musi być dobrze ocieplona. Warstwy termoizolacyjne na ścianach i pod podłogą powinny płynnie łączyć się z ociepleniem pozostałej części elewacji, tak żeby nie powstały tam mostki cieplne. Płyta loggii stanowi przedłużenie stropu. Styk obu części konstrukcyjnych można ocieplić, stosując łączniki balkonowe. Ocieplenie płyty może być także umieszczone w jej warstwach. Płyta loggii może być podparta na murach nośnych lub słupach. Płyta powinna być wykonana ze spadkiem 1,5-2% na zewnątrz w kierunku krawędzi. Należy zabezpieczyć ją przed wilgocią.
Zobacz także:
Posadzkę loggii wykańcza się płytkami ceramicznymi lub deskami tarasowymi. Po stronie zewnętrznej musi być wykonana balustrada chroniąca przed upadkiem. Powinna być na tyle mocna, żeby wytrzymała ciężar napierającej na nią osoby. Można ją wykonać z drewna, prętów stalowych, tafli szkła. Wybierając sposób mocowania, warto pamiętać, że lepiej to zrobić od czoła, bo wtedy nie uszkodzimy hydroizolacji płyty i materiału wykończeniowego.
Zaciszna loggia
Wnęka jest osłonięta najczęściej z trzech stron. Otwarty jest tylko front. Powstaje więc przestrzeń dobrze osłonięta od wiatru i deszczu. Jeśli w loggii jest dostatecznie dużo miejsca, można tam umieścić stół, żeby latem jeść posiłki na świeżym powietrzu. Osłonięcie przed niedobrą pogodą sprawia, że sezon na jadanie na dworze można znacznie przedłużyć.
Loggia z widokiem
Zależnie od strony świata, z której będzie usytuowana loggia, oraz miejscowych warunków pogodowych, loggia może nie mieć jednej lub obu ścianek bocznych. Taką warto zbudować w domu położonych w punkcie widokowym w atrakcyjnej przyrodniczo okolicy.
Zacieniona loggia
Loggia jest zawsze przykryta dachem. To stanowi dobrą osłonę przed letnim słońcem, które operuje z bardzo wysoka. W ciągu dnia w lipcu lub sierpniu, kiedy jest najgoręcej, słońce porusza się wysoko na niebie. Przed takim palącym słońcem znajdziemy schronienie właśnie z głębi loggii. W razie potrzeby na elewacji nad loggią można zainstalować markizę lub inną przesłonę zewnętrzną.
Zobacz także:
- Wykusz w domu - dlaczego warto go mieć >>>
- Ryzalit - wyrazisty detal pozwalający na rozbudowę bryły domu >>>
Loggia w projektach gotowych
Loggia jest chętnie wykorzystywana w projektach gotowych domów, zwłaszcza domów rekreacyjnych, w których ważne jest stworzenie przestrzeni przeznaczonych do odpoczynku. Znajdziemy ją także w projektach domów całorocznych z kolekcji Muratora. Jest ona uwzględniona np. w domu:
Loggia
To bardzo stare rozwiązanie architektoniczne. Loggie były budowane już w starożytności. Bardzo spopularyzowane zostały w renesansie. Znajdziemy je na Wawelu, w zamku w Szydłowcu, Pieskowej Skale, w Baranowie Sandomierskim. We Włoszech budowano je jako samodzielne budynki zamknięte z trzech lub czterech stron arkadami. Były one przeznaczone do wypoczynku lub handlu i usług.
Loggia w stylu śródziemnomorskim
Podczas generalnego remontu domu z lat 60. XX wieku banalna loggia została przekształcona w przestronną, klimatyczną przestrzeń. Jej powierzchnia została powiększona dzięki wysunięciu płyty przed lico domu. Budynek został wykończony w stylu śródziemnomorskim. Na elewacjach (w tym ścianach loggii) ułożono kamień naturalny w jasnym, ciepłym kolorze. Teraz duża loggia jest miejscem, w którym cała rodzina chętnie spędza wolny czas
Loggia zabudowana
Z naszego krajobrazu znikają typowe domy kostki powszechnie budowane w czasach PRL. Właściciele, starzy lub nowi, często poddają je generalnemu remontowi połączonemu z termomodernizacją.
Reprezentacyjna loggia na frontowej elewacji była niegdyś jednym z obowiązkowych elementów domów kostek. Podczas przebudowy często loggia zostaje zlikwidowana, a jej powierzchnia zwiększa wnętrze salonu. Pod loggią na froncie budynku często był wjazd do garażu w przyziemiu. Obecnie oba te elementy są likwidowane, żeby stworzyć nowoczesną elewację. Stare elementy zastępują duże przeszklenia, bywa, że wysokie na dwie kondygnacje.