Pomysły na balkon i loggię – odkryj 32 inspirujące aranżacje i wykorzystaj przestrzeń w stylowy sposób!

2024-05-07 15:07

Jak urządzić balkon albo loggię, by miło na nich wypoczywać? Trzeba połączyć piękne z pożytecznym, czyli stworzyć wypadkową swoich potrzeb, gustu i dobrego pomysłu. Mamy patent na to, by nawet najmniejsze balkon czy loggię zaaranżować tak, by przedłużały i salon, i… urlop!

Spis treści

  1. Balkon i loggia – posadzka, ściany i balustrada
  2. Balkon i loggia – praktyczne wyposażenie
  3. Balkony i loggie w różnych stylach – 31 pomysłowych i atrakcyjnych aranżacji. Galeria inspirujących zdjęć
  4. Balkon i loggia – dodatki tworzące nastrój
  5. Balkon i loggia – zadbaj o piękne rośliny

Balkon i loggia – posadzka, ściany i balustrada

Aby nasz salon pod chmurką ładnie się prezentował, trzeba zadbać o podstawy. Po pierwsze – wybierz posadzkę. Możesz po prostu tę betonową pomalować farbą do betonu, co odświeży ją, nada kolor oraz ograniczy pylenie i brudzenie się. Jeżeli wolisz drewnianą, zdecyduj się na tzw. deskę tarasową (kompozytowe, impregnowane) do kupienia np. na DLH.pl, Komfort.pl czy w marketach budowlanych albo drewniane płyty podłogowe (np. Runnen, IKEA), które, dzięki specjalnemu zatrzaskowi, łatwo się układa.

Możesz też wybrać mrozoodporne płytki ceramiczne imitujące drewno, kamień, beton itp. albo gładkie czy wzorzyste. Będą służyć latami pod warunkiem, że zostaną prawidłowo położone, a jednym z etapów prac jest odpowiednia hydroizolacja posadzki. Ściany należy odkurzyć i umyć po zimie. Podobnie balustrady, a w razie potrzeby warto je pomalować (metalowe) albo zaimpregnować (drewniane).

Balkony i loggie w różnych stylach – zielony zakątek
Autor: Fot.: IKEA Jak naturalnie i przyjemnie! Drewniana posadzka z akacji (płyty podłogowe Runnen, IKEA) oraz stolik i krzesła (Tärnö) doskonale sprawdzą się na każdym metrażu. Podobnie monstery, difenbachie, filodendrony, fatsje, wilczomlecze itd. mogą stworzyć cudowną oazy zieleni. W naszym klimacie to rośliny pokojowe, ale warto je wiosną wystawić na zewnątrz.

Balkon i loggia – praktyczne wyposażenie

Balkonowe must have to coś do siedzenia, stolik, półeczka, kilka roślin, drobiazgi dla uprzytulnienia. Jeśli powierzchnia jest mikro, wykorzystaj składane mebelki, a kwiaty zawieś na ścianie – wystarczy! Jeżeli balkon czy loggia mają „jako-taką” powierzchnię, pomyśl o sofce, stoliku, kaskadzie roślin, które odgrodzą cię od świata.

Balkony i loggie w różnych stylach – 31 pomysłowych i atrakcyjnych aranżacji. Galeria inspirujących zdjęć

Balkon boho – relaks jak na plaży
Autor: Westwing Balkon wyposażono (Westwing.pl) funkcjonalnie i pięknie. Jeden fotel, pleciony puf i stolik wystarczą. W razie potrzeby poduszki posłużą za siedziska, a stolik pomocnik jako stołek. Klimat w stylu eleganckiego boho budują także ażurowe lampa i lampion oraz perfekcyjnie dobrane tekstylia. Zwróć uwagę na parasol – idealnie wpisuję się w konwencję.

Balkon i loggia – dodatki tworzące nastrój

Bez względu na metraż zadbaj o klimat: delikatne oświetlenie, lampiony na świece, tekstylia (w tym moskitiera czy zasłony opatulające tę przestrzeń) oraz dekoracyjne drobiazgi dla podkreślenia stylu. Zaaranżuj balkon tak, by chciało ci się na nim wypić kawę, porozmawiać z bliskimi, a nawet popracować. Chwile na powietrzu, gdy można popatrzeć w dal, pomogą ci… złapać oddech! Bezkonkurencyjne w tworzeniu klimatu są tekstylia, a zwłaszcza przejrzyste i półprzejrzyste zasłony. Zawieś choć jeden bryt tkaniny, podepnij go, udrapuj, a balkon zyska na uroku i zaciszności

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]

Balkon i loggia – zadbaj o piękne rośliny

Jeśli je kochasz, twój salon pod chmurką może w nich wprost tonąć. Nie masz ręki do roślin? Wybierz gatunki wytrzymałe, nie wymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych, choćby pelargonie. Jeśli miejsca jest więcej, warto zasadzić rośliny wieloletnie, a także zimozielone (iglaki, najlepiej wolno rosnące oraz bluszcz pospolity), by było pięknie także po sezonie. Można też tworzyć kompozycje z wielu gatunków roślin tradycyjnie uznawanych za balkonowe i uzupełniać je np. różnymi odmianami mięty, traw ozdobnych. Warto też wysiewać rośliny jednoroczne, w tym pnące, np. nasturcję pnącą, wilec ogrodowy. Dobrym pomysłem jest wystawienie pokojowych roślin na sezon letni na zewnątrz, ale uwaga – trzeba dopasować gatunki do wystawy oraz stopniowo je przyzwyczajać do zmiany warunków, przy silnym nasłonecznieniu zaś zapewnić ochronę, np. zasłony i parasole. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z balkonowym ogrodnictwem, możesz dowiedzieć się, jak prawidłowo sadzić rośliny do pojemników, oglądając miniporadnik miesięcznika Murator „Balkon w kwiatach”.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie